Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovalar;Amerika Assange’ın İadesini İstiyor

0

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, uluslararası teamülleri sürekli ihlal ettiği gerekçesiyle Assange’ın Ekvador Büyüekelçiliği’ndeki mültecilik durumunu geri çektiğini belirtmişti.Wikileaks ise Ekvador’un uluslararası hukuku çiğneyerek bunu yaptığını belirten bir tweet mesajı paylaştı.

Assange Amerika için önemli bir isim. Özellikle 2016 başkanlık seçimleri sürecinde WikiLeaks, Demokrat Parti’ye ait binlerce elektronik yazışmayı sızdırmıştı. Bu yazışmalar arasında Hillary Clinton’ın seçim kampanyasından sorumlu John Podesta’nın e-postaları da bulunuyordu.

O dönemde başkan adayı olan Donald Trump da WikiLeaks’le ilgili övgü dolu sözler dile getirmişti. Trump, “Julian Assange Podesta’yı 14 yaşındaki bir çocuğun hacklemiş olabileceğini söylüyor. Demokrat Parti neden bu kadar dikkatsizdi? Assange, bilgileri kendisine Rusya’nın vermediğini de söyledi” mesajını paylaşmıştı.

47 yaşındaki Assange, WikiLeaks’i 2006 yılında kurmuş, aralarında ABD ve diğer ülkeler arasındaki diplomatik yazışmaların da olduğu gizli resmi bilgileri yayınlamıştı.

2011 yılının Kasım ayında Londra Yüksek Mahkemesi Assange’ın hakkındaki cinsel taciz suçlamaları konusunda ifade vermek üzere İsveç’e iade edilmesi gerektiği kararını vermişti. Suçlamalar iki eski WikiLeaks gönüllüsü tarafından 2010 yılında yapılmıştı.

Assange, temyiz davasını kaybetmesinin ardından 2012 yılının Temmuz ayında sınır dışı edilmekten kurtulmak için Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınmıştı. Ağustos ayındaysa Amerika karşıtı solcu devlet başkanı Rafael Correa tarafından kendisine siyasi sığınma hakkı verilmişti.

İsveç’in hakkındaki suçlamayı düşürmesinin arından da Assange, ABD’de yargılanmaktan kaçınmak için burada kalmaya devam etti.

Ancak 2017’de Ekvador’da yapılan seçimlerde Correa’nın yerine Lenin Moreno’nun geçmesi Assange’ın kaderini değiştirdi. Correa hükümetinde başkan yardımcısı olarak görev yapan Moreno başkanlığı sırasında daha ABD dostu bir çizgi izlemeye karar verdi.

Moreno, son günlerde Assange’ı açık şekilde eleştiriyor, onun önceki yönetimden devralınan bir sorun olduğunu söylüyor ve sığınma hakkını ihlal ettiğini kaydediyordu.

2010 yılının Temmuz ayında WikiLeaks çoğu Afganistan’daki savaşla ilgili gizli ABD ordu raporlarından oluşan 91 binden fazla belge yayınladı. Aynı yılın Ekim ayında 2004-2009 yılları arasındaki Irak savaşıyla ilgili 400 bin kadar gizli belgeyi kamuoyuna sızdırdı.

Moreno, Assange’ın gözaltına alınmasının ardından Ekvador’un Assange’a karşı görevini yerine getirdiğini ancak Assange’ın WikiLeaks sızıntılarını sürdürerek sığınma statüsünün ülkelerin içişlerine karışmamasını gerektiren koşulunu ihlal ettiğini söyledi.

Moreno Twitter’dan yayınladığı bir videoda bu ihlallerin en son örneğinin 2019’da Vatikan’la ilgili sızdırılan belgeler olduğunu söyledi.

Moreno, “Ekvador sabrının sonuna geldi” ifadesini kullandı.

Moreno İngiltere’den Assange’ın işkence ya da ölüm cezası alacağı bir ülkeye iade edilmemesini istediğini, İngiltere hükümetinin de bunu yazılı olarak onayladığını ifade etti.

İngiltere Başbakanı Theresa May ise Assange’ın tutuklanmasının kimsenin kanunun üstünde olmadığını gösterdiğini söyledi.