Filler Tepişiyor Çimler Eziliyor:Örneğin Venezuela

0

Venezuela’da orduyu kendi tarafına çekme girişimi başarısızlıkla sonuçlanan muhalif lider Juan Guaido halkı tekrar sokaklara çağırırken, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arasında diplomasi trafiği hızlandı.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la Venezuella’daki gelişmeleri değerlendirmek bir telefon görüşmesi yaptı.

Rus Dışişlerinden yapılan açıklamaya göre Lavrov, Pompeo’ya Venezuela’da atılacak “agresif adımların” çok ağır sonuçları olacağını söyledi. Lavrov ayrıca ABD’nin uluslararası kuralları ihlal ederek Venezuela’nın iç işlerine karışmasını kınadı ve Güney Amerika ülkesinde tüm siyasi güçler arasında bir diyalog kurulması gerektiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise telefon görüşmesinde Rusya’nın Maduro’ya verdiği desteği sonlandırmasının istendiğini açıkladı. Pompeo ayrıca Rusya ve Küba’nın Venezuela’ya yaptığı müdahalelerin bu ülkeyi ve ikili ilişkileri istikrarsızlaştırdığını vurguladı.

Pompeo salı günü Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun ülkeyi terketmeye hazırlandığını ama Rusya’nın müdahalesiyle bu kararından vazgeçtiğini ileri sürmüştü.

Guaido’dan ‘ülke tarihinin en büyük yürüyüşü’ çağrısı
Öte yandan kendisini geçici devlet başkanı ilan eden muhaliflerin kontrolündeki Venezuela Ulusal Meclisi Başkanı Juan Guaido’nun bir grup askerle giriştiği kalkışma eyleminin sonuçsuz kalmasının ardından halkı tekrar sokaklara çağırdı.

Guaido “ülke tarihinin en büyük yürüyüşü’ olacağını belirterek ‘Venezuela için her zamankinden daha güçlü bir şekilde’ mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.