Eninde sonunda Suriye liderinin gitmesi gerek

0

İran ve Rusya’nın Esad’ı masaya oturtmak için ikna edeceğini umduğunu kaydeden Kerry, eninde sonunda Suriye liderinin gitmesi gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye krizinin çözümü için bir an önce müzakerelerin başlaması ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın gitmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Kerry şöyle konuştu:

“Müzakereler başlamalı. İran ve Rusya’nın ve diğer ülkelerin müzakere konusunda etkili olacağını umuyoruz çünkü masaya oturulmaması krizin sona ermesini engelliyor.”

“Biz müzakereye hazırız. Esad gerçekten müzakere etmeye hazır mı? Rusya onu masaya oturtmaya, bu şiddete son vermeye hazır mı?”

Kerry, Esad’ın gitmesiyle ilgili olarak da “Bunun bir gün ya da bir ay içinde olması gerekmiyor. Tüm taraflar bir araya gelmeli ve bir süreç başlamalı ve en doğru sonuca nasıl ulaşılacağı konusunda anlaşılmalı” dedi.

‘Esad siyasi çözümün parçası olamaz’

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu bugün Avrupa ve Uyum Bakanı Sebastian Kurz ile görüştü ve ardından ikili bir basın toplantısı düzenledi.

Sinirlioğlu toplantıda Suriye’deki krizin ve buna bağlı olarak ortaya çıkan mülteci sorununun temel sebebinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad olduğunu söyledi.

Sinirlioğlu şu değerlendirmede bulundu:

“Asıl mesele, bunu ortaya çıkaran koşulları, nedenleri ortadan kaldırmaktır. Suriye’deki krize çözüm aranırken Esed ile ortak olunabilir mi? Esed bu sorunun temel sebebidir. Kendi halkına karşı savaş açmış olan zalim bir diktatör herhangi bir şekilde siyasi çözümün parçası olmaz. Olması hiçbir şekilde mümkün değildir. Esad hakkındaki hükmü Suriye halkı vermiştir. Suriye halkının Esed’i affetmesi gerçekçi bir beklenti hiçbir şekilde olamaz.”