Fenerbahçe – Zenit Maç Analizi

0

Zenit deplasman zaafı olan bir ekip. Bu sezon ligde almış olduğu 5 mağlubiyetin 4’ünü deplasman maçlarıydı. Rus ekibi bu sezon geriye düştüğü deplasman maçlarından puan çıkaramadı. Deplasman maçlarında geriye düşünce oyun disiplininden ve düzeninden kopmalar yaşıyor. Fenerbahçe’nin bu noktada öne geçmesi oldukça önemliydi. Paredes’in PSG’ye transfer olmasıyla Rus ekibinin bu oyuncunun yerini dolduramadığını ve takımın hücum yaratıcılığının belirgin bir şekilde düştüğüne şahit olduk.

Fenerbahçe’nin sezon başında kadro planlaması anlamında yapmış olduğu hatalar yüzünden Avrupa Ligi maçlarına birçok oyuncusundan mahrum olarak çıkacak. Yeni transferlerden Uefa listesine sadece Sadık, Moses ve Tolgay’ı ekleyebildi. Serdar Aziz, Mehmet Ekici, Soldado ve Dirar gibi önemli ilk 11 oyuncuları listeye eklenemedi. Bu noktada mevcut kadronun nasıl bir oyun ortaya koyacağı herkes tarafından merak ediliyordu. Maç öncesi ısınmada sakatlık yaşayan Tolgay sahaya çıkmadan yerini Elif Elmas’a bıraktı ve Fenerbahçe bir oyuncudan daha mahrum sahaya çıktı.

Maça Fenerbahçe oldukça etkili başladı. Özellikle ilk 30 dakika da tribünleri de arkasına alarak rakibini boğdu. 30. dakika da topla oynama %71’e %29 Fenerbahçe lehineydi. Ev sahibi ekip etkili futboluyla 21. dakika da golü buldu. Slimani’nin golde fırsatçılığını konuşturdu ve Cezayir’li forvetin gol bulması Fenerbahçe açısından da oldukça önemliydi. Çünkü Fenerbahçe, UEFA maçlarında kadro kriterleri gereği Slimani ve Frey ikilisinden faydalanmak zorunda. Fenerbahçe’nin maçta kanat hücumlarına öncelik verdiğini söyleyebiliriz, aşağıdaki grafiğe bakınca da sürekli atak hücumu denediğini göreceğiz.

Fenerbahçe’de hücum liderliğini Valbuena ve Moses etkili bir şekilde üstlendi. Valbuena’nın maç genelinde %9.1 topa sahip olma ve %90’lık başarıyla yapmış olduğu 70 pas bunun göstergesi. Moses ise yapmış olduğu driplingler, 4 adam geçme ve 2 isabetli şut girişimiyle bunu kanıtladı. Zaten aşağıdaki maç sonu oyuncu pozisyonları grafiğini incelersek, takımın en öndeki oyuncu ikilisinin Moses ve Valbuena olduğunu görebiliriz. Grafikte Hasan Ali ve İsla’ya da dikkat edersek maçın genelini rakip sahada oynadıklarını ve hücuma etkinlik kazandırdıklarını da görebiliriz.

Zenit yediği baskı ve oynadığı pasif oyun sonrasında oyun planında değişikliğe gitti. Fenerbahçe hiç pozisyon vermeden ilk yarıyı bitiriyordu ki, 41. dakika da Mehmet Topal yaptığı zamanlama hatasıyla penaltıya sebep oldu ve penaltı canavarı Harun Tekin sahneye çıktı. Fenerbahçe kalesinde son 25 penaltının 11’ini kurtarma başarısı sergilemiş Harun vardı. Tribünde maçı izlerken arkadaşıma da kurtaracağını söylemiştim ve tahminim tuttu. İlk yarı 1-0’lık Fenerbahçe üstünlüğüyle sonlandı.

İkinci yarıda da etkili taraf daha çok Fenerbahçe’ydi. Zenit hücumlarda 1.96 boyundaki kulesi Dzyuba’dan yararlanmaya çalıştı, fakat karşısında çok iyi bir performans sergileyen Sadık – Skrtel ikilisine karşı etkisiz kaldı. Sadık ve Skrtel 4’er hava topu mücadelesi kazanması etkili performanslarının göstergesi. Sadık Çiftpınar da Fenerbahçe’ye çok iyi adapte oldu ve sanki 40 yıldır burada oynuyormuş gibi bir performans sergiliyor. Fenerbahçe Kjaer’in ayrılmasından sonra en iyi stoper tandemini Sadık – Skrtel ikilisiyle yakaladı. Bu ikiliyle savunmanın dinamizmi ve agresiflik seviyesi yükseldi. Sadık’ın bu performansını ilerleyen yıllara da taşıyabilirse, takım kaptanları arasına gireceğine eminim.

Dirar’ın olmamasından dolayı İsla’nın performansını merak ediyordum ve bugün de oldukça başarılı oynadı. İsla ve Hasan Ali hücum bindirmelerinde oldukça etkiliydi. Bu ikilinin hücum etkinliğini alttaki ısı haritasına da yansıdı. Özellikle İsla’nın maçın ısı haritasına bakarsak sağ tarafta kendi koridorunu oluşturduğu görülebilir.

Son 15 dakikada Zenit biraz daha hücum denedi ama aradığı golü bulamadı ve golü bulabilecek net bir pozisyona da giremedi. Aşağıdaki ısı haritası inceleyince Zenit’in hücumda yayılamadığını ve Fenerbahçe kalesine çok uzak kaldığını görebiliriz. Usta bir ayağın sahneye çıkmaması ve duran topla da gol bulamayınca Zenit’in gol atamaması da çok normal.

MAÇ İSTATİSTİKLERİ