Erdoğan: ‘Bunu Görmemiz Lazım’

0

B20 ve L20’nin, bazı G20 liderlerinin de katılacağı “Büyüme ve İstihdam İçin Daha Kapsamlı Bir Çerçeve” başlıklı ana oturumunun açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,’Artık dünya dağılma noktasında değil, netice alma noktasındadır, bunu görmemiz lazım’ dedi

Erdoğan:”Şuan Türkiye’de yeni adımlar atılıyor. Şuanda bir genç bir adım atacaksa, bir yatırım yapacaksa, devlet onları adeta bir müteşebbis durumuna getirecek adımlar atılıyor. G-20 sekreteryası bunu takip etmeli, bu iş yürüyor mu, yürümüyor mu. Ama eğer biz bunları gerçekleştiremezsek, biz otururuz, çayımızı, kahvemizi içer, yemek yer, sonra dağılırız. Ama artık dünya dağılma noktasında değil, netice alma noktasındadır, bunu görmemiz lazım.”

“Biraz az kazanın”

“Şu anda Türkiye’de konuşulan ise 1300-1500 hatta daha ileri gidenler de var. Türkiye’deki konum çok çok farklı bir yere doğru gidiyor. Ben bu gelişmeden de mutluyum. Ancak asgari ücret malum bir taban belirlemedir. Herhangi bir işveren kalkıp da 3 bin lira maaş verdiği zaman kimse ona sen neden veriyorsun demez. 4 bin lira verdiği zaman, niye veriyorsun demez. E ne olur? Biraz az kazanmış olur.

Ben de işverenlere tavsiye ediyorum. Biraz az kazanın, kazandıklarınızı dar gelirli insanlarla paylaşın. Bunu bir defa başarmamız lazım. Neden? Fakiri tahrik etmeyelim. Ve paylaşımcı anlayışı hayatımıza egemen kılalım. Buradan bir şeyi vurgulamak isterim. Hepimiz ölüp gidiyoruz, paraları beraber götürüyor muyuz? Beraber gelmiyor. Onlar bu dünyada kalıyor. Arkada varisler bunu paylaşacak. Gel bunu işçinle bir kısmını paylaş, ondan sonra da gök kubbede hoş bir seda bırak. Öldükten sonra da “Sorma, bizim öyle bir patronumuz vardı ki gerçekten işçisinin hakkını çok ciddi manada gözetir, maaşını da iyi bir konumda verirdi” desinler. Asıl olan burası. Bunu başarmamız lazım”

Hemen bizim karşımıza maliyetler konusu getiriliyor. Biz o maliyetleri çok daha asgari seviyeye getiririz. Türkiye’de faiz oranları yüksek ama batıda faiz oranları düşüktür. Yüzde 15-16 faiz oranları. Soruyorum bu faiz oranlarıyla yatırım olur mu? Paranın maliyetini düşürmek lazım. Bir nokta daha var. Dünyadaki işçi sendikalarının dayanışmasını artırmak gerekir.”

“Dünyadaki işsiz gençlere finans dünyası yeterli desteği verebiliyor mu, bunu sorgulamamız lazım. Fakirlik acaba buralara dayanıyor mu, işsizlik acaba buralara dayanıyor mu? Dünyadaki işsiz gençler, eğer müteşebbis olacaksa acaba finans dünyası burada bu gençlere gerekli desteği veriyor mu, verebiliyor mu? Finans çevreleri elini açarsa, terörün belini kırarız”