Erdoğan haklı çıkacağına, Putin haklı çıksın mantığıyla…

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhtarları Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 7 Haziran-1 Kasım arasında bürokratik oligarşi seçilmişlere tavır koydu. Bürokratik oligarşi ülkelerin felaketidir. İktidar güçlü olmasa bürokratik oligarşi iktidarı ele geçirme gayretine girer. Millete daha iyi hizmet verecek sistemi kurmak için yeni anayasa ve başkanlık sisemi diyoruz.

Milletimiz başkanlık sistemini daha çok tartışsın, buna inansın istiyoruz. Bundan niye korkuyor, niye çekiniyoruz? Ama dert başka. Bu konuda karar mercii önce TBMM, sonra millettir.

Meclis’teki partilerin daha fazla kayıtsız kalamayacağını düşünüyorum. Bu dönemde yeni anayasa konusunda somut ilerleme olacağına inanıyorum.

Rus yetkililer bunu şova dönüştürdü. Kara kutu açıldı, bilgilerin okunamadığı ifade edildi. Konuyla ilgili bizim en küçük bir tereddütümüz yok. Rusya’da kara kutu içindekileri deşifre edemedi ama bu olay Türkiye’de pek çok şeyi deşifre etti. Erdoğan haklı çıkacağına Putin haklı çıksın mantığıyla ortaya çıktılar.

Türkiye’nin karşısında ülkenin yanında yer alan isme genel başkanı da sahip çıkıyor. Milletvekilini yedirmem diyor. O milletvekili kim, Türkiye ile İran karşı karşıya gelirse, İran’ın safında yer alırım diyen hain. Bana göre ona sahip çıkan genel başkan aynı yolun yolcusudur. Bu millet iftiraları birer birer yedirecek.

Türkiye böyle bir siyaset tarzını, profilini asla hak etmiyor. Ben bu görüntüden, bu üsluptan onlar adına utanıyorum. Grup toplantısında yaptığı konuşma yenilir yutulur bir konuşma değildir. Siz bir ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanına bu şekilde hakaret edemezsiniz.

İçinde bulundukları geminin dibini delmeye çalışanlara elbette tavır koyacağız. Devletin değil, teröristlerin yanında yer alanlara hadlerini bildireceğiz. Abdetimizden şüphemiz olmadığı için namazımızdan da şüphemiz yoktur.