Fikir Değiştiren Uzmanlar-7-

0

“Plütonyumun mevcudiyetindeki herhangi bir artış, yerel halk için gıda güvenliği rezervlerini etkileyecektir” diye yazdı.Son yıllarda Hamilton’un mesajı değişti: Adalar güvende, ABD’li araştırmacılar durumu izliyor ve kimse endişelenmemeli.

 

Majuro’daki bir Mayıs toplantısında, Mareşal’lı dindarların, politikacıların ve ABD yetkililerinin izleyicisine Tomb’un gelgitlerle sarsıldığını, radyoaktif suyu gölün içine emdiğini ve suyla temizlediğini söyledi. Dahası, fiziksel bütünlüğünün “sızıntıya karşı savunmasız ve fırtına kabarması dalgası ve deniz seviyesinin yükselen etkileri” olduğunu belirtti.

 

Ancak Hamilton, böyle bir senaryonun alarma neden olmadığından emin olmaya devam etti. Enewetak lagün zaten o kadar kirli ki, bir kubbe arızasıyla ortaya çıkan herhangi bir radyasyonun lagünde veya daha geniş okyanus sularında neredeyse tespit edilemeyeceğini söyledi.

 

Hamilton, değerlendirmesinin 1970’lerde ve 1980’lerde yapılan ABD belgelerinin örneklemesine dayandığını, Enewetak lagününde kubbe içinde kaldığından çok daha fazla kirlenme olduğunu öne sürdüğünü söyledi.

Hamilton, “Mevcut yaşam koşulları altında, Ben veya başkasının Enewetak’ta yaşama konusunda endişe duymaları gereken nedenlerin radyolojik bir temeli yok” dedi.

 

“Bu delilik,” dedi Marshall Adaları nükleer komisyonunda görev yapan Washington Üniversitesi antropologu Holly Barker. Tomb’u inşa etmenin bütün meselesi, ABD test programlarının geride bıraktığı kirlenmeyi temizlemek olduğunu söyledi.“Bu temizlememiş oldukları anlamına mı geliyor?” Diye sordu.

 

Çelişkili mesajları hakkında sorulan Hamilton, e-postada, önceki değerlendirmesinin kubbenin daha ayrıntılı bir analizi için fon ve zamanı güvence altına almak için “bilimsel bir gerekçe sunmaya yardımcı olmak için ortaya çıktığını” yazdığını yazdı.

 

“Enewetak’ta yaşayan insanlar bedenlerinde yüksek seviyede plütonyum göstermiyor” dedi ve endişelerini azaltarak.

Kubbeyi Yapan Müteahhit ifadeleri

Griego, 1978 yılında Enewetak’te müteahhit olarak çalıştı.

“O kubbeyi doldururken suyun yükselip alçaldığını gördüm. Kireçtaşının gözenekli olduğunu biliyorum. Ve insanların hasta olduklarını biliyorum, ”dedi Griego. “Bu kubbe tehlikelidir. Ve başarısız olursa, bu bir sorun. ”