Dünya’dakinden 250 Kat Fazla Su İçeren Gezegenler Keşfedildi

0

‘Space.com’ internet sitesinde yer alan habere göre, İsviçre’nin Bern Üniversitesinden gök bilimci Simon Grimm’in önderlik ettiği bilim insanları, ilk kez 2016’da keşfedilen TRAPPIST-1 sistemindeki diğer gezegenlerin kütle ve kompozisyonlarına ilişkin detaylı çalışma yaptı. Çalışmanın sonucuna göre, 7 gezegenin kütlelerinin büyük ölçüde kayaçlardan oluştuğu, bazı gezegenlerin kütlelerinin yüzde 5’e kadar, yani Dünya’dakinden 250 kat fazla su içerdiği ortaya çıktı.

2016 yılında keşfedilmiş TRAPPIST-1 sistemi Dünya’ya 40 ışık yılı mesafede. Ayrıca bu sistemdeki gezegenlerden üçü, ilk kez Avrupa Gözlemevinin Geçiş Halindeki Gezegen ve Gezegensiler Küçük Teleskopu (TRAPPIST) tarafından keşfedilmişti. Sonraki yıl Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), sistemde toplam 7 gezegen olduğunu açıklayarak, bunların hepsinin sistemin canlı yaşamının ortaya çıkmasına müsait yaşanabilir bölümünde olduğunu belirtmişti.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, her geçen gün bilimle ilgili gelişmeler, keşifler artmakta. Uzayın derinliklerinde bilmediğimiz daha birçok şeyin varlığı; bilim insanlarını bu konuda heyecanlandırırken, bizler de hayretle bu keşif yolculuğuna tanıklık ediyoruz.