Emekli Amerikalılar Daha Çok Yaşamanın Hesabını Yapıyorlar

0

Haber-Yorum

Bir Amerikalı kadın yazar ne kadar ömrünün kaldığı düşünüp araştırmaya başlarsa sonuç ne olur.Okuyalım.Bence siz denemeyin sonunda yazarda buna karar veriyor.

Google’a “Ne kadar yaşayacağım?” Diye sordum. Bana bazı hesap makineleri teklif etti. Eğlence başladı.Hesaplamaya başlamadan önce bile, uzun bir yaşam için plan yapmam gerektiğine karar verdim. Annem hala 89 yaşında yaşıyor. Babam, ömür boyu ağır bir sigara içen kişi, son yıllarını kimseye tavsiye etmese de 84’e ulaştı. Çok sayıda pozitif risk faktörüne sahibim: kadın, kolej eğitimi, sağlıklı kilo, haftanın çoğu günü egzersiz, bitkide ağır beslenme, kronik sağlık koşulları ve iyi kolesterol ve kan basıncı sayıları. (Benden nefret etme. Ben bir sağlık yazarıyım. Bu şeyleri ciddiye alıyorum.)

 

Hesaplayıcılarla oynamaya başladım. En kolay olanı  Sosyal Güvenlik İdaresi idi. Sadece ortalamalara dayanıyordu ve tek istediğim benim yaşım ve cinsiyetimdi. Ortalama bir kadınım yaşımın – 63 – 86.5 yaşayacağını söyledi. Bu, ortalama olmadığımı bildiğimden çok yararlı değildi.Ayrıca bir yaştaki bir akranın tıbbi tren kazası için hesaplamalar yaptım. Ortalama bir Amerikalı kadının boyu ve kilosuydı – 5 ayak 4 ve 168.5 pound. (Bu 29’luk bir BMI. Otuz obez olarak kabul edilir.) Günde iki paketden daha az sigara içiyordu ve diyabet ve aile öyküsü olan kalp hastalığı öyküsü vardı, oldukça tipik bir Amerikan diyetini yiyordu, ağır bir içiciydi, Üniversiteyi bitiremedi, kötü uyudu ve benden daha çok stresli hissediyordu. Tamamen kalpsiz değildi; Bir köpeği vardı, emniyet kemeri kullandı, iyi bir sürücüydü ve eğlence amaçlı uyuşturucu kullanmıyordu. Şans eseri, hiçbir hesap makinesi bunları bilmek istemedi.Avustrulya merkezli bir finans hizmetleri görünen sitenin hesap makinesi denedim . 91 yaşına kadar yaşayacağımı söyledi. Sağlıksız alter ego 63’te ölecekti. Bekleyin. Şimdi 63 yaşındayız. Şüphelendim.

Daha sonra,Kuzeybatı Mutual bir siteyi denedim. 102 yaşayacağımı söyledi.Bundan önce para biter  , diye düşündüm. Tanıdığım herkes hayatta mı kalacak? Kuzeybatı Mutual’a formüllerini nasıl oluşturduklarını sormaya çalıştım. Geri aramadılar.Metlifeîn basit hesap makinesi , 90 yaşın üzerinde yüzde 25’lik bir şansla 90 yaşayacağımı söyledi. Benim cevabım, cevaplarını ne kadar kötü yaptığına bağlı olarak 76 ya da 80 yaşardım

Artık şuna karar verdim internete girip hesap makineleriyle ömürün ne kadar kalacağını hesaplamayı bırakıp yaşamaya karar verdim.Ama şunu biliyorum.Bu hesaplamaların birkaç yıl boyunca doğru olup olmadığını biliyorum.

Ayrıca bir yaştaki bir akranın tıbbi tren kazası için hesaplamalar yaptım. Ortalama bir Amerikalı kadının boyu ve kilosuydı – 5 ayak 4 ve 168.5 pound. (Bu 29’luk bir BMI. Otuz obez olarak kabul edilir.) Günde iki paketden daha az sigara içiyordu ve diyabet ve aile öyküsü olan kalp hastalığı öyküsü vardı, oldukça tipik bir Amerikan diyetini yiyordu, ağır bir içiciydi, didn Üniversiteyi bitiremedim, kötü uyudum ve benden daha çok stresli hissediyordum. Tamamen kalpsiz değildim; Bir köpeği vardı, emniyet kemeri kullandı, iyi bir sürücüdü ve eğlence amaçlı uyuşturucu kullanmıyordu. Şans eseri, hiçbir hesap makinesi bunları bilmek istemedi.