Dikkat,Bu Yazı Arapların Kanını Emmeye Başlayan Emperyalist Çin’in Propaganda Yazısıdır.!

0

Türkiye’deki Çin severlerin onu yere göğe sığdıramadıklarını görünce burada da bir propaganda ekibi var sanki der gibi oldu.Aşağıdaki yazı Çin medyasında hükümet merkezli bir gazeteden alınmıştır.Yazıda Çin -Arap dünyasında nasıl yol aldığını göstermesi açısından önemlidir.

Bu makale,Covid19 çıkaran Çinin bu hastalıktan nasıl kar kazandığını gösteren bir yazıdır.

Koronavirüs  (COVID-19) salgına karşı küresel mücadele sırasında Çin ve Arap ülkelerinin birbirini destekleme biçimi, (İfade propaganda dilidir.)İhtiyacı olan bir arkadaşın eski ve gerçek bir arkadaşından yardım istemesine  mükemmel bir örnek teşkil ediyor?

Çin, COVID-19 ile mücadelesinde Arap devletlerine destek vererek ve tıbbi malzeme bağışlayarak dayanışma gösterdi. Mısır’daki antik tapınaklar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Burç Halife de dahil olmak üzere bazı ünlü yerler Çin bayrağının renkleriyle aydınlandı. (İfade bakın)

Birçok Batı ülkesi Çin’den gelen yolculara kısıtlamalar getirerek seyahat ve teslimat zorluklarına neden oldu. Ancak Arap devletleri daha esnek bir yaklaşım benimsedi. Orta Doğu’daki Etihad Havayolları, Emirates Havayolları ve Katar Havayolları gibi büyük havayolları, Çin’e hizmetlerini yardımcı oldu. Çin vatandaşlarının denizaşırı ülkelere dönmelerine yardımcı olmak için charter uçuşları gerçekleştirdi. Buna ek olarak, dünyanın her yerinden Çin’e çok ihtiyaç duyulan anti-salgın malzemeler tedarik ettiler.

Katar havayolları, dünya çapında Çin büyükelçilikleri ve konsoloslukları tarafından düzenlenen tıbbi yardım yardımı için ücretsiz ulaşım sağlayan ilk yabancı havayolu şirketi oldu. Örneğin, 22 Şubat’ta beş kargo nakliyecisi 300 ton tıbbi malzeme ile Çin’e geldi.

Çin’deki salgın kontrol altında ve üretime devam eden işletmelerle Çin, Arap ülkelerine çok sayıda kişisel koruyucu ekipman sağlayarak karşılık verebildi. Ayrıca bu ülkelerle çevrimiçi deneyim paylaşımı konferansları düzenledi ve yerel COVID-19 çevreleme çabalarına yardımcı olmak için tıbbi uzmanlar gönderdi.

 

6 Temmuz Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “COVID-19 karşısında, Çin ve Arap devletleri sıkı bir şekilde birlikte durdular ve karşılıklı destek ve yakın işbirliği yoluyla büyük dayanışma gösterdiler. Bu, ortak geleceğimiz için canlı bir örneğidir. Mevcut durum göz önüne alındığında, birlikte ilerlemek için işbirliğini her zamankinden daha fazla artırmamız gerekiyor. ”

 

Çin Ve Araplar Doğal Ortaklar !!!

Çin ve Arap devletleri, antik çağlardan kalma kalıcı bir dostluğun tadını çıkarıyor. Özellikle, antik İpek Yolu mal ve kültür alışverişini kolaylaştırıyor. Çin ve Arap halkları yan yana savaştılar ve ulusal bağımsızlık mücadelesinde iyilik ve keder paylaştılar.

 

2004 yılında diyalog ve işbirliğini güçlendirmek, barış ve kalkınmayı teşvik etmek amacıyla Çin-Arap Devletleri İşbirliği Forumu kuruldu. Karşılıklı fayda sağlayan işbirliğini pekiştirmek ve genişletmek için iki taraf için güçlü bir platform haline geldi.

Çin, 2013 yılında Kuşak ve Yol Girişimi’ni önerdi. Bu girişim, Çin ve Arap ülkelerinin ekonomik ortaklıklar geliştirmeleri ve karşılıklı siyasi güven, ekonomik entegrasyon ve kültürel kapsayıcılık içeren ortak bir geleceği olan bir topluluk oluşturmaları için yeni fırsatlar yarattı. Eski İpek Yolu medeniyetinin ortak yaratıcıları ve önemli katılımcıları olarak Arap devletleri, yüksek kaliteli uygulamasını teşvik eden ortak çabalarıyla Kemer ve Yol işbirliğinde doğal ortaklardır.

2019’a kadar, 19 Arap ülkesi Çin ile Kemer ve Yol işbirliği belgelerini imzalamış ve ikili kalkınma potansiyelini aktive etme ve bölgesel ilerlemeye ivme sağlama girişimi ile kendi kalkınma stratejilerini sinerjize etmişti.

COVID-19’un  sarsıntısı ve düşen petrol fiyatlarının etkisiyle Arap ülkelerinin çoğu ekonomik bir gerileme ile karşı karşıya. Bu nedenle, borsaları güçlendirmeleri ve bölge dışındaki ülkelerle ortaklaşa çalışmaları, ekonomik ve ticari darboğazları aşma deneyimlerinden öğrenmeleri ve ekonomilerini güçlendirmek için daha fazla fırsat edinmeleri gerekiyor.

Dünya çapında korumacılık yaygınken, deglobalizasyon ve küreselleşme karşıtı sesler artıyor. Özellikle ABD, “Amerika İlk” doktrini ile aşırı faydacılık politikası izliyor ve birçok uluslararası örgüt ve anlaşmadan çekiliyor. Bunun uluslararası işbirliği ve çok taraflılık üzerinde olumsuz bir etkisi olmuştur. Bu arka plana karşı, Çin-Arap işbirliği daha da değerli hale geliyor. Bu, çok taraflılığı ve küreselleşmeyi de destekleyen iki taraf tarafından yapılan doğal bir seçimdir.

 

Orta Doğu’da Çin, herhangi bir ülkenin içişlerine müdahale etmeyen, sadece gelişmelerine yardımcı olan güvenilir bir ortak olarak görülüyor. (gelde inan) Bu müdahale etmeme ilkesine dayanarak, Çin’in katılımı her zaman yapıcı ve bölgesel barış ve güvenliğe elverişli olmuştur.

Bazı Batılı politikacılar Çin’in bağımsız dış barış politikasını yaymak için büyük çaba sarf etmiş ve Çin ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkiyi bozmaya çalışmışlardır. Çin’in jeopolitik erişimini genişletmek için Orta Doğu’da daha aktif ve hırslı hale geldiğini savunuyorlar. Ayrıca, Kemer ve Yol Girişiminin bazı katılımcı ülkeleri “borç tuzağına” iteceğini iddia ederken, Çin bu yönetişim modelini bu ülkelere ihraç ediyor. Ortak bir geleceği olan bir topluluğun Arap ülkelerini Çin’e daha bağımlı hale getireceğini iddia ederek Arap ülkelerinin Çin’den uzaklaşmalarını istiyorlar ve bu ülkelerin sanayi zincirlerini Çin’den ayırmaları gerektiğini söylüyorlar.

Bu tür suçlamalar, karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin imkansız olduğunu düşünen ve sıfır toplamlı bir oyuna inanan Batılı politikacıların Soğuk Savaş ve sömürgeci zihniyetini ortaya koyuyor.

Çin-Arap borsalarının tarihi, Çin’in her zaman bölgesel ülkelerle olan ilişkilerinde karşılıklı saygı ve karşılıklı yarar ilkesini desteklediğini ve sosyal sistemlerine ve kalkınma stratejilerine saygı gösterdiğini göstermektedir. Batılı iddiaların ortasında, Arap devletleri gerçek arkadaşın kim olduğunu ayırt edebilir. (propaganda bu kadar olur.)

COVID-19 sırasında Çin ve Arap ülkeleri birbirlerini destekliyor, ortak bir geleceği olan bir Çin-Arap topluluğunun canlı bir örneğidir. Mevcut koşullar altında işbirliğini güçlendirmek, zorlukları aşmak ve birlikte ilerlemek her zamankinden daha önemli.

Çin ve Arap devletleri farklı medeniyetlerden olmalarına rağmen, dost değişimleri genişletmeleri, birbirlerinden öğrenmeleri ve uyumlu bir dünya kurmaya katkıda bulunmaları için yüzlerce neden var.

Orhun abidelerinden bir söz Çinliler tatlı sözlüdür hilekar ve sahtekarlar uyarması bizden

Editör