Davutoğlu’ndan Yarbay Mehmet Alkan açıklaması

0

Başbakan Ahmet Davutoğlu, şehit kardeşinin cenazesindeki tepkiyle gündeme gelen Yarbay Mehmet Alkan’la ilgili soruyu yanıtladı.

Kardeş acısıyla bu sözleri söylediğini düşünüyorum. Acıyı anlıyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin personelinin en zor anda vakarla hareket edecek şekilde yetiştirildiğini de biliyorum. Zorlu süreçlerde vakar ve kararlılık acıları dindirecek tek şeydir. Fedakarlık yaptığımız zaman bunun gelecek nesiller için yapıldığını biliyor olmamız lazım.

Davutoğlu, “Ateş düştüğü yeri daha fazla yakıyor. Orada kardeş acısıyla bu sözlerin sarfedildiğini düşünüyorum. İnsani olarak yaklaşmak gerektiğini de düşünüyorum, ama Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının gerektiğinde en derin acılara vakar içinde ve dimdik durabilecek nitelikte yetiştirildiklerine dair inancım da sonsuzdur. Acıları anlıyoruz, ama bu vakarın korunması gerektiğini düşünüyorum.”

Geçen GATA’da gazileri ziyaret ettim. Bir gazimiz “Şuradan çıkıp hemen mücadaleye devam edeceğim” dedi. Annesini aradım. “Evladımı bugünler için yetiştirdim” dedi.Böyle günler dayanışma günleri. Art niyetli provokasyonlar varsa, bu olayı kast etmiyorum, onlara karşı da vakar içinde davranma günleri. Bir gazimiz, hastaneden çıkınca direkt göreve gideceğini söyledi.