Finliler Kara Kara Düşünüyor.”Ofise Dönme Vakti Geldi mi?”

0

Birçok firma, çalışanların yaz tatillerinden sonra ve bahar uzaktan çalışmasının çoğunu harcadıktan sonra işlerine dönecekleri zamanı planlamaktadır. Ancak çalışanların ofise dönmesini nasıl güvenli hale getireceklerini de düşünüyorlar.

Finlandiya halk sağlığı yetkilileri, işyerine döndüklerinde insanlar arasında iki metrelik bir güvenlik mesafesi önermektedir. İki metrelik tavsiye, enfekte olmuş bir kişiyle 15 dakika geçirdikten sonra insanların sosyal mesafeden olmadan enfeksiyona maruz kalabileceğinden şüphelenen tıp uzmanlarından geliyor.

Bu, tüm çalışanların aynı anda işe geri dönemeyecekleri anlamına gelir, ancak sosyal mesafe gözetilecekse, bazılarının uzaktan çalışmaya devam etmesi gerekecektir.

Markku Rajamäki,  güvenliği uzmanı ,”Takımlar  yarısı ertesi gün gelecek olurken diğer yarısı ofiste olacak karar verebilir. Ya da en iyi sonucu veren, alternatif haftalarda gelip kabul edebilir,”  dedi.

Rajamäki’ye göre, işverenler mülk planlarını da incelemeli ve insanların taşınması için en iyi yolları düşünmelidir.

“Küçük mutfaklar, yemek odaları, tuvaletler ve asansörler gibi yerler, insanların istememelerine rağmen tipik olarak yakın temas halindeler bulunurlar. Bu tür mekanlar için yönergeler hazırlamayı düşünmeliler. Yemek zamanları kademeli olmalıdır, ” tavsiye etti.

İş lobisi, çalışanlarını sabah bir girişte binaya girmeye ve çapraz trafik riskinden kaçınmak için farklı bir yoldan ayrılmaya yönlendirmişti.

İnsanları ofislere geri alma baskısı
Bu arada hükümet, insanların mümkün olan yerlerde uzaktan çalışmaya devam etmelerini önerdi. EK’in Enter 2020 iş anketine göre, Finlandiya’daki insanların yüzde 40’ı koronavirüs durumu nedeniyle Mayıs ayının sonlarında – Haziran başında çalışmaya devam etti. Ankete katılanların çoğunluğu, pandemiden önce olduğu kadar verimli çalıştıklarını söyledi.

Ancak Rajamäki, firmaların uzaktan iyi performans göstermelerine rağmen çalışanların tekrar ofise alma baskısı altında olduklarını söyledi.

Bir restorana gitmek kadar ofise dönmenin de güvenli olması gerektiğini belirtti.

Rajamäki, “Kısıtlamaların kaldırılma şekli göz önüne alındığında, düzenlemelere dikkat edildiği sürece ofisin daha tehlikeli olacağı anlaşılıyor.”

Fin araştırmacıların önerileri iki metrelik güvenlik mesafesi, insanları başkalarının verdiği havaya doğrudan maruz kalmaktan korumayı amaçlar. Bununla birlikte, insanlar bir odada konuşurken küçük damlacıkların havada biraz yüzmesi hastalığı bulaştırır.

Finlandiyalı araştırmacılar geçtiğimiz günlerde öksürüğün küçük koronavirüs parçacıklarını dört metreye kadar yayabileceğini öne süren bir çalışma yayınladılar . Araştırmacılar, kuru bir öksürüğün havada ve iç mekan hava akımlarında seyahat eden parçacıkları nasıl serbest bırakabileceğini gösterdi.

Araştırma ekibi, enfeksiyon riskinin, insanların kapalı alanlara daha uzun süre harcadığını artırdığını söyledi. Mağazalar ve diğer kamuya açık yerler gibi yerlerde enfeksiyon riskini özel olarak inceledi ve enfeksiyona maruz kalma riskinin mevcut insan sayısını ve bu tür alanlarda geçirdikleri zamanı en aza indirerek azaltılabileceğini buldu.

Bununla birlikte, toplu taşıma ve işyerlerinde riskler daha yüksek, çünkü insanlar işte uzun saatler geçirirler ve bir otobüs veya trende diğerlerinden güvenli bir mesafeyi korumak zor olabilir.

İç mekanlarda uzmanlaşmış özel bir şirket olan Halton’un sahibi ve yönetim kurulu başkanı Tarja Takki-Halttunen , ” Konuştuğumda , burada bazı parçacıklar çevrede yüzecekler . Çok uzun süre seyahat edebilirler.” Dedi .

Küçük aerosollerin saatlerce yüzebildiğini ekledi. “Birini enfekte etmek için gereken dozun büyüklüğü farklı bir soru” diye ekledi.

Hava sirkülasyon sistemlerinin iç mekan havasını sulandırdığını ve yüzen virüs parçacıklarının olası etkisini azaltarak enfeksiyon riskini azalttığını söyledi. Firmaların daha temiz hava sağlamak için iç mekan havalandırmasını iyileştirmeyi hedeflemesi gerektiğini söyledi. Alternatif olarak, iç havanın daha iyi sirküle olmasını sağlamak için pencereler açılmalıdır. İşverenlerin ayrıca, çalışacak en güvenli yerleri belirlemek için iç mekan hava akışlarının yönünü haritalaması gerektiğini de sözlerine ekledi.