Erasmus Hazretleri Der ki; “Ne Olacak Bu Bizim Çocukların Hali…”

0

Beni üniversite öğrencileri tanır.Hani Avrupa hayali gerçekleştirmek için her sene üniversitelerde ilan edilir.”Erasmus’a başvuruları başladı” diye sizde nasılsa parasını AB veriyor diye başvurursunuz.  Hayaliniz de Fransa,İngiltere Almanya’ya gitmeyi düşünürken birden kendinizi Polonya’da, Litvanya’da ,Estonya vb işe yaramaz Avrupa ülkelerinde bulursunuz.Bazıların aklında ben Erasmus turunun sahibi olarak kaldım.Bırak onlar öyle bilsinler.Bakarsın Google Hazretlerine beni sorarlar o zaman gerçeği öğrenirler.

Ben aslında kendinden bahsetmeyi sevmem. Bana Avrupa’nın delisi derler. Bizim zamanımızda yaklaşık 400 -500 yıl öncesinden bahsediyorum.Öyle okullar falan yoktu.Hocalar vardı.Her bir şehir bir iki hoca bulunurdu.Bizde bir fırsatını bulup, Bağdat’a Kahire’ye Semerkand’a- nasıl kapak atsak- diye düşünürdük. İlim merkezleri oralar idi.İbn-i Sina, İbn-ı Haldun’a Farabi’ye hayrandım. Her neyse bana dönelim.Ben ilme gerçek ilme talip oldum.O yüzden talebe oldum.Avrupa’yı karış karış gezdim. Diyelim tıp ilmini en iyi kim veriyor nerede, sordum, soruşturdum düştüm yollara buldum aradığım hocayı. Dedim ben tıp öğreneceğim, o da otur hele dinle beni, yıllarca o hocanın kapısında talebe oldum.Hocam bana artık piştin dedi. Sizin anlayacağınız icazetimi verir o dersten mezun olurdum. Bu sefer başka bir ilmi öğrenmek için düşerdim yine yollara, Avrupa’nın bütün şehirlerindeki ilim meclislerinde bulundu. Ömrüm okumakla geçti hala bir şey öğrenemedim. Gören bana deli der bazıları da veli der ve-bense hiçim derim.

İşte ben buyun,  dediler ki Türkiye diye bir devlet var. Ben neresin diye sorunca Osmanlının torunu dediler.Bunu duyunca  durdum. Orada netpano diye bir site var. Sizden her hafta bize  Avrupa’yı, Batıyı oradaki kulis bilgilerini gerçekleri  yazar mısınız  dediler.Dedim başım üstüne, zaten bende bizim çocuklarda çok dertli  olduğu mu söyleyince işte şimdi sizin karşınıza çıktım

Gelelim Bizim Çocuklara

Bizim çocuklar diyorum. Bizim zamanımızda “Devlet Adamı” diye bir şey vardı. Onlar adımlarını yüzyıllık periyotla atarlardı. Halk yaptıklarını bazen anlamazlar, torunlarımız ise yapılanlara hayran kalırlardı. İskender mi diyeyim, Sezar mı diyeyim belki Napoleon’da bu işe katarım en son aklında Churcil kalmış bunlar iyi yetişmişti. Bakmayın İskender’e egolu idi. Hocasını hiç dinlemez di ama devlet adamıdır.Ben Aristoteles’e kaç kere söyledim..Napoleon ,Sezar biraz tartışılır ama tarihteki yerleri tartışılmaz.Gel zaman, git zaman ne oldu ise birden bire sizin dedeleriniz (Osmanlının tabiri) “kaht-ı rical” devlet adamı kıtlığı içine mi ne girdi dünya anlamadım. Şimdi şöyle bir bakıyorum, bizim çocuklara bırak devlet adamlığını politikacı kıtlığı çekiyoruz. Sokaktaki adamda değil ayak takımını başkan diye ABD başına koymuşlar. May desen Allaha emanet, kraliçe nasıl sabrediyor ,bu kadına bilmiyorum Merkel “ehh” biraz içlerinden farklı duruyor.Macron prensle sokak adamı arasında kalmış.Ona o kadar söyledim, şu yaşlı kadınla evlenme diye dinlemedi.Bana geldiğinde efendim başka türlü başkan olamayacağım dedi bende “ahh” dedim.

Putin’e gelince adamda mimik yok, okuma desen o da yok ,bir bakarsın atleti çıkarmış ayılarla dövüşür, bir bakarsın denizin altında balık avlar. Primakov’a çok söyledim. Bunun yerine Dugin geçsin dedim. Adam Av-Rusya Av-Rusya diye inliyor. Bakın sizin ülkenizi de etkisine aldı.Onun amacı geleceğin çarı olmak. Onun için Putin’i de kandırdı. Ama Putin devletin sözünü dinler. Ha unutmayın Putin’in ekibinde üç harflilerin sözünü dinleyen onlarla arası iyi olan diplomat kisvesi altında adamlar vardır.Tercümanlara dikkat benden söylemesi.. Putin her toplantıya bunlardan birini yanına alır.Etkileyeceği ülkenin liderinin yanında ekipteki arkadaşları gerekeni yapar.Bakarsın ortak basın toplantısında o ülke lideri Putin’i öyle överler öyle över ki, Putin bazen fazla mı gittik diye kendi kendine sorarlar.Diyeceksin nerede biliyorsun, ayıptır  söylemesi yüz okuma ilmini de öğrendim de oradan bilimiyorum.Unutmayalım bilgi güçtür. Putin çok ülke başkanını etkisi  altına aldı. Söylemedi demeyin. E eee şimdilik bu kadar kulis bilgisi yeter. Haftaya diğerlerine konuşalım.