Evler Kara Gömüldü

0

Bitlis’te 2 günden bu yana aralıksız yağan kar evleri ve otomobilleri yuttu. Kalanlığı 1.5 matreyi aşan kar ile birlikte etkili olan tipi nedeniyle tek katlı evler kara gömüldü. Vatandaşlar evlerinin kapısının önünde tünel açarak dışarı çıkabildi. Öte yandan bazı kişiler kara gömülen araçlarını bulmak için büyük çaba gösterdi.

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü Antalya Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Antalya’da bu gece başlayacak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların il genelinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.

Antalya-Anamur arasında halen güneyden orta kuvvette esen rüzgarın, zamanla hızını artırarak güneydoğudan saatteki hızı 60-80 kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Antalya’nın iç kesimlerinde bu gece başlayacak olan kar yağışının Elmalı, Korkuteli, İbradı, Akseki ve Gündoğmuş ilçelerinde kuvvetli olması beklendiği belirtildi. Ani sel, su baskını, yıldırım, hortum ve çatı uçması gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları uyarısında bulunuldu.

BURDUR VE ISPARTA’YA YOĞUN KAR UYARISI

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Isparta ve Burdur’da gece saatlerinde başlaması beklenen kar yağışının yer yer kuvvetli ve yoğun olacağının tahmin edildiği bildirildi.

Yağışların yarın öğle saatlerinden itibaren yağmur ve karla karışık yağmura dönüşeceğinin öngörüldüğü belirtilen açıklamada, trafik başta olmak üzere olumsuzluklara karşı tedbir alınması istendi.

Meteoroloji İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, il genelinde akşam saatlerinden itibaren görülecek yağışların il genelinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (50-75 mm/metrekare) olması bekleniyor.

Tahminler doğrultusunda yağışlar, yarın akşam saatlerine kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

Yetkililer ve vatandaşların, ani sel, su baskını, yıldırım, hortum ve kuvvetli rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olması istendi.

Doğu Anadolu’da 2 günden bu yana aralıksız yağan kar nedeniyle yaşam durma noktasına geldi. Van’da 500 mahalle ve mezra, Bitlis’te 280, Hakkari’de ise, 52 köy ve 180 mezranın yolu hala ulaşıma açılamadı. Van Büyükşehir Belediyesi ile Bitlis ve Hakkari İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, yoğun kar yağışı ve tipi yüzünden çalışmalarını güçlükle yürütüyor. Dondurucu soğukların etkili olduğu Doğu’da donan birçok araç yollarda kaldı. Van Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım Onarım Daire Başkanı Sahip Görendağ, “400 kişilik ekip, 178 araçla çalışma yürütüyoruz. İl merkezinde ana artellerde 500 ton tuz kullandık. Ancak mahalle yollarında büyük sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü açtığımız yollar tekrar tipi nedeniyle kapanıyor. İki günde 75 adet 112 aracı ve 1000’e yakın sivil aracı mahsur kaldıkları bölgelerden kurtardık”