Dünyayı Hasta Eden Çin, Şimdide Dünya’ya Bozuk Tıbbı Malzeme Satıyor.

0

Çin’in dünyadaki tıbbi koruma ekipmanı, tarama testleri ve vantilatörlerin eksikliklerini giderme çabalarına atıfta bulunan “  maske diplomasisi ” bazı zorluklarla karşılaştı.

Hollanda Sağlık Bakanlığı, geçen haftanın sonunda 600.000 FFP2 tipi filtre maskesini hatırlamak zorunda kaldı, yani 21 Mart’ta Çin tarafından teslim edilen 1.3 milyon partinin yarısını yanıtlamadı. Gerekli kalite kriterlerini  uygun değil ve Valfler arızalı çıktı. Geçtiğimiz Perşembe günü, İspanyol makamları Çinli şirket Shenzhen Bioeasy Biotechnology tarafından ancak% 30’luk bir güvenilirlik nedeniyle sağlanan 58.000 tarama testini geri çekti. Çek Cumhuriyeti’nde, bir Ostrava hastanesine yapılan hızlı testler yapılmıştı. Bu başarısızlıklar, salgınla mücadelede yardımının bir parçası olarak Çin tarafından sunulan partiler için değil, müşteri ülkeleri tarafından ödenen şu andaki siparişlerle ilgili olduğu görüldü.

Eleştiriyle karşı karşıya olan Çin diplomasisi dikkat çekiyor. Çin’in Amsterdam büyükelçisi devam eden soruşturmaya yardım etmeyi teklif etti. Madrid’de Çin büyükelçiliği, Shenzhen şirketinin Çin makamları tarafından İspanya’ya gönderilen tedarikçiler listesinde olmadığını açıkladı. Pekin’de Daily Times  , Çinli yetkilileri ihracatlarını daha iyi kontrol etmeye çağırırken Batılıların bu tür anlaşmazlıkları ”  siyasallaştırma ” eğilimi üzerine başyazı yayınlandı.  Dışişleri bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, 30 Mart Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’deki salgının ilk haftalarında,“Ülkeler Çin’e Çin standartlarını karşılamayan ekipman gönderdi . 

Bu olaylar “  Çin için gerçek bir imaj sorunu yaratıyor. Çin’de üretilen maskelerin genel olarak sorgulanmasından ve sağladığı yardımdan, “ sahte ” olduğu söylenmesinden kesinlikle kaçınmak istiyor . Gerçekte, Çin’de üretilen ürünlerin çoğu iyi kalitede “ diyor Stratejik Araştırmalar Vakfı araştırmacısı Antoine Bondaz ve Martta Çin’in üretimindeki önemli artışla ilgili bir not  yazdı . Maskeler konusunda Bondaz“Sorunlar, üretimdeki büyük artıştan ve yeni oyuncuların gelişinden kaynaklanıyor. Çin’de sık sık, teftiş sayısı çarpılmış olsa da, yolsuzluk, hile, oportünizm var “dedi.