‘ En İyi Popüler Film Oscarı ’ Şimdilik Rafa Kalktı

0

Geçtiğimiz ay Sinema Sanatları Akademisi (Akademi), beklenmedik bir kararla Oscar Ödülleri’ne ‘En İyi Popüler Film’ kategorisini ekleyeceğini açıklamıştı. Bu karar birçok yorumu da beraberinde getirdi. Bazıları, bu değişikliğin gişe rekoru kıran bazı filmler için yarışmada şansını artıracağını düşünürken; bazıları da bu karara karşı olduklarını belirterek Oscar’ın, MTV Film Ödüllerine dönüşüp imajının sarsılacağını düşündü.

Bu kararın Oscar töreninin reytingini artırma çabası olarak alındığını düşündüğümüzde, hangi kriterlere göre uygulanacağı merak söz konusuydu. Ancak tepkilerin artması, Akademi’yi yeni bir karara sevk etti. Ve 24 Şubat 2019’da düzenlenecek 91.Oscar Ödülleri’nde ‘En İyi Popüler Film’ kategorisinde herhangi bir ödül verilmeyeceği açıklandı.

Akademi Yönetim Kurulu ödülle ilgili tartışmaları değerlendirme ve ödüle ilişkin daha derin araştırmalar yapmak adına kategoriyi hemen uygulamaya koymayacağını belirtirken, Akademi CEO’su Dawn Hudson tepkilerin çok fazla olması sebebiyle Akademi üyeleriyle daha fazla inceleme yapmak istedikleri için bu kararı aldıklarını belirtti.

Yıllardır devam ede gelen Oscar töreni ile ilgili kararlara bu şekilde tepkilerin gelmesi çok normal. Akademinin ise bu eleştirileri dikkate alarak konuyu enine boyuna düşüneceklerini belirtmesi ise sinema dünyası adına oldukça sevindirici. İşin uzmanlarının sanat camiası adına en isabetli kararı alacaklarını düşünüyoruz.