Demirtaş’ın özerklik açıklamalarına sert tepki

0

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da twitter hesabından Demirtaş’ın özerklik açıklamalarına sert tepki verdi. Bozdağ “Bu açıklamalar, ihanettir, suçtur ve yok hükmündedir” dedi.

Türkiyelileşme vaadiyle barajı aşan ancak kısa sürede foyası ortaya çıkan Demirtaş, “Artık gelecek yüzyılda bir Kürdistan gerçeği olacak. Özerk bölgeleri de olacak, belki devleti de olacak” demişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Demokratik Toplum Kongresi’nde (DTK) öz yönetimi destekleyen açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Eş Genel Başkanı Hatip Dicle, Kamuran Yüksek, Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel hakkında soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Demokratik Toplum Kongresi’nde (DTK) öz yönetimi destekleyen açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Eş Genel Başkanı Hatip Dicle, Kamuran Yüksek, Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel hakkında soruşturma başlattı. Demirtaş ile HDP milletvekilleri Irmak ve Önder için “soruşturma izni verilmesi” ve “dokunulmazlığının kaldırılması” talebi ile Adalet Bakanlığı’na fezleke gönderileceği öğrenildi.

Soruşturma öncesi “Türkiye eğer bir hukuk devleti olsaydı savcıların harekete geçmesi gerekirdi” açıklaması yapan MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, “Terör örgütünün siyasi temsilcilerinin dili uzadı” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise Demirtaş’ın sözlerini ‘üslup meselesi’ olarak değerlendirdi, “Davutoğlu’nun randevu iptalinin gerekçesi bu sözler olamaz” diye konuştu.