Erasmus Hazretleri Ekibi ile ABD deki Yahudi Lobilerinin Gerçek Yüzünü Ortaya Çıkardı

0

TÜRK BASININDA İLK KEZ YAYINLANIYOR…

 El Ceziredeki arkadaşlar bana geldi. Hocam bir belgesel çekmek istiyoruz dediler. Dedim konusu ne ABD deki Yahudi lobileri nasıl çalışıyor, Filistinli aktivistlere ne yapıyorlar, Amerikan toplumunu nasıl etkiliyorlar, ABD deki lobilerle İsrail hükümeti arasında ilişkiler var mı? gibi sorulara cevap aramak istiyoruz dediler. Dedim nasıl yapacaksınız. Dediler bir arkadaş var. İngiliz Oxford mezunu araştırmacı zehir gibi bir çocuk onu onları arasına sokacağız, gizli kamera kayıtları yapacağız, adamların gerçek yüzünü ortaya çıkaracağız. Dedim getirin hele şu arkadaşla bir tanışalım. Bende bu Yahudiler oldum olası gıcığımdır. Hz.İsa ya yaptıklarını hala unutamıyorum. Her neyse arkadaşı getirdiler. Baktım adam canavar gibi. Tamam arkadaşlar dedim. Dedim bunu nerede yayınlayacaksınız. Dediler El Cezire ve Katarlar bunun arkasında duracaklar. Dedim Yahudiler bunu duyarsa Katarlıların ağzından girerler, burundan çıkarlar yayınlatmazlar. Dediler Katarlılar bize söz verdiler. Dedim Katar diye bir devlet yok. Onlar İngilizlerin Arap versiyonudur. Londra’yı dinlerler. Gidin  kraliçeye benim selamımı söyleyin dedim. Onlar gittiler. İngiltere’de bazı olaylar yaşandı.Sonra arkadaşlar  İngiltere’de lobiler anlatılan çalışmalar yaptılar.

Her neyse arkadaşlar nefis bir çalışma ortaya çıkardılar. Yahudilerin gerçek yüzlerini ortaya koydular. Sonunda dediğim gibi Yahudiler Katarlılara çöktüler. Belgeseli yayınlatmadılar. Geçenlerde bana geldiler. Hocam ne yapacağız. Dedim Korkmayın. “Allah var Gam yok.” Biz bunu yayınlarız. Sordum Netpano Editörü arkadaşıma o da yayınlarız dedi. İşte aşağıda belgeselin içeriğini anlatan biraz uzun bir yazıyı arkadaşlar sizin için Türkçeye çevirdiler. Biraz uzun ama benim tavsiyem sonuna kadar okuyun. Bu metni Türkiye’de hiç kimse yayınlamaya cesaret edemedi. Netpano aracıyla ben yayınlıyorum. İyi okumalar….

James Anthony Kleinfeld tarafından hazırlanan belgesel Yahudi Lobisinin gerçek yüzünü ortaya çıkardı

James Anthony Kleinfeld, İngilizce, Yahudice, Hollandaca ve Yidiş dahil olmak üzere altı dil konuşan bir Oxford mezunu ve Ortadoğu çatışmaları hakkında bilgi sahibi biridir

Yahudi Lobisine Girmeyi Başardı.

Belgesel, Kleinfeld’in İsrail’in medyadaki imajını savunan ve İsrail’i koşulsuz olarak destekleyen örgütlerin üst düzey üyeleri, özellikle de Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’ni (Aipac) destekleyen İsrail Başbakanı Netanyahuya bağlı çalışan İsrail Projesi(TIP)  için işe alınmasıyla başlar. Aipac ve TIP ABD’nin güçlü lobi grubudur.

Senatörlere Para veriyoruz.

Kleinfeld beş ay boyunca onlarla birlikte kokteyl partilerine, kongrelere ve eğitim kurslarına katılır. Onların güvenini kazanır. Yahudiler ona açılır. Kleinfeld  ABD Kongresi’ni nasıl etkilediklerini sorar. Lobi yetkilisi “Kongre üyeleri baskı yapmadıkça hiçbir şey yapmazlar ve bunu yapmanın tek yolu paradır” dedi.

 Filistin taraftarı aktivistleri etkisizleştiriyoruz.

Yetkili, Filistin haklarını savunan aktivistlerin de kendileri için dert olduğunu belirtiyor. Özellikle ABD üniversitelerinde onları nasıl etkisizleştirdiklerini de anlattı.  “İsrail karşıtı insanların en etkili olanları buluyoruz,  araştırmasını yapıyoruz, anonim bir web sitesi hazırlıyoruz ve ardından hedeflenen Facebook reklamlarında onlara kişilik suikastı yapıyoruz.”

Kleinfeld’in, 2006 yılında kurulan ve doğrudan Başbakan Benyamin Netanyahu’ya rapor veren İsrail Cumhuriyeti Stratejik İşler Bakanlığı’nın yardımıyla ABD vatandaşlarına casusluk yaptığını söyledi. Bir yetkili şöyle dedi: “Biz yabancı topraklarda çalışan farklı bir hükümetiz, bu yüzden çok dikkatli olmalıyız.” Ve yaptıkları bazı şeyler ABD yasalarına göre suç ama Yahudiler bunu düşünmeden yapıyorlar.

Kleinfeld’in TIP’de geçirdiği sürenin sonunda, patronu Eric Gallagher, performansıyla o kadar mutluydu ki, Beni işe almak istiyordu sürekli  olarak: ‘Benim için çalışırsan sevinirim. Takım oyuncusu, çalışkan, heyecanlı, tutkulu, meraklı,  iyi konuşan, iyi okuyan birine ihtiyacım var.” Teklifi Kleinfeld  reddetti.

Her şey Gizli Kamera ile Kayda Alındı.

O İsrail yanlısı lobiyi araştırmak için El Cezire tarafından gönderilen gizli bir muhabirdi. Gizli bir kamera kullanarak konuşmaları filme aldı ve daha sonra, yönetmen Phil Rees liderliğindeki El Cezire  ekibinin bir parçası olarak muhteşem bir belgesel hazırladı. Belgesel yayınlamak üzere iken 2017’de El Cezire’nin İngiltere’deki İsrail yanlısı lobi hakkındaki rapor ortalığı karıştırdı. İngiltere’de patlayan skandalda İsrail’İn Britanya’nın içişlerine müdahalesi ve Filistin yanlısı olarak gördüğü dışişleri bakan yardımcısı Alan Duncan’ı görevden alınmasını tartışması vardı.Bu basına yansıdı.  Londra’daki  İsrail büyükelçisi halktan açıkça bir özür diledi ve Tel Aviv’e gönderildi.

Belgesel Yayınlanamadı

Belgeselin  yoğun tartışmalara yol açması bekleniyordu. Fakat daha sonra yayın hiçbir açıklama yapılmadan ertelendi. ABD Yahudi medyasındaki  makalelere baktığımızda belgeselin hiçbir zaman gösterilmeyeceğini ortaya çıktı. El Cezire’nin araştırmacı gazetecilik müdürü Clayton Swisher, alınan kararda pişmanlık duyduğunu açıkladı ve kanaldan ayrıldı . Belgesel, bir taraftan Katar ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki Haziran 2017’de başlayan ihtilafta ABD’nin desteği için kurban edilmişti. Ortadoğu’daki ABD politikası üzerindeki etkisi ile tanınan İsrail yanlısı lobi Katarı etkiledi ,belgesel yayınlanamadı.

Katar Korktu.

Dengeyi kendi lehine çevirmek için, Katar ‘yayınları erteledi’. Amerika’nın Siyonist Örgütü (ZOA) başkanı ve Donald Trump’ın eski danışmanı Steve Bannon’un yakın arkadaşı Morton Klein, Doha’ya uçtu ve belgeselin kaldırılmasından çok memnun olduğunu söyledi. Uzun zaman önce Katar’ı Hamas ve terörizmi finanse etmekle suçlamamış olan ZOA belgeseli baskı ile yayınlatmadı. Bu durum  bir yıl boyunca El Cezire’de kargaşaya neden oldu.

Morton Klein Doğum tarihi: 1947 (71 yaşında), Günzburg, Almanya

İsrail Lobisi ABD de Gücünü Kaybetmekten Korkuyor.

Belgeselde çarpıcı olan şey, son birkaç yıldır İsrail yanlısı lobinin ABD de etkisini kaybetme korkusuydu. İsrail’e desteği ABD’de  hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlarda, ne zaman olursa olsun, ne iş yaparlarsa yapsınlar, hep destek  veriyorlardı, bu nasıl olabilirdi? Trump’ın seçiminden bu yana, Washington’da artık İsrail-Arap çatışmasında “İsrail’in haksız”  olduğu görüşü arttı. İsrail ürünlerine boykot isteyen üniversitelerde yoğunlaşan yaptırımlar hareketi (BDS) devreye girdi.

İsrail’e Karşı BDS li Aktivistler Devrede

İsrail için Hristiyan grup olan Maccabee Görev Gücü’nin yöneticisi David Brog,

 2005 yılında başlatılan BDS, Güney Afrika’da  etkili olduğunu kanıtlayan şiddet içermeyen yöntemleri kullanmayı amaçlamaktaydı. ABD kampüslerinde popülaritesinde büyüyordu. Yahudilerden  BDS’ye karşı savaşan İsrail için Hristiyan grup olan Maccabee Görev Gücü’nin yöneticisi David Brog, bunun gerçekten bir alarm sebebi olup olmadığını sorguladı. Dedi ki: “İsrail patlıyor. Bu başlangıç ​.. Bugün daha fazla İsrail sermayesi   risk altında, Öyleyse neden, BDS’nin gücünü fark etmiyoruz … BDS’nin boykotlarımı İsrail’den para kazanmak için bu eylemleri yapmıyorlar. Biz İsrailliler dolara odaklanırsak kendimizi hakkında gerçekten iyi hissedebiliriz. Biz, İsrail’i sevenler, yeni kuşaklardan endişelenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Binlerce öğrenciye ulaştığınızda, bu kötü durumu düzeltiriz. ”

İsrailliler BDS den endişeli

Üniversitelerde BDS ile savaşan bir grup örgüt olan Kampus Koalisyonu İsrail direktörü Jacob Baime de endişeli: İsrail için destek geleneksel olarak Cumhuriyetçi-Demokrat ayrımını aştı ve başkanlığının sona ermesinden birkaç ay önce, Barack Obama, Netanyahu’yla olan ilişkilerini koşulsuz olarak 10 yıl boyunca İsrail’e 38 milyar dolar yardım etti. Fakat siyasi manzara değişiyor ve lobinin Trump’a koşulsuz desteği, Cumhuriyet Merkezine ve Evanjelikal haklara olan tabanını daraltıyor.”

The Tower Dergisi’nin kurucu editörü ve TIP’in etkili bir üyesi olan David Hazony belgeselde şunları söyledi: “Bu ani boykotun potansiyeli,  bir sorun değil. Daha büyük bir sorun olan Demokrat Parti, Bernie Sanders’ın halkı, tüm İsrail’e karşıtı yapıyor ve halkı Demokrat Parti’ye getiriyor.  Beyaz Saray her değiştiğinde, İsrail’e yönelik politikalar değişir. Bu İsrail için tehlikeli bir şey olur.  Lobi hakkında kitapları olan yazar John Mearsheimer , belgeselde sık sık yaptığı yorumlarda bunu doğruladı. İsrail için desteğin artık Cumhuriyetçiler arasında büyüdüğünü ve Demokratlar arasında düştüğünü belirtti: ‘İki partide İsrail’e destek konusunda önemli bir fark oluştu.’

Demokratların İsrail’e Olan İlgisi Azalıyor.

Bu eğilim nasıl durdurulur? Politik tartışmalarla bunu yapmak zor olurdu. 1993 Oslo anlaşmasının başarısızlığından bu yana, İsrail herhangi bir diplomatik çözümü reddeden aşırı sağ partiler tarafından yönetildi. Filistinlilerin kaderi, yerleşimlerin geleceği ya da Gazze’deki trajedinin tartışması söz konusu değil.  Netanyahu’nun  Trump desteği ABD’li öğrenciler arasında büyük bir coşku yaratamaz. Gazeteci Max Blumenthal, Belgeselin konusu ‘Yahudi lobisi’nin İsrail’e hiç desteğinin olmadığını ısrarla vurguladı.  İsrail Acil Komitesi’nin direktörü Noah Pollak, ise İsrail yanlısı öğrencilerinden oluşan bir toplantıda şunları söyledi: “BDS hakkında konuştuğunuzda, onları bir nefret grubu olarak, sivillere karşı şiddeti kesinlikle desteklemeyen bir grup, yani terörizmle ve elbette antisemitik bir işlerini göremiyoruz.” Pollak Barış İçin Yahudi Sesi (İsrail-Filistin çatışmasına odaklanmış bir ABD solcu örgütü) ‘Hamas için Yahudi Sesi’ adını verdi. Bu grup  Kleinfeld’e şunları söyledi: “Amerikalıların çoğunluğu İsrail yanlısı. Birleşik Krallık’ta bir İsrail anketi yaparsanız, İsrail’in sadece sırf nefret çıkar. Bunun sebebi, İngiltere’deki  Pakistanlılar. Burada sorun belgeselin ortaya koyduğu gibi, İsrail yanlısı lobiler, rakiplerin özel yaşamları, kariyerleri ve siyasi inançları hakkında bilgi toplamak için son birkaç yıl içinde bir casus ağı oluşturdular.

 Yahudi Lobiler Herkesi Fişliyor.

 

Baime şunları söyledi: ‘Çalışmalarında çok ileri teknoloji kullanıyorlar. Birkaç yıl önce buraya geldiğimde bütçe 3,000 dolardı. Bugün bir buçuk milyon ya da daha fazla gibi. Muhtemelen bu noktada iki milyon var. Bilmiyorum, çok büyük. Bu büyük bir bütçedir. O ve meslektaşları görünmez kalmaya hevesliydi: ‘Bunu güvenli ve anonim olarak yapıyoruz. Anahtar bu.

 Canary Mission Fişleme Merkezi

fişleme merkezi

İsrail, Filistin hakları aktivistlerinde  çok korkuyor. Fonları, üyeleri ve yöntemleri gizlilik içinde olan Canary Mission  . Lobiye yakın bağlantıları olan bir gazeteci şöyle dedi: ‘Ondan nefret eden insanlar, hedef aldıkları insanların, kara listesini oluşturuyor. Bu veri tabanında  isim isim kayıtlar var. Öğrenciler ve profesörler, fakülte, konuşmacılar, terörle bağları olan örgütler, terörle doğrudan bağlar ya da Yahudi devletinin yok edilmesini isteyen teröristler. ” Canary Misyonu’nun internet sitesi, https://canarymission.org/  “bugünün radikallerinin yarının çalışanı olmadığından emin olmak için” şeklindeki amacını açıklıyor. Her kurbanın biyografisinin üstünde ‘ırkçıysanız, dünya bilmeli’ sloganı var.

Emlak girişimcisi Doğum tarihi: 1952 (66 yaşında), Hayfa, İsrail

Kleinfeld, Canary Mission’un kurucusu ve mali destekçisi İsrailli-Amerikan Konseyi’nin (IAC) başkanı Adam Milstein ile konuşmayı başardı. Milstein, 2009 yılında vergi dolandırıcılığı için kısa bir süre hapse mahkum edildi, ancak bu onun faaliyetlerini hapishaneden sürdürmesini engellemedi. Felsefesini Kleinfeld’e açıkladı: “Her şeyden önce, [Filistin yanlısı aktivistlerin] kim olduklarını araştırın. Gündemleri nedir? Neden Yahudileri seçiyorlar. Çünkü kolay, çünkü popüler. Gerçekten onları açığa çıkarmalıyız.  İnandığımız her şeye karşı geldikleri gerçeğini açığa çıkarmalıyız.  Onlara karşı koymamız gerekiyor. Biz kim olduklarını, ne olduklarını, ırkçı olduklarını,  anti-demokrat olduklarını ortaya koymak için  bunları yapıyoruz.”

Öğrenciler belgeselde nelerle karşılaştıklarını tam olarak anlattı. Knoxville, Tennessee’de Filistin haklarına yönelik bir kampanyada yer alan Summer Awad, Twitter’da taciz edildi ve onlarla ilgili on yıl öncesine ait bilgiler çevrimiçi olarak yayınlandı: “Birisi işverene başvurdu ve kovulmamı istedi. Bana seni işe almaya devam edersem, antisemitik olarak kınanacağım” dedi. Filistin taraftarı aktivistlerin kariyerleri sona erdiriliyor veya mezun olduktan sonra öğrencilerin iş bulmasını Yahudi lobileri tarafından zorlaştırılıyor. Adlarını kara listeden çıkarmak için, bazı kurbanlar, kendi sitesinde Canary Misyonuna ‘tövbe’ mesajları yazıyorlar. Sayfadaki  ‘aldatıldıklarını’ açıklayan itiraflar dolu, 1950’lerde ABD’de McCarthyizm altında şüpheli komünist sempatizanların veya bugünkü otoriter rejimlerin kurbanları gibi. Baime şunları söyledi: ‘Bu psikolojik savaş. Onları çıldırtıyor. Ya kapatıyorlar, ya da İsrail’e saldırmak yerine [onlara karşı suçlamaları] soruşturmak için zaman harcıyorlar. Bu son derece etkili. Bir başka kişi Kleinfeld’e şöyle demişti: “Bence Yahudiler, antisemitizm bir yayılma alanı Yahudiler görüyorlar”.

 ABD vatandaşları hakkında toplanan kişisel bilgilere dayanan bu kampanyalar, İsrail’in Stratejik İşler Bakanlığı kaynak desteği veriyor. Genel müdür Sima Vaknin-Gil, belgeselde gösterilen IAC yıllık konferansında yaptığı bir konuşmada şunları söyledi: ‘İsrail hükümetinin önemli bir oyuncu olmaya karar vermesi çok şey ifade ediyor, çünkü STK’lar ya da sivil kurumlar gibi şeyler desteklemeliyiz. Bütçemiz var.  BDS ile  ilgisi olan herkesi iki kez sorgulanmalıyız: Onlar şuna ikna etmeliyiz “bu tarafta olmalı mıyım yoksa diğer tarafta mı olmak istiyorum?”

Demokrasilerin Savunması Vakfı (FDD), BAE ve İsrail arasındaki yakınlaşmada önemli bir rol oynayan muhafazakâr bir düşünce örgütüdür. Katar ve El Cezire’ye karşı 2017’de yapılan kampanyaya katıldı ve bu  bölgede istikrarı bozucu bir güç olmakla suçlandı. ABD yasalarına göre, yabancı hükümetler için çalışan örgütler ve bireyler Adalet Bakanlığı’na kayıtlı olmalı DOJ, kayıt yaptırmadığı için FDD’yi mahkemeye çıkarır mı  ?

Elektronik İntifada

gazeteci ,doğum tarihi: 29 Aralık 1971 (46 yıl yaşında), Washington, DC, ABD

Elektronik İntifada’nın internet sitesinin kurucularından Ali Abunimah, “Eğer üst düzey bir Rus ya da İranlı ya da Kanadalı bir yetkilinin, gizli operasyonlar yürüttüklerini, Amerikalılara casusluk yaptıklarını söyleyen bir açıklama yaptıysanız;İsrail adına casusluk yapan Demokrasileri Savunma Vakfı gibi örgütlenmelerde görülmeli  ‘dedi.  Kleinfeld’in konuştuğu birçok insan, bu kadar hassas bir konuda ayrıntılı olarak konuşmak istemediklerini, kendilerine güvende olmadıklarını söyledi.

Julien Salingue, Le Monde diplomatique , Haziran 2014de yayınlanan  makalesinde  “Biz; lobinin ABD yasalarını aşarak ,ABD Kongresi üyeleri için İsrail’de lüks tatil için nasıl ödeme yaptığını, Haber ajansları da dahil olmak üzere medyadaki haberlerin değiştirmesine nasıl  baskı  yaptıklarını biliyoruz.

İsrail’den itiraf ikinci nesli kaybettik.

Her şey İsrail için şimdilik iyi gidiyor gibi görünüyor, ancak Amerikan destekçileri, geniş kaynaklarına rağmen, gergin. Gelecek onlar için karanlık gözüküyor ve onları desteklemelerine rağmen İsrail’e kızıyorlar. Belgesel, İsrail kabinesinde de konuşuldu. Oradaki konuşmalarda “Bugün, Yahudilerin bin yıllık nesli olan ikinci nesil Yahudileri kaybettik. Bunu ailelerin, çocukların ne kadar zorlandıklarını  anlatan ve açıklayan bir şey duyuyorum. İsrail devletini tanımıyorlar ve bizi hayranlık duyulmayan bir varlık olarak görüyorlar.”