Finli Sağlık Uzmanları Uyarıyor.” Koronavirüsü Yazında Devam Edecek,Tedbiri Elden Bırakmayın.”

0

Yeni bir analize göre, yeni koronavirüs pandemisinin süresi – ya da en azından ilk dalgası – Finlandiya’da en azından yaz ortasına kadar sürecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL), Finlandiya’daki salgının muhtemel süresini modellemek için farklı üniversitelerle birlikte çalıştı. Sosyal İşler ve Sağlık Bakanlığı daimi sekreteri Kirsi Varhila ,  sonuçlarını sundu.

“En iyi ihtimalle yaklaşık 120 gün konuşuyoruz – bu yüzden üç ila dört aylık bir ölçeğe bakıyoruz.”

Analize göre, salgının ilk haftası Mart başı olarak sayıldı; Bundan 120 gün sonra hesap haziran-temmuz başında biter.

Salgının zirvesi sırasında daha fazla insanın virüse yakalandığı anlamına gelir. Varhila’ya göre, kamu sağlık sisteminin aşırı yüklenmesini önlemek için zaman çerçevesini, muhtemelen 160 güne veya yaz sonuna kadar uzatmak daha iyi olurdu. Dedi.

Ancak Varhila, sunduğu verilerin bir tahmin olduğunu belirtti.

Uusimaa bölgesi ile ülkenin geri kalanı arasındaki hareketi kısıtlama kararı da dahil olmak üzere ek kısıtlamaların Cuma gününe kadar uygulanması bekleniyor.

Binlerce kişinin hastane bakımı gerekiyor
THL ve Turku Üniversitesi de salgın sırasında gereken hastane bakım kapasitesi hakkında bir analiz yayınladı. 11.300 kişinin hastanede tedavi görmesi gerektiğini , 3.600 kişinin ise yoğun bakıma ihtiyacı olacağını öngördü .

Model, yeni koronavirüsün neden olduğu hastalık olan Covid-19 ile bulaşan kişilerin enfeksiyondan ortalama 10 gün sonra hastaneye yatırılması gerektiğini varsıyor.

Araştırmacılar ayrıca ortalama bir kişinin hastanede kalış süresinin sekiz gün olacağını, yoğun bakım ünitesinde tedavi ise iki kat daha uzun süreceğini varsayıyor.

Yaz sıcağı Koronayı bitirir mi ?
Diğer ülkelerdeki araştırmacılar,  yaz mevsimine doğru ilerledikçe virüsün yayılmasının yavaşlayabileceğini düşünüyorlar. Diğer viral hastalıklarda da durum böyle olmuştu.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne (ECDC) göre, yükselen sıcaklıkların ve daha nemli havanın yeni koronavirüsün yayılması üzerinde önemli bir etkisi olacağı görülmemektedir. Ajans tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir  rapora göre, virüs sıcak ve nemli koşullarda da gelişiyor gibi görünüyor.

ECDC, daha önce bilinen koronavirüslerin özellikle kış aylarında çoğalma eğiliminde olmasına rağmen, şimdiki pandeminin arkasındaki virüsün aynı şekilde davrandığına dair bir kanıt bulunmadığını söyledi. Örgüt, virüsün Singapur ve Guangxi, Güney Çin gibi tropikal iklimlerde de yayıldığına dikkat çekti.

Ancak, ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar , Sosyal Bilimler Araştırma Ağları hizmeti hakkında kısa bir analiz yayınladılar . Enfeksiyonların yüzde 90’ının, sıcaklıkların üç ila 17 santigrat derece arasında değiştiği ve nemin metreküp başına dört ila dokuz gram arasında değiştiği bölgelerde meydana geldiğini söylediler.

Yeni koronavirüs enfeksiyonlarının sadece yüzde altısının ortalama sıcaklıkları 18 santigrat derecenin üzerinde ve nemin metreküp başına dokuz gramdan fazla olduğu ülkelerde meydana geldiğini belirtti.

Bu nedenle MIT araştırması, sıcak ve sönümlü iklimlerde enfeksiyona yatkınlığın daha düşük göründüğünü göstermektedir. Bu da bazılarının yaz aylarında Kuzey Amerika ve Avrupa’nın büyük bölümlerinde virüsün daha az bulaşıcı olabileceğine inanmasına yol açıyor.