Dubai’de ilk gün hasılatı 250 milyon dolar

0

Dubai Citycape Global’de Türk firmaları ilk gün 250 milyon dolarlık satış yaptı. Kuzu Grup SeaPearl’de 6 daire satarken, Ağaoğlu ise Maslak 1453’ün 1 kulesini 67 milyon dolara sattı.

Birol Keleş/star
Büyümenin lokomotifi gayrimenkul sektörü, yaşanan olumsuz gelişmelerin ardından Dubai Citycape’de moral buldu. Türk firmaları ilk gün toplam 250 milyon dolarlık satış yaptı. Ağaoğlu, Maslak 1453’ten bir kuleyi 67 milyon dolara satarak, firmalar arasında tek kalemde en büyük satışı yaptı. Rezervasyon alan şirketler ise yabancı yatırımcıyı İstanbul’a davet ederek, sözleşme imzalamayı planlıyor.

Bu daha başlangıç

Ağaoğlu tek kalemde 67 milyon dolarlık satış yaptı. Suudi merkezli Şeyh Sulaiman Al Rajhı Vakfı’na yapılan satış ile Maslak 1453 projesinde 140 dairenin bulunduğu bir kulenin tamamen sahibi oldu. İstanbul Zekeriyaköy’de KÖY projesinin yapımını üstlenen Siyahkalem Mühendislik’in İcra Kurulu Üyesi İbrahim Kahraman ise, Cityscape Global fuarında 15 birimde 8 ile 10 milyon dolarlık satış yaptıklarını ifade etti.

800 ön talep geldi

EgeYapı Group, Yedikule ve Kağıthane projesini ilk defa Cityscape’de görücüye çıkardı. Her iki projenin de yoğun ilgi gördüğünü söyleyen EgeYapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı “Bu yıl kurumsal firmalardan daha çok talep var. Fuarın son günlerine doğru bireysel yatırımcılar ilgi gösteriyor. Şimdiye kadar 800 kişiden ön talep topladık” diye konuştu.

Finans Merkezi Körfez’de

Ağaoğlu İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’ni Dubai Cityscape’de körfez yatırımcılarına tanıttı. Finans merkezinde hafriyat çalışmalarını tamamladıklarını ve metro bağlantılarını yapmakta olduklarını söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Önder Halisdemir “Donanımı biz yapıyoruz. Yazılımı da bekliyoruz” dedi. Halisdemir, projeye bugüne kadar yaklaşık 500 milyon liralık yatırım yaptıklarını kaydetti.

Kuzu, SeaPearl projesi’nde 6 daire satışı gerçekleştirdi

Kuzu Grup tarafından Ataköy’de hayata geçirilen SeaPearl projesi fuarda yabancı yatırımcıdan tam not aldı. Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, “Yabancılar ülkemize güvenmeye devam ediyor. Yatırım yapmaya da kararlılar. Şuan herhangi bir olumsuzluk yansımıyor. Geçtiğimiz sene de fuardan bu yıl da iyi neticeler elde edeceğimize inanıyorum” dedi. Bugüne kadar projenin yüzde 20’sini yabancı yatırımcıya sattıklarını söyleyen Kuzu, “Fuarın ilk günü 6 konut birden sattık. Toplamda 20 milyon dolarlık satış yaptık” diye konuştu.