Davutoğlu- Demirtaş İle Yapacağı Görüşmeyi İptal Etti

0

Başbakan Davutoğlu’nun HDP ile 30 Aralık’ta yapılması planlanan görüşmesiyle ilgili Başbakanlık’tan flaş bir açıklama geldi. Açıklamada, son bir hafta içinde HDP yöneticilerinin sözleri eleştirilerek, “Bu üslupsuz yaklaşımla görüşmenin, aynı masayı paylaşmanın anlamı kalmamıştır” denildi.

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu; yeni Anayasa, reformlar ve Meclis İçtüzüğü ve bütçe konularında HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile yapacağı görüşmeyi iptal etti. Ankara kulislerinde, görüşmenin iptal edilmesi, “Terörle mücadelenin pazarlık konusu olduğu algısı oluşturulmasını” engelleme olarak yorumlandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, MM’de grubu bulunan tüm siyasi parti liderlerinden 30 Aralık’ta görüşmek için randevu talebinde bulunmuştu. Davutoğlu; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile 30 Aralık’ta görüşecekti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşme ise 4 Dcak’ta görüşülmesi planlandı. Ancak Davutoğlu, bugün HDP ziyaretini iptal etti.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Başbakanımız 1 Kasım seçimlerinin ardından dört yıllık istikrar döneminde milletimizin beklediği köklü reformları, tüm kesimlerle diyalog içinde gerçekleştirebilmek için kapsamlı bir görüşme süreci başlatmıştır. Kendisinin hiçbir fark gözetmeden ülkemizdeki her görüş ve fikirden sivil toplum örgütleri, aydınlar, işçi-işveren temsilcileri ile diyaloga verdiği önem saygıdeğer kamuoyunun malumudur. Bu çerçevede 7 Haziran seçimlerinin ardından da benzer bir sürecin takip edildiği, ülkemizi çok daha ileri bir seviyeye ulaştırmak için ortak akla ulaşmak amacıyla mecliste grubu bulunan tüm siyasi partiler de dahil detaylı bir uzlaşma süreci yürütüldüğü hafızalardadır.

TÜM SİYASİ PARTİLERE RANDEVU TALEBİ

1 Kasım seçimlerinden sonra da Sayın Başbakanımız, 47.8 milyon geçerli Oyun 23.6 milyonunun oyunu almış güçlü bir tek başına iktidar süreci başlamış olmasına rağmen demokrasi kültürüne saygı ve uzlaşmaya verdiği önem sebebiyle yine Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan tüm siyasi parti genel başkanlarından ayrım yapmaksızın randevu talebinde bulunmuştur. Meclisin ve ülkenin önünde başta Yeni Anayasa olmak üzere gerçekleştirilmesi gereken önemli reformlar, meclis içtüzüğü ve bütçe konuları bulunmaktadır. Türk siyasi hayatında yeni bir gelenek tesis etmek için başlatılan bu süreç, uzlaşma kültürünü hakim kılmak için bir şanstır. Bu talep tüm siyasi partilere oy veren vatandaşlarımızın demokratik tercihlerine saygının da bir sonucudur.

AYNI MASAYI PAYLAŞMANIN ANLAMI KALMADI

Ancak, son bir hafta içinde, HDP yöneticileri tarafından yapılan açıklamalar, bu anlayış ile taban tabana zıt, ülkeyi kutuplaştırmayı amaçlayan, asgari siyasi nezaketten uzak, milletimizin birlikte yaşama yönündeki kadim kültürü ile bağdaşmayan, çatışma ve gerilimden medet uman sığ bir siyasi tutumun yansımasıdır. Bu yaklaşım ile HDP yöneticileri siyaseti sorun çözme aracı olarak değerlendirecek bir siyasi olgunluğa sahip olmadıklarını bir kez daha ortaya koymuşlardır.

Bu üslupsuz yaklaşımla görüşmenin, aynı masayı paylaşmanın anlamı kalmamıştır.

TERÖRLE MÜCADELE PAZARLIK KONUSU DEĞİL

Tüm bu süreç son derece şeffaf bir şekilde kamuoyunun gözleri önünde gerçekleşmiştir.

Kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan algının tersine Sayın Başbakanımızın görüşme talebi asla terörle mücadeledeki kararlı tutumu tartıştırmak değildir. Ülkemizin ve milletimizin huzuru ve refahı için yürüttüğümüz terörle mücadele süreci, kesinlikle pazarlık konusu değildir. Güvenlik güçlerimiz bu hedef doğrultusunda kararlı bir mücadele yürütürken, ilgili bakanlarımız ve kurumlarımız da, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için fedakâr bir çaba içerisindedirler. Milletimizi arkaik anlayışlarla; anti-demokratik, baskıcı söylemlerle ve silah tehdidi ile sindirmeye dönük eylemler içindeki tüm terör örgütleri ile mücadele kesintisiz devam edecektir.