FBI Göre 11 Eylül Arkasında Suudilerin Olduğu Kesin gibi..

0

Federal Haber Bürosu (FBI), 11 Eylül 2001’de ABD’ye yönelik terörist saldırısını gerçekleştiren iki El Kaide korsanına yardım ettiğinden şüphelenilen bir Suudi diplomatın adını yanlışlıkla açıkladı.

FBI yetkilisi tarafından Suudi hükümetinin saldırılara karıştığını söyleyen 9/11 kurban ailelerinin davasına yanıt olarak verdi..

Nisan ayında FBI’ın terörle mücadele bölümünün müdür yardımcısı Jill Sanborn tarafından yapılan başvuru, geçen haftanın sonlarında tekrardan açıldı.

Mussaed Ahmed al Jarrah bildiriddi sözde yanlışlıkla isimlendirildi. Al Jarrah, 1999 ve 2000 yıllarında Washington, DC’deki Suudi büyükelçiliğine atanan orta düzey bir Suudi Dışişleri Bakanlığı yetkilisiydi.

Rapora göre, İslami İşler Bakanlığı çalışanı Al Jarrah, ABD’de Suudi destekli camilerde ve İslam merkezlerinde faaliyetlerini denetlemekle görevliydi.

Yetkililer, Al Jarrah’ın iki kişiyi- biri din adamı olan Fahad al Thumairy ve diğeri şüpheli bir Suudi ajanı olan Omar al Bayoumi’ye, saldırganlardan iki tanesinin Ocak 2000’de ABD’ye yerleşmesine yardımcı olduğuna inanıyorlar.

Al Jarrah’ın nerede olduğu bilinmiyor, ancak Suudi Arabistan’da olduğuna inanılıyor.

Aileler sözcüsü Brett Eagleson verdiği demeçte, “Bu, Suudi ilişkisinin hükümet tarafından tamamen örtbas edildiğini gösteriyor.” “Bu korkunç bir hata.” dedi

Pazartesi günü Adalet Bakanlığı ile temasa geçtiğini yetkililerin mahkemeye tebliğ edildiğini ve FBI’nın deklarasyonunu kamuoyundan çektiğini söyledi.

Kamuoyundan çekilen rapor da “Belge bu durumda yanlış bir şekilde dosyalandı,” denildi.

ABD, 11 Eylül terörist saldırılarının katledilen El Kaide lideri Osama bin Ladin tarafından planlandığını ve bunun 2.753 kişinin ölümüne yol açtığını söyledi. Terörist grubunun üyelerinin iki uçağı kaçırdığı ve New York Dünya Ticaret Merkezi’ne çarparak yüksek binaları tahrip ettiği ve ABD’nin en kalabalık kentini enkaza çevirmişti.

Üçüncü bir uçak, Washington, DC’nin hemen dışındaki Pentagon’a çarptı ve dördüncü bir uçak, Shanksville, Pennsylvania’daki bir alana düşmüştü.