Eski Renault-Nissan Patronu Carlos Ghosn,”Hem Suçlu, Hem Güçlü”

0

Kaçışı Filmlere konu olacak olan Eski Renault-Nissan patronu Carlos Ghosn,  Japonya’dan kaçtıktan sonra   Beyrut’ta düzenlediği basın toplantısında tüm konuları anlattı. Sadece nasıl kaçtığından bahsetmedi.

– Nasıl Uçtu.

Dünyanın dört bir yanındaki  gazeteciler basın toplantıdaydı. Japonya, Lübnan arasında özel bir jetle Türkiye’de bir mola vererek inanılmaz şekilde geldiğini  Carlos Ghosn söyledi.

Sadece,19 Kasım 2018’de Tokyo havaalanında tutuklanmasından bu yana, “sanki ölmüş gibiyim” ve Japonya’dan ayrıldığından beri “sanki hayata geri döndüm”  yorumunu yaptı.

Neden Kaçtığına Verdiği Cevap:

Carlos Ghosn, Nissan ile Japon kovuşturması arasında bir “çarpışma” kurbanı olduktan sonra “onurunu temizlemek” için imkanlara sahip olmak istiyordum. Ancak Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin  olaya “dahil olmadığını” söyledi.

Japon adalet sistemi tarafından “hiçbir zaman adil bir şekilde muamele edilmediğini” ve % 99.4 mahkumiyet kararı alınacağını  da sözlerine ekledi.

Ghosn gözaltına alınmasını “basit bir” kararsız ve ödenmemiş gelirin beyan edilmemesi “temelinde tasarlanan” darbe “olarak nitelendirdi.”

Kendini savunmak için gerekli tüm belgeleri basına “teslim etmeye hazır” olduğunu söyledi.

Ona göre, Japonlar Hiroş Saikawa’nın 2017’de operasyonel kontrolü ele geçirdikten sonra, Fransız tarafının dengesiz olduğu kabul edilen bir ittifakla karşı karşıya kaldı.

– Zor  Günler

“130 günlük hapishanede, hücre hapsinde, sürekli aydınlatılmış küçük penceresiz bir hücrede”, haftada sadece iki duş, otuz dakikalık günlük yürüyüş ve sorgulamalarla “gündüz ve gece” saat sekizde, belli ki bir avukat olmadan. ” diye tanımladı.

– Nissan-Renault, onsuz daha kötü

Eski patron, iki üretici arasındaki mevcut ittifakı “maskeli balo” olarak adlandırdı. Tutuklanmasından bu yana iki oluşumun değer kaybının altını çizdi, “Nissan için” 10 milyar dolardan fazla “,” Renault için beş milyar avrodan fazla “.

– Carole, karısı

Carlos Ghosn, karısı Carole’yi uçuşunun altında yatan sebep olarak sundu. “Eşimi görmek istedim, belki birçok insan için eşlerini görmemek bir ceza değil, benim için bir ceza olurdu. Onu seviyorum, o benim için bir her şey dedi.  “.

– Versay ve Macron İlişkisi

Eski patron, Versay’da  suçlandı. 2014 yılında kendi doğum gününe denk gelen ittifakın 15 yılı boyunca verilen bu seçimle ilgili olarak, yabancıların “Versay tarafından hayrete düştüğünü” iddia ederek bu seçimi savundu. Gerçekten de “bir iş konuşması yaptığını” söyledi!”.

Karısının 50. yıldönümü için başka bir akşam, salon hariç tüm masrafları ödediğini iddia ediyor, otomobil grubu ona bir milyon avroluk ödünç verildi.

– Paris’ten mi çıktınız?

Fransız makamları tarafından “gitmesine izin vermediğini” sorusuna , “Benim yerimde siz olsanız nasıl hissederdiniz? Desteklendim, savunuldum, serbest bırakıldım, tarafsız bir davranış mı?” Umarım durum böyle değildir.

Emmanuel Macron’a “masumiyet karinesi” ni temin ettiğinde “inanıyor”. Ama ona göre “diğer Fransız yetkililer” hakkında konuştu. ” masumiyet karinesi  çiğnediler.Onlar beni korumadılar Suçlular”.

– “Soğuk ve açgözlü bir diktatör değilim”

Carlos Ghosn, özellikle Japonya’da kamuoyunun, özellikle Japonların, algılayış biçimini tersine çevirmeye çalıştığını ve özellikle Japonya’da sunulduğu şekliyle “diktatör, soğuk ve açgözlü” olmadığını açıkladı. Japonya’da “sokaktaki insanlar” ın desteğine sahip olduğunu, her zaman “koruma olmadan” yürüdüğünü vurguladı.

2009 yılında General Motors’un başındaki Steve Rattner’ı kabul ediği kendisinin kabul edebileceğini ve bu nedenle “maaşını ikiye katladığını”, ancak “bir kaptanın zorlukla gemiyi terk etmediğini” ifade etti.

– Gelecek

Carlos Ghosn, ciddi bir siyasi ve sosyal krizle sarsılan “Lübnan’da siyasete girmek” niyetinde olmadığını söyledi. Ancak “ülkeye yardım etmesi istenirse”, “tecrübesiyle yapmaya hazır” dır. Özellikle “vatandaşlarını iade etmeyen diğer iki ülkeye  Fransa ve Brezilya’da” seyahat etmeden “orada uzun süre kalabileceğini” tahmin ediyor.

Özellikle emeklilik konusunda Renault ve Nissan ile “haklarını savunacağını” söyledi. “Saygı duyulmayan haklara sahibim (…) ve onları mahkemede talep etmek istiyorum”.