Dünyada “Barış” Maskesini Takan Çin,Kamboçya’da Askeri Üs Kuruyor.

0

ABD Hint-Pasifik Komutanlığı’nın üst düzey bir subayına göre, 2020’de Çin’in Kamboçya’nın güney kıyılarında deniz tesisleri inşa etmeyi planlıyor. Çin ayrıca Pasifik’teki ABD askeri egemenliğine itiraz ediyor.

Çin’in Kamboçya’daki deniz üssünün yeri

Tuğgeneral Joel B. Vowell 15 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, ABD Ordusu kaynaklarının PLA Donanması için tesislerin inşaatının önümüzdeki yıl Kamboçya’nın Ream Deniz Üssü’nde başlayacağını doğruladığını söyledi. Wall Street Journal haberine göre Kamboçya ile  yapılan anlaşmaya göre Çin üssü 30 yıl boyunca kullanabileceği ve ondan sonra her 10 yılda bir izin verildiği bildirildi.

Kamboçya hükümeti, böyle bir düzenlemenin yapılmadığını iddia etti. Başbakanı Hun Sen, Güneydoğu Asya ülkesinin anayasasının bunu açıkça yasaklandığını söyledi.

Bununla birlikte, Vowell, haberin doğru olduğuna  belirtti. “Gelecek yılın Mayıs ayında sizi bir tura çıkmalarını isteyin ve ne yapıldığını görün.Üs de  Kamboçya bayrağı yok. “dedi.

Kamboçya, son zamanlarda ABD ile Ream Deniz Üssü’nde onarım yapmak için teklif vermeyi reddetti. Bu hamle Çin ile bir anlaşmanın yapılacağına dair kuşku uyandırdı.