Erdoğan: Sorunların barışçıl şekilde çözülebileceğine inanıyorum

0

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye’ye yaptığı çalışma ziyareti kapsamında Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. İkili görüşme sonrasında ortak basın açıklamasında bulundu.

Açıklamada öne gelen konular arasında Türkiye ve Yunanistan arasında son dönemlerde yaşanan gerginlikler de vardı. Erdoğan, “Türkiye olarak Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelerin hakkaniyet temelinde, barışçıl şekilde çözülebileceğine inanıyorum.” açıklamalarında bulundu.

Başkan Erdoğan, 15 Temmuz darbe teşebbüsüne katılmak suçlamasıyla yargılanan, ancak helikopterle geçtikleri Yunanistan’a iltica eden askerlerin iadesi konusunu da gündeme getirdiklerini belirtti.

Deniz ve tren seferleri
İki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla yeni ulaşım projeleri de masaya yatırıldı. Erdoğan, “İzmir ve Selanik arasında yolcu ve yük taşıma imkanı sağlayacak deniz seferlerinin başlatılması, İstanbul ve Selanik arasında hızlı demiryolu hattı kurulması ve İpsala Kipi Gümrük Kapısında ikinci köprünün tamamlanmasına dair projeleri görüştük.” dedi.

Yunanistan Başbakanı Çipras’ın ziyareti vesilesiyle Avrupa Birliği konusunda da konuşan Erdoğan, vize serbestisi gibi sorumlulukların AB tarafından hala hayata geçirilmediğini hatırlattı.

Diğer yandan Aleksis Çipras ise “İletişim kanalının açık kalmasından son derece memnunum. Bu sayede daha yapıcı adımlar atabiliriz.” diyerek iki ülke arasındaki diplomatik görüşmelerin devam etmesini umduğunu ifade etti.