Erdoğan: Komşumuza Hassasiyetimizi Anlatmıştık

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 31. Toplantısı’nın açılışına katıldı.

Erdoğan: Sabah saatlerine milliyeti belirsiz iki uçak Hatay civarında sınır ihlali yapmaları çerçevesinde beş dakikada on kez uyarılmıştır bir tanesi geri döndü diğeri ihlali yapmakta ısrar etti.

Konuşması sırasında Türk jetlerinin düşürdüğü Rus uçağı ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiç kimse bizden sınır güvenliğimiz ihlal edilmesine sessiz kalmamızı beklemesin.”dedi

Düşen uçağın Rusya’ya ait olduğu sonra anlaşılmıştır. BM ve NATO’ya gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Orada DAİŞ’e karşı oldukları söyleniyor. O bölgede DAİŞ terör örgütü yoktur. Kimse kimseyi aldatmasın. Çok uzun süredir. böyle bir hadisenin yaşanmaması için gerekli uyarıları yapıyorduk. Komşumuza da çeşitli kanallardan hassasiyetimizi anlatmıştık.

Rejimin (Esed rejimi) bölgede yaşayan kardeşlerimize yönelik saldırıları karşısında sınırın her iki yanında da insani yardım faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Ülkemize yönelik yeni bir göç dalgasının önüne geçmek için gerekli tedbirleri almakta kararlıyız. Suriye halkının huzuru ve güveni için üzerimize düşenleri yapmaya devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları;

– İslam coğrafyası bir ilim, irfan ve medeniyet coğrafyasından zulüm coğrafyasına dönüşüyorsa arkadaşlık ahlakı ve hukukunun ihlalidir, yok sayılmasıdır. Peygamber Efendimiz kardeşlik hukukun ihlal edildiği ortamı ateş çukuru bir kuyunun kıyısında beklemeye benzetmiştir. Merhamet ve adaletten yoksun bir kalkınma ve gelişmenin bizi götüreceği yer esenlik değil sorunlar yumağıdır.

– Maalesef, televizyon ekranlarına yansıyan açlık, kıtlık ve sefalet görüntülerini önemli bir kısmı teşkilat üyesi ülkelerde vuku buluyor. Mesela, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerde her bin çocuktan 54’ü daha 5 yaşına varmadan hayata gözlerini yumuyor.