Erasmus Hazretler Derki: Prens Selman Yeni Yezid mi ?

0

Avrupa’daki gelişmeleri onların gerçek yüzünü anlatmaya devam edecektim. Oturdum, daktiloluğumun başına bu arada bakıyorum, bizim kanallarda herkes, İstanbul’dan canlı yayında dedim ne oldu. Dedim her halde Trump’ın Papaz şovu devam ediyor. CNN ve diğerleri ciddi yayın yapıyor. Suudi Arabistan’ın İstanbul konsolosluğuna muhalif gazeteci bürokratik işlerini halletmek için içeri girmesiyle adamı boğup parçalamalara ayırmaları bir olmuş. Olayın dışarıya yansımasıyla herkes ölüden ne çıkarabiliriz diye eski defterleri açmaya başladı. Günlerdir ihale kimin üzerine yıkılacak tüm dünya olarak onu seyrediyoruz.

Sonsuzluk Bitmek ve Bilmeyen Hükümranlık İsteği

Olay aslında basit. Klasik dönemlerdeki saray dehlizlerinde adam öldürme olayı ile birebir aynı. Bu seferki herkesin gözü önünde olması garip. Saray denince aklıma geldi. İslam dünyasına saray ve hanedan kavramını sokan bilirsiniz Muaviye’dir. Muaviye “Bizans kâfirinin sarayı var. Onların büyük kiliseleri var. Neden bizimde olmasın. Müslüman Kâfirin karşısında ezilmemeli “diyerek size halifeliği hanedanlığa dönüştüren, gösterişli Camileri ve sarayı öğreten arkadaştır. Allah af etsin ne diyelim. Zamanında yaptırdığı saray Bizans’ın Saraylarıyla Şam Emeviyye Camisi de Ayasofya ile yarışa girerdi. İktidarda ömür boyu kalkma hastalığının sonunda  iktidarı oğluna ve soyuna kalsın  hırsı sonunda  Yezid’i tanınmasına ve onun  eliyle Hz.Hüseyin’in şehadetini İslam tarihinin en acı olayı Kerbela’nın yaşanmasını sebep oldu.

Kuran’ı siz benden daha iyi okumuşsunuzdur. Taha suresi 120.ayette  “Nihayet Şeytan Ona Vesvese verdi. Şöyle dedi: ”Ey Âdem! Sana sonsuzluk ağacını ve çökmesi olmayan saltanatı göstereyim mi” ayetin devamında Hz. Âdemle Hz. Havva ikisi de ağaçta yasak meyveyi yiyorlar. Malum cennetten çıkarıldılar. Şimdi burada dikkat çeken husus Hz. Âdem şahsında biz bütün insanlara şu iki şeye karşı zaafımızın olduğu hatırlatılıyor. Hele bir de iktidar sahibi iseniz. Biri hiç ölmemek, diğeri de iktidarımızın hiç bitmemesini istemek sanırım. Bu iki sınav tarihte ne yöneticileri, ne hükümdarları, ne zenginleri cehenneme sürüklemiştir. Şimdide aynı sınavı Suudi prens Selman veriyor gibi geliyor bana. Adam kendisini eleştirenleri daha kral olmadan yok ediyorsa, bir yerde bir eksiklik var gibi geliyor. Diyeceksiniz, sizin mahallede bunlar olmuyor mu oluyor. Âmâ bizimkiler şeytanla hep birlikte oldukları için karda yürüyüp izlerini belli etmiyorlar. Ama Selman alenen Yezidiliğe soyunduğu için kanun koyan kendisi, uygulayan kendisi… Dikkat ediyorum adam daha kral değil. Olsa neler olur artık düşünmek bile istemiyorum. Her neyse

Hz. Ömer’den Yezid’e

Burada sizin dikkatiniz başka bir yöne çekmek istiyorum. Hz. Ömer’e cidden hayranım. Devlet başkanlığındaki mütevaziliği, adaletteki şaşmaz uygulamaları, garip olan  yıllar sonra Muaviye ve Yezid  gibilerinin gelmesi …  nasıl çıkar  bunlar diye düşündüğümde aklıma o ayet geliyor. Endülüs’ deki hocalarımla bunu çok tartıştım. Onlarda sonunda bu ayetle olayı açıkladılar. Sizin Anadolu’da bir söz var.” Kork! Allah’tan Korkmayandan”

Kayıp Suudi gazeteci Kaşıkçı’nın son yazısı

 Koyun Can Derdinde Kasap Et Derdinde

Gelelim ölen gazetecinin ölüsünden kim ne çıkarma derdinde: 1- kimseyi takmayan daha veliaht iken ortalığı allak bulak eden Yezid Selman’a mı fatura kesilecek birilerini bunu istiyor. Âmâ benim tecrübem Selman’a değil adamlarında birine bu fatura edilip sonra adam ortadan kaldırılacak. Ha şu 15 kişiyi de yakında izleyin tek tek öldürülürse şaşmayın. Zaten şimdiden sayılar 14 e indi.

2-Gelelim işin siyasi nema çıkarma tarafına… İlkin Selman kral olursa topal ördek olarak yoluna devam edecek artık astığı astık, kestiği kestik olamaz. Selman’ın yolunu açan Trump olduğunu unutmayalım. Bu arkadaş Kızıldeniz sahilinde Nema adıyla 500 milyar dolarlık bir şehir kurmayı, sınırların olmadığı bir toplum inşa etme faaliyetlerinde bulunmayı düşünüyor. Pastanın peşinden koşanlarda Amerikalılar. Ha bu arada aklıma gelmişken Amerikalılar için çıkar esastır. Para için her şeylerini şu anki Amerikalılar satarlar. Bu arada Yakınşark’ta Amerikalıların en büyük müttefiki İsrail değil, hep Suudilerdir. Bakmayın erdem vs. laflarına o Washington’da kaldı. Şimdi öyle değil hele oldum olası şu Trump’dan nefret ediyorum. Ne yapalım, Amerikan halkının zekâ seviyesi bu kadar, kendilerine benzeyen adamı seçtiler.2020 de bir daha seçerlerse şaşırmam.  Her neyse Suudi saraylarında Selman’ı etkisizleştirmek isteyenlerde bundan nema toplama derdinde.. İşi Selman’a ihale edilmesi derdindeler. Âmâ Amerika, İsrail arkadaşın arkasında durduğu müddetçe arkadaşa bir şey olmaz. Esas mesele İran’a Trump’ın gelecek ay uygulayacağı ekonomik yatırımlarla İran’ın petrol pazarına sevkiyatının engellenmesiyle petrol fiyatları yükselecek. Kimileri 100 dolar telaffuz etmeye başladı. Bunu süspansiyon edebilecek ülke Suudiler. Onun için bu olay olduktan sonra artık hiç düşünmeden kabul etmeleri gerekiyor. İtibarları zedelendi. Ayıplı duruma daha fazla düşmemek için gazeteci Kaşıkçının ölümü bir şekilde de kabul edecekler. Bakın Macron’dan İngiltere’ye Putin’den BM kadar  herkes potaya girdi. Olay dünya meselesi oldu. Dolayısıyla benim tavsiyem esas burayı takip edin.

6 Kasım seçimlerinden dolayı ihale Trump’a yıkılmaya çalışılsa da adam tüccar gibi gidiyor. Suudilerin demokratlığı, insan hakları vs. konularda ABD hiç eleştirmez Trump  onlar nitekim gerçek niyetini söyledi. “O kadar bizden silah alıyorlar. Milyarca dolar ABD bankalarında bu aptalları fazla kızdırmaya gerek yok” diyor. “Ticaret başka, insan öldürme başka, bizde onu yapıyoruz” mantığı var, bu arkadaş ve ekibinde…

Türkiye Çok Dikkat Etmeli.

Benim size önerim şu. Olay sizin topraklarınızda oldu. Ortada bir polisiye durum var. Ama esas hadise siyasidir. Birileri Türkiye’nin başına papazdan sonra yeni bir çorap örmeye başladı. Bu olayda Türk- Arap ilişkileri, Türk-Suudi ilişkileri, Türk- Amerikan ilişkiler ciddi şekil zarar alacak. İstenilen bu dikkat. Benden söylemesi, Londra’da ve Washington’da bunun için çalışan ekip var. Benim size tavsiyem krizden sonuç çıkarmak istiyorsanız. Hayranı olduğum dedeniz Sultan Fatih’in taktiklerini kullanmayı öneririm. Bu arada şimdiye kadar bu krizde iyi gittiniz ama unutmayalım. Herkes bu olayın her şeyinden faydalanma derdinde kimsenin derdi ölen gazeteci değil… Eee  ne demek lazım sonsuzluk  ve hükümranlık isteği insanları şeytanlaştırıyor. Bu da kıssa dan  hisse size. Siz siz olun Hz. Ömer gibi adaletten ve insanlıktan ayrılmayın.