Doğa Ölüyor.-8-

0

Sadece birkaç yıl önce kuzey Marshall Adaları, bozulmamış mercan resifleri ile tanınıyordu, kısmen insan teması ile rahatsız olmuştu, çünkü bu adaların çoğu radyasyona maruz kalmayan bölgelerdi. Ancak geçen şaşırtan bir bulgu olan Bikini Atoll’un çevresinde ağartılmış ve ölü mercanların geniş yayılımını görüldü.

 

Stanford Üniversitesi doktora öğrencisi Elora López , mercan örneklerini toplamak için 2016 yılında PBS belgesel film ekibine Bikini Atoll’a eşlik etti . Resifler – en yakın turiste yüzlerce kilometre uzaklıktaki – sağlıklıydı.Fakat 2018’de döndüğünde, aynı yeri bulmak için GPS koordinatlarını kullanarak, bütün mercanlar ölmüştü.

 

1993’ten bu yana Marshall Adaları’ndaki deniz seviyesi yılda 0,1 inç arttı ve küresel ortalama olan 0,1 ila 0,14 inç arasındaydı. Araştırmalar, deniz seviyelerinin batı Pasifik’te başka yerlerden iki kat daha hızlı arttığını gösteriyor.

 

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin öngördüğü tahminlere dayanarak , deniz seviyelerinin yüzyılın sonunda, Marshall Adaları’nın çoğunu suya batırarak 4 ila 5 metre yükselebileceği tahmin ediliyor .

 

Denizler bunun yarısı kadar yükselse bile , Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırması’nda jeo-mühendis olan Curt Storlazzi’nin adaların dertte olduğu ve altyapıya zarar veren ve çoğu yeraltı suyu rezervini kirleten olacağını söyledi.

 

Rongelap Atoll belediye başkanı James Matayoshi, Eylül ayında yapılan bir röportajda, “Yapmamız gereken çok fazla seçenek var” dedi. “Denizler yükselmeyi kesmezse, bazı yerleri kaybedeceğiz. Bazılarını kurtarabileceğimizi varsayarak, hangi adalara, hangi yerlere, hangi insanlara karar vermemiz gerekir. Ama bunu kim yapacak? ”

 

Ülkenin cumhurbaşkanı, Heine, “Halkımızın çoğu… burada kalmak istiyor” dedi. “Bizim için, bu insanlar için toprak, varlığımızın kritik bir parçası. Kültürümüz toprağımıza dayanmaktadır. Bu bizim bir parçamız. Toprakları terk etmeyi düşünemeyiz. ”

 

Pasifik’teki bazı hastalıkların salgınları da iklim değişikliğiyle bağlantılı. Marshall Adaları Cumhuriyeti, kayıtlı tarihinde en büyük dang humması salgınıyla mücadele ediyor – 1000’den fazla kişi enfekte olmuş, dış atolls hastalıkları ile hastane bakımına erişimi olmayan insanlar arasında hastalığın yayılmasını önlüyor.

 

Sağlık sekreteri Niedenthal, “Çoğu insan, iklim değişikliği konusunda yükselen deniz seviyesinden bahsediyor” dedi. “Hastalık salgınları ile olan biten daha acil ve yıkıcı. Bu, Pasifik tarihindeki en kötü salgın. ”

 

Duvar İnşa etmeye çalışıyorlar.

Job Atlaia, Majuro’nun kuzeybatı ucunda bir deniz duvarı inşa etmeye çalışıyor. Hükümet projesi, gelgit dalgası ve deniz seviyesinin yükselmesinden kaynaklanan sel baskınlarını engellemek için tasarlanmıştır.

Birçok Amerikalı için, Marshall Adaları en iyi bir film canavarı ve bir çizgi film simgesi ile tanınır. Pasifik’in Japon esintili canavarı Godzilla, Bikini Atoll’daki atom bombası tarafından uyandırıldı. Nickelodeon çizgi film karakteri SpongeBob SquarePants, Bikini Bottom’da arkadaşlarıyla birlikte yaşıyor.

 

Kaliforniya tarafından onaylanan lise tarih ders kitaplarının ve müfredatın yakın zamanda gözden geçirilmesi, Marshall Adaları veya ABD nükleer test programından ve oradaki insan deney programından bahsetmedi.

 

Daha az yaygın olarak bilinenler bile, son 20 yılda Marshall’ın nükleer testlerin sağlık ve çevresel etkileri için ABD’den tazminat talep etme girişimleridir. ABD mahkemelerinde dava açmayı reddediyorlardı ve Kongre isteklerini reddetti.

 

ABD-Marshall Adaları tarafından talepleri işleme koymak ve yönetmek için kurulan bağımsız bir hakem olan Nükleer Hak Talepleri Mahkemesi, 2 milyar dolardan fazla tazminat ödeyerek kendi lehine karar verdi. Ancak ABD kongre tanıklığına göre sadece 4 milyon dolar ödedi.