Euro Bölgesi Borç Krizi Çek Cumhuriyeti’ni Nasıl Etkiledi?

0

Euro bölgesi borç krizi  hala Avrupa ülkelerinin çoğunu etkiliyor.

Bununla birlikte, euro dışındaki ülkeler bile kriz nedeniyle aşırı sıkıntı yaşıyor. Çek Cumhuriyeti EUR’yu kabul etmeye hazırdı  ve ekonomik olarak ülke bunu yapmakta iyi olacaktı.Ancak, devam eden Avro Bölgesi borç krizine dayanarak Çek Cumhuriyeti içinden avroyu benimsemeye karşı çok muhalefet  oluştu. Bu konuyla yapılan anketde şok edici derecede Çek vatandaşı euroya katılmak istemedi. Şüphesiz bu sonuç devam eden borç krizine doğrudan bir yanıt olarak düşünülebilir.

Peki Euro Bölgesi borç krizi Çek Cumhuriyeti’ni nasıl etkiledi?

Çek Cumhuriyeti Reticent Euro’ya Katılıyor
Çek Cumhuriyeti, Yunanistan’ın kurtarılmasından sorumlu oldukları kurallara bağlı kalmak istemedikleri için para birimine katılmaya kararlılar. Ulus, kararların Çek halkının elinden çıktığı ve para birimini kabul etmeden önce gerçekleştiği için, sonuçlardan sorumlu olmaması gerektiğini düşünüyor. Gerçekten de, Euro bölgesi borç krizi zaman çizelgesi çok olumlu görünmüyor , 2018’de İtalya’nın bütçesi AB tarafından reddedilmesi gibi olaylar EUR / USD fiyatında düşüşe neden oluyor.

Tahminlere ve daha önce neler olduğuna dair tahminler, belirli bir ekonomide neler olabileceğini göstergeler,  Çek Cumhuriyeti’nin para birimine neden isteksiz kaldığını açıklayabilir.

Çek Ekonomisi Canlı ve Güçlü
Çek ekonomisi canlıdır ve GSYİH yılda birkaç puan büyümeye devam etmektedir. Yine de, Çek Cumhuriyeti’ndeki bazı muhalifler , güçlü ekonomik rakamlara rağmen hala kemer sıkma hissettiğini iddia ediyor . Ancak, Çek ekonomisindeki gücünü Avro Bölgesi ile sürdürülemeyeceğine dair bir garanti yoktur. Euro Bölgesi krizde olabilir, ancak gelecek hala parlak. Nitekim Avro bölgesi için işsizlik oranı% 7,9’a düştü (% 3,9 işsizlik, hastalık, çakışan işler, erken emeklilik vb. nedeniyle tam istihdam olarak kabul edilir)% 7,5, Euro Bölgesi’nde 2008 mali çöküşünden önce işsizlik ortalamasıdır ve bu durum ekonomik olarak daha olumlu bir büyüme göstermektedir.

Avro Bölgesi’ndeki sorunlar kendilerini çözüyor ya da en azından eskisi kadar güçlü hissetmiyorlar. Aslında, ABD’nin ABD-Çin ticaret savaşında karşı karşıya olduğu ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma konusundaki belirsizlik nedeniyle karşı karşıya olduğu finansal travmaya kıyasla özellikle pembe görünüyorlar. Gerçekten de, Çek Cumhuriyeti şu anda kendini korumak isteyebilirken, para birimi küresel piyasadaki diğer para birimlerine göre pozisyonunu geri aldığından avronun benimsenmesine ilişkin bir karar yok..