Film Eleştirmenimiz Kemal Kürşad Sizin İçin Seyretti: “Görevimiz Tehlike Yansımalar”

0

Bu yazımızda 1996 dan 2018 yılına kadar devamı gelmiş ve halen sinemaseverlerin seyretmekten zevk aldığı bir film serisinden bir tanesi hakkında konuşacağız. Bu serinin son filmi şuan vizyonda ve gişede zirvesini korumaya devam ediyor. Bu film Tom Cruise’un son filmi Görevimiz Tehlike:Yansımalar. Altısını çektikleri bu filmde diğerleri gibi sinema dünyasına adını yazdırmaya başarıcak gibi duruyor. Bu film aslına bakarsanız, diğer görevimiz tehlikelerden pek bir farkı yok. Gene Ethan Huntımız amansız bir maceraya atılıyor ve bu amansız yolculukta düşmanlarıyla savaşıyor.

Bu hafta Box Office Türkiye’de liderlik Mission İmpossible:Fallout da

Fakat filmin çekimi, dövüş sahnelerinin tasarımı ve aksiyon sahnesindeki oyunculuklarına diyecek sözüm yok. Birde Tom Cruise’un dublör kulanmama gibi bir huyu olunca, o sahnelerdeki oyunculuğu beni şaşırttı doğrusunu, söylemek gerekirse. Bu filmde Tom Cruise’un kaliteli oyunculuğu yanında, ona eşlik eden bir kaç isim şöyle; Henry Cavill, Ving Rhames, Simon Pegg, Rebecca Ferguson ve önceki filmdeki ana düşmanımız Sean Harris(tam bir kötü İngiliz karakteri ).Filmin yönetmen koltuğunda önceki filmin de yönetmeni olan Christopher McQuarrie.

Filmin konusuna gelirsek; Ethan Hunt, Solomon Lane’i başarılı bir şekilde yakaladıktan iki yıl sonra, Sendikanın(Önceki filmed parçalanan örgüt)  kalıntıları Havariler adı verilen başka, bir örgütlenmeye dönüşür. Sadece John Lark olarak, bilinen gizemli bir anarşistin önderliğinde, örgüt üç plütonyum çekirdeğini almayı planlıyor.Bu çekirdeklerle üç adet taşınabilir, bir nükleer bomba üretip, kitlesel çapta intahar görevi yapmayı planlıyorlar. Ethan ve ekibi onları yakalamak için Berlin’e gönderilir.Ancak Ethan Luther’i kurtardığında ve Havariler plütonyumla kaçtığında görev başarısız olur.Bu görev sonucunda Ethan’a olan güven zedelenir .CIA kendi ajanlarından August Walker ekibe kattar. Ethan ve müttefikleri çok geç olmadan plütonyum çekirdeklerini bulup, bu imkansız görevi başarmak zorundadırlar.

Bu filmde Ethan karakterinin kişiliğini analiz etmek zor. Film bazen size bu kararları verdirtmek zorunda kalacak bir empati rüzgarına sahip. Filmin bir diğer güzel yanıysa çoğu sahnenin CGI kullanılmadan gerçek ortamlarda çekilmiş olması. Günümüzdeki çoğu filmden “Görevimiz Tehlikeyi”  ayıran bir özellikte budur. Aslında filmi seyrederken o doğallığıda bir hayli hissediyorsunuz.

Son olarak Tom Cruise’a büyük bir tebrik gerekiyor. Günümüzde çoğu Hollywood yıldızında eksik olan davranışlar sergiliyor. Yazının başında dublör kullanmıyor demiştim zaten. Bunun acısını Cruise bu filmde çekti. Çatıdan çatıya atlama sahnesinde bileğini kırdı. Oyunculuğun sınırlarını zorluyor. Bununla da kalmıyor kendisi. Bu filmin son sahnelerinde göreceğiniz Helikopter sahnesi için aktörümüz yorulmadan işin hakkını veriyor. Hatta bu sahnenin çekimdeki helikopteri kullanmak için ehliyet bile almış. Bu sahnedede kendisi kullanıyor. Helikopter kullanışına diyecek söz yok. Takdire şayan hareketler bunlar.

“Mission Impossible:Fallout” Yakında Sinema Salonlarında

Tüm bunların ışığında filmimiz bir aksiyon ve devam filmi olarak kaliteli olmuş.Tom Cruise ve Henry Cavill’in daha çok lokomotifliğini yaptığı bu filmimizi vizyondan düşmeden önce ailecek ya da arkadaşlarınızla birlikte seyretmenizi öneririm.

Yazımı filmin sonunda geçen -belki de bu serinin özetini yapan- şu replikle bitiriyorum.

“…tehlikeli görev birliğin ihtiyacımız var.Sizin gibi insanlarada, bir hayata milyonların hayatı kadar değer veren birilerine,siz varken gözüm arkada kalmaz.”