Erdoğan: Trump’ın mesajları beni üzdü

0

Başkan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında ABD Başkanı Trump’ın “Türkiye Kürtleri vurursa ekonomisini mahvederiz” mesajının kendisini üzdüğünü söyledi.

Bu mesaj üzerine Başkan Trump ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlatan Erdoğan, “Dün sayın Trump’ın verdiği bir takım mesajlar beni ve arkadaşlarımızı üzdü. Hemen harekete geçtik ve bu meseleleri kendisiyle tekrar konuştuk. Gayet olumlu bir görüşme oldu. Suriye çekilme kararını bir kez daha teyit etti. Ticari ilişkilerimizi de 75 milyar dolara çıkarma hedefini koyduk.” diye konuştu.

Sırada Münbiç ve Fırat’ın doğusu var
Suriye’nin kuzeyinde YPG/PYD’ye yönelik olası operasyonla ilgili “Nasıl onları Türkiye’de çukura gömdüysek sınırlarımız dışında da çukura gömeriz.” diyen Erdoğan, “Onlar bölgede cirit atarken Türkiye’nin elleri kolları bağlı isterken aynı krizi Türkiye topraklarına da taşımayı istemektedir. Suriyeli kardeşlerimizin hakkını sonuna kadar savunacağız. Biz teröristlerle el ele gezemeyiz. Nasıl Türkiye’de çukura gömdüysek sınırlarımız dışında da onları çukura gömeriz. Şimdi sırada Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki terör unsurları ile daha aşağılarda yer alan DAEŞ artıkları var.

Obama döneminde ilişkilerimiz zehirlendi
ABD ile Suriye meselesinde uzunca bir süre farklı yaklaşımlara sahip olduklarını belirten Erdoğan, “Bu bizi üzdü çünkü biz stratejik ortağız. Olaylara farklı yaklaşımlarımız olabilir ama aynı hedefe kilitlenmek üzere olabilir farklı hedef olunca o zaman açılar da farklılaşır. Özellikle Obama döneminde bize verilen sözler yerine getirilmedi, bu da ilişkilerimizi zehirledi. Sayın Trump’ın Suriye meselesinde farklı yaklaşım içinde olmasını görmekten memnunuz. Ancak bu uzunca bir süre fiilen sahaya yansımadı, bunun üzerine biz de kendi hazırlıklarımızı yaptık. Geçen ay tam sahaya çıkmak üzereyken Trump ile bir görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşme umut vericiydi. Sayın Başkan Suriye’den tamamen çekeceklerini açıkça bize ifade etti. Biz de Daeş ile mücadelenin önceliklerimiz arasında olduğunu söyledik. Bunun üzerine harekatımızı askıya aldık. Arada çatlak sesler çıkıyordu ama bizim muhatabımız Trump idi. Dün sayın Trump’ın verdiği bir takım mesajlar beni ve arkadaşlarımızı üzdü. Hemen harekete geçtik ve bu meseleleri kendisiyle tekrar konuştuk. Gayet olumlu bir görüşme oldu. Suriye çekilme kararını bir kez daha teyit etti. Ele aldığımız konular arasındaki güvenli bölgeyi de biz oluşturacağız. ”

kaynak;euronews