En İyi Film ödülünü Yeşil Rehber, en fazla ödülü ise Bohemian Rhapsody aldı

0

En prestijli film ödüllerinden biri olarak görülen Akademi Ödülleri (Oscar) bu sene 91’inci kez sahiplerini buldu. Üç kategoride zirveye çıkan Yeşil Rehber, En İyi Film ödülüne layık görüldü.

Kırmızı halı geçişinin ardından Adam Lambert’in seslendirdiği Queen şarkıları konseriyle başlayan ödül törenini bu sene 30 yılın ardından ilk defa sunucusuz gerçekleştirildi

Gecenin ilk ödülünü vermek üzere sahneye komedyenler Tina Fey, Amy Poehler ve Maya Rudolph çıktı. Esprileriyle salonu kahkahalara boğan üçlü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü ‘If Beale Street Could Talk’ filmindeki rolüyle Regina King’in aldığını açıkladı.En İyi Belgesel ödülünü yapımcılığını National Geographic’in üstlendiği ve dağ tırmanıcısı Alex Honnold’un ABD’deki El Capitan dağına tırmanışını konu edinen Free Solo belgeseli aldı.

En İyi Saç ve Makyaj ödülü, ‘Vice’ flminde Christian Bale’e inanılması güç bir değişim uygulayan Greg Cannom, Kate Biscoe ve Patricia DeHaney’e verildi.

En İyi Kostüm Tasarımı ödülünü ‘Black Panther’ fimlinin kostümlerini hazırlayan Ruth Carter aldı. Afrikalı bir süper kahramanı konu olan bilim kurgu filmi Black Panther gecedeki ikinci ödülüne ise En İyi Prodüksiyon Dizaynı kategorisinde layık görüldü.

En İyi Görüntü Yönetmeni: Alfonso Cuaron
En İyi Görüntü Yönetmenliği ödülü ise ‘Roma’ filminin yönetmeni ve yapımcısı Meksikalı Alfonso Cuaron’a verildi.En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı ödüllerine efsanevi Rock grubu Queen’in solisti Freddy Mercury’nin hayatını konu alan ‘Bohemian Rhapsody’ seçildi.

En İyi Yabancı Film: Roma
Bu yıl adından çok defa bahsettiren ve Meksikalı bir ailenin hayatını konu alan Netflix yapımı ‘Roma’ filmi En İyi Yabancı Film ödülüne layık görüldü.

10 dalda Oscara aday gösterilen film 75’inci Venedik Film Festivali’nde Altın Arslan ödülünü kazanmıştı.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Mahershala Ali
2019 Oscar Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde kazanan isim Yeşil Rehber (Green Book) filmindeki rolüyle Mahershala Ali oldu.Daha önce Moonlight filmindeki karakteriyle 2016 yılında da ödüle layık görülen Mahershala Ali böylelikle ikinci Oscarını aldı.

En İyi Animasyon Film: Örümcek Adam
En İyi Animasyon Filmi ödülüne layık görülen yapım ise Örümcek Adam (Spider-Man: Into The Spider-Verse) oldu.

En İyi Kısa Animasyon Film ödülünü Disney-Pixar tarafından yapımı üstlenen kısa çizgi film ‘Bao’ alırken, En İyi Kısa Belgesel kategorisinde ödül ‘Period. End Of Sentence’ belgeseline verildi.

En İyi Görsel Efekt ödülünü ise ‘Best Man’ filmi kazandı.

En İyi Senaryo ödülleri
2019 Oscarlarında En İyi Orijinal Senaryo ödülüne Yeşil Rehber, En İyi Uyarlama Senaryo ödülüne ise ‘BlacKkKlansman’ filmi seçildi.En İyi Film Şarkısı: Shallow
En İyi Film Şarkısı ödülünü ise Lady Gaga ve Bradley Cooper’ın ‘A Star Is Born’ filmi için beraber seslendirdiği Shallow aldı. Şarkı, Youtube’da yayınlanmasının ardından 300 milyondan fazla görüntüleme almıştı.En İyi Film Müzikleri ödülünü de ‘Black Panther’ filmi kazandı.

En İyi Erkek Oyuncu: Rami Malek
Bohemian Rhapsody filmindeki rolüyle yıldızı parlayan aktör Rami Malek, En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.En İyi Kadın Oyuncu: Olivia Colman
‘Sarayın Gözdesi’ (The Favorite) filminde Büyük Britanya Kraliçesi Anne’i canlandıran Olivia Colman, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.En İyi Yönetmen: Alfonso Cuaron
Roma filminin yönetmenliğini yapan Meksikalı Alfonso Cuaron, En İyi Yönetmen ödülüyle gece boyunca üçüncü defa sahneye çıktıEn İyi Film: Yeşil Rehber
İtalyan asıllı Amerikalı orta sınıf bir aileden gelen Tony Lip karakterinin Afrika asıllı bir piyanistin özel şoförü olma hikayesini anlatan Yeşil Rehber (Green Book), bu yıl En İyi Film ödülünü alan yapım oldu.