Farklı müzik esintilerinin notalarla bir araya geldiği, performansları ile kendine hayran bırakan birbirinden özel sanatçıların seslendirdiği şarkılara ev sahipliği yapan bir zemin; Coke Studio…

Müziğin Yeni Platformu

 

 

 

 

 

2007 yılında The Coco-Cola Company Brezilya’da farklı müzik performanslarının sergilendiği  evrensel bir müzik platformu oluşturdu. 2008 yılında bu konsept Vital Signs grubu üyesi Rohail Hyatt öncülüğünde Pakistan’da hayata geçirildi. Yayınlamış oldukları ilk canlı müzik serileri ile hem eleştirmenler hem de dinleyiciler tarafındanbüyük bir başarı elde etti. Performansları sık sık ülke genelinde birçok televizyon ve radyo istasyonunda tekrarlanarak yayınlandı. Büyük bir beğeni toplayan bu topluluk, II. sezonlarında performanslarını günümüze kadar da devam eden kapalı stüdyo platformuna çevirdiler. Coke Studio da birbirinden büyüleyici şarkılara hayat verdiler.

Büyük bir beğeni toplayarak devam eden bu müzik platformu, geleneksel Pakistan müzik formlarını (folk, klasik, sufi, qawwali, bhandgra ve popüler hip-hop, pop, rock gibi) ve dünya müziklerini,  birbirinden başarılı yerli ve yabancı müzisyenlerin işbirliği ile tekrardan icra ettiler.

Coca-Cola Pakistan & Afghanistan’ın genel müdürü Rizwan U. Khan, Coke Studio ‘nun 10. yıl dönümünde gerçekleştirdiği konuşmasında şu sözlere yer verdi: “On yıl önce başladığımız bu zorlu yolculuğumuzda birçok yol kat ettik. Geriye baktığımızda, Coke Studio’nun neredeyse hiç bilinmeyen veya az bilinen müzisyenleri ulusal ilgi alanına getirme konusunda çok başarılı olabildiğine inanıyoruz. Pakistanlı gençlere qawwali ve sufi müzik gibi müzik türlerini yeniden tanıtarak, müziğin kaliteli birleşimini üretme ve Pakistan’ın müzik endüstrisini yeniden canlandırmada önemli bir rol oynama sözünü tutmaya devam etmektedir ”

Pakistan Tüm Dünya’ya

Coke Studio, Pakistan’da göstermiş olduğu başarısından sonra, 2011 yılında Hindistan’da ortaklaşa bir açılış gerçekleştirdi. Daha sonra Orta Doğu’da Coke Studio Bel 3Arabi ile Arap versiyonu kuruldu. 2013 Ekim ayında Afrika’da da benzer bir stüdyo ile birbirinden farklı dünya melodilerini dinleyiciler ile buluşmaya devam ediyor.

Ülkemizde de birçok başarılı sanatçımız Coke Studio’ya desteklerini vermektedirler. Ünlü kanun virtüözü ve bestekar Göksel Baktagir, başarılı sanatçımız Sumru Ağıryürüyen ve Pakistanlı şarkıcı Zoe Vicajji ile 19. yüzyıldan günümüze kadar ulaşan ve herkesin severek dinlediği “Üsküdar’a Gider İken – Katibim” parçasının farklı bir versiyonunu Coke Studio aracılığıyla tüm müzik severlerle buluşturdular.

Yayınlanan performansların MP3’lerini Coke Studio web sitesinden ücretsiz olarak indirilebilir ve videolarını da  YouTube’dan izleyebilir.