Eski Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ‘Almanya Küresel Rol Üstlenmeli”

0

Haber-Yorum

Dünyada klasik siyasetçi adeti Almanya’da da nüksediyor .Görevden ayrıldıktan sonra siyasetçiler, ya anılarını yazıyorlar ya da ülkelerin genel gidişatı hakkında değerlendirmelerde bulunuyorlar.Bunlardan biri de Eski Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, hem yazdığı kitabının reklamını hemde kitabında yer almayan genel değerlendirmeler bulundu.Burada röportajının sadece dikkat çekici bazı bölümleri yayınlayacağız. Bugünkü Almanyayı iyi anlamanız dileğiyle..

Eski Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, DER SPIEGEL’e konuştu.”ülkesinin yeni bir küresel rol üstlenmesi çağrısında bulundu.

Eski Batı Dağıldı

DER SPIEGEL: Mevcut küresel politik durumu tanımlamak için dramatik kelimeler kullanıyorsunuz.  1989 la 1945 bize karşılaştırırmısınız.

Gabriel: Evet, çünkü bu ABD başkanı eski Batıyı dağıttı. ABD’ye lider bir ülke olarak bakabileceğimiz 70 yıldan bu yana büyük bir değişim oldu. Tamamen değiştirilmiş bir dünyada Avrupa egemenliği için mücadele ediyoruz. Doğu Almanya ile eski sınırda büyüdüm. ABD ile ittifak benim için burada barış içinde yaşayacağımıza dair inançım kadar doğaldı. Ama bu bitti.

Almanya Hareketsiz Kalıyor.

DER SPIEGEL: Almanya’dan gelen tehlikeyi, yazıyorsunuz, askeri egemenlik değil, hareketsizlik baskın diyorsunuz. Bunun kısmen sorumlusu da siz değil misiniz.?

 Gabriel:Politik bir aktör olarak, her zaman kısmen sorumluyum. Onlarca yıldır ABD’nin, dünyadaki hoş olmayan şeylere bakmaktan sorumlu olduğu gerçeğine başvurduk. Şimdi Trump, ordumuza  yeterli para harcamadığımız için bizi eleştiriyor . Ancak gerçeklerin bir kısmı, ABD’nin bunu çok uzun zamandır istemesiydi. Almanya’da çok fazla askeri gücü bir sonraki dünya savaşını provoke edebileceğinden endişe ediyorlardı. Bir keresinde Tillerson’a söyledim, neden şikayet ettiğinizi bilmiyorum, 70 yıl boyunca bizi barışçıl olmak için büyüttünüz. İşte biz buyuz , O güldü.

Almanya Dünya Sahnesinde Daha Aktif Olmalı

DER SPIEGEL: Çoğu Alman gibi siz de, Almanya’nın dünya sahnesinde daha aktif olmasını istiyorsunuz.

Gabriel: Bazı insanlar Almanya’nın büyük bir İsviçre gibi bir şey olmasını istiyorlar, ama biz  çok büyüğüz. Biz kenarda duran İsviçre gibi duramayız. Esad rejiminin bombaları yüzünden kapımızın önünde  milyonlarca mülteci duruyor. Sadece askeri operasyonlar değil, kriz önleme, diplomasi, ekonomik kalkınma hakkında Almanya Suriye dahil her bölgede etkin olmalıdır. Halkımızın dünyanın değiştiği gerçeğini hazırlaması gerekiyor.

Almanya Askeri Alanda Kendini Gösterecek

DER SPIEGEL: Bunun için, Almanya’nın askeri olan Bundeswehr’in(Alman Ordusu) aslında işlevsel olması gerekiyor. Neden NATO’nun savunma harcamaları hedefine katılmıyorsunuz ?

Gabriel: Bundeswehr’in mevcut kaynaklarını sorumlu bir şekilde kullanması durumunda mutlu oluruz. ABD’nin NATO’nun savunma yükünün yüzde 70’ini omuzlamak istemediğini anlıyorum. Ama çözüm, her yıl Bundeswehr’e 80 milyar avro koymamız  değil. Daha iyi donanımlı olmalı; endişe duyduğum kadarıyla GSYİH’nın yüzde 1,5’i olabilir, ancak Avrupa yapıları için kalan yüzde 0,5’ini ayırın. Bu, şu ana kadar ABD tarafından halledilen Doğu Avrupa’nın savunması için bazı sorumlulukları üstlenmemize ABD artık izin verecektir.

 Nord Stream 2 Almanya Gaz Alır, Kimse de Karışamaz.

DER SPIEGEL: O zaman Nord Stream 2 boru hattından da bahsetmeliyiz. Birkaç Doğu Avrupa ülkesinden ve ABD’den gelen direnişe rağmen, Rusya’dan doğrudan  gaz alıyor.

Gabriel: Eğer  Rusya’da AB den ayrı gaz almak suç ise  neden Avrupa Komisyonu bunu yasaklamıyor? Cevap basit: çünkü hepsi Avrupa yasalarına uygun. Ben Rusya’yı cezalandırmak için kanunun kaldırılmasından yana değilim – ve Avrupa kurallarına uygun olduğu sürece, Alman ekonomisi, gazının nereden alınacağına kendi karar vermelidir.

Almanya’daki Siyasi İstikrar Bozulursa Avrupa’da Bozulur.

DER SPIEGEL: Geçmişte, SPD’nin bir kez daha bir koalisyona Merkel’in  küçük bir ortağı olarak katılması kötü bir fikir miydi?

Gabriel: O zaman şimdi olduğu gibi, Almanya’da istikrarlı bir hükümete sahip olması lazımdı. Avrupa’nın en büyük ekonomisiyiz. Eğer sallanırsak kıta söner. Eğer büyük koalisyon, insanların bundan ne beklediğini, yani istikrarı ve hareket etme yeteneğini elde edemezse, o zaman varoluşunun gerekçesini yitirmiştir. Önümüzdeki haftalardaki siyasi gelişmeler bu soruya cevap vermesi gerekecektir.

Kaynak:DER SPIEGEL