Dikkat,Korona Dünyada Tekrar Hızla Yükselmeye Başladı.

0

Koronavirüsün ‘yayılma hızı’ birçok ülkenin karantina tedbirlerini bıraktığı mayıs ayının son haftasında zirveye çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD merkezli John Hopkins akademisyenlerinin hazırladığı istatistiğe göre 21 Mayıs’tan sonra beş gün boyunca günde en az 100 bin kişi Covid-19’a yakalanırken, 3 Haziran tarihinde 24 saat içerisinde 130 bini aşkın kişi enfekte olarak salgın tarihinin bu alandaki en yüksek rakamlarına ulaşıldı.

Araştırmada koronavirüs testlerinin eskiye nazaran daha fazla yapıldığı ve rakamların bu sebeple yüksek çıkmasının etkili olabileceği belirtilirken, son dönemde ölüm ve enfekte sayısının artış gösterdiği Güney Amerika, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinin çoğunda test sistemlerinin yetersiz olmasının da altı çizildi.

Son dönemde Libya, Irak, Uganda, Mozambik ve Haiti gibi ülkelerde Covid-19 enfekte sayısı her hafta, Brezilya, Hindistan, Şili, Kolombiya ve Güney Afrika gibi coğrafyalarda ise her 14 günde bir iki katına çıktı.

Özellikle Rusya, Brezilya ve Hindistan 100 milyondan fazla nüfusa sahip ülkeler Covid-19’un dünyaya yayılmaya başladığı mart ve nisan aylarında listenin son sıralarında yer alırken, haziran ayının ilk haftasında ABD’den sonra en fazla enfekte hasta sayısına sahip ilk 2 ülkesi konumuna yükseld