Dolmabahçe saldırganın mahkemedeki son sözü ne oldu?

0

Dolmabahçe Sarayı önünde polis kulübesine yönelik saldırı girişiminde bulunan sanık Fırat Ö’ye mahkeme heyeti, davanın sona ereceğini belirterek, son sözünü sordu. Sanık Ö, daha önce yaptığı savunmaları tekrar ettiğini söyleyerek, “Bence benim yargılanmam gerekmiyor” dedi.
Dolmabahçe Sarayı‘nın önündeki polis kulübesine el bombası ve silahla saldırı girişiminde bulunan sanık Fırat Ö’ye “patlayıcı madde bulundurmak, terör örgütü üyeliği, ruhsatsız silah bulundurmak, kasten adam öldürmeye teşebbüs” suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına tutuklu sanık Fırat Ö, cezaevinden getirilirken, sanığın avukatlarıyla yakınları da duruşma salonunda hazır bulundu.
Mahkeme heyeti, sanıgın “DHKP-C silahlı terör örgütü adına anayasal düzeni cebir ve şiddet yoluyla değiştirmeye teşebbüs, tehlikeli madde bulundurmak, silah bulundurmak ve nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 33 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanığı aynı suçlardan 63 bin 320 lira adli para cezasına da çarptıran mahkeme, sanığa ait adli emanette bulunan ve suçun işlenmesinde kullanılmayan 3 bin 60 liranın sanığa iadesine karar verdi. Özçelik’in tutukluluk halinin devamına hükmeden mahkeme, sanığın pişmanlık duymaması ve suçun işlendiği sabit olduğundan cezalarda indirime ve ertelemeye gitmedi.