Fransa, Büyük Oynamaya Çabalıyor.

0

Le Pen’in  iktidara gelmesi an meselesi iken,siyaset sahnesinde  esamisi okunmayan  genç bir adam birden  Fransız kamuoyunun önüne atıldı.Kökü olmayan bir hareket hızla partiye dönüştürülerek , seçimlere girdi.Seçimi kazandı.Fransa yeni bir cumhurbaşkanı ile tanıştı.Adı Macron olan, kendisinde yaşça büyük bir kadınla evlenen, hayatının her karesi proje kokan bu adam, şimdi işsizliğin ve göçmenlerin pençesinde olan Fransa’nın umudu oldu.

Macron iktidar gelmeden önce Sarkozy, Hollande arasında sıkışan Fransız seçmen aşırı sağa  kayması an meselesiyken Fransız devleti Macron  projesini devreye soktu. Ve başarılı oldu.Macron iktidara gelir gelmez.Fransa,İngiltere’nin Brexit  ile AB de boşalttığı alanı hızlı bir şekilde doldurmaya karar verdi.Özellikle Almanya’nın AB içindeki çekirdek rolünü kırma teşebbüslerine girişti ise de Fransız ekonomisinin bunu kaldıracak kapasite olmadığı görüldü.   Macron’un yardımına Trump yetişti.Trump, AB karşı başlattığı ekonomik savaş ta  Macron Almanya ile birlikte hareket ederek  sahada bende varım demeye başladı.

Macron’un esas çıkışı Dış  politikada görüldü. AB i ABD  ile  yaşadığı ekonomik sıkışmaların yanında  yine ABD kaynaklı güvenlik sorunları yaşadı.  Trump ,NATO ya verdiği paraları gündeme  taşıyıp, “NATO demek ABD dir” fikrini  yüksek sesle dile getirdi.Bu arada artan Rus tehditlerine karşılık AB için yeni güvenlik arayışları somut ihtiyaç haline dönüştü.Tüm bu gelişmelere Fransa öncülük etmeye başladı. Macron AB nin güvenliğinin NATO ya bırakılmaması gerektiğini vurgulayıp, bunun için AB güvenlik fonu oluşturması teklif etti. Almanya’da  bunu  destekleyince proje hayata geçirilmesi için düğmeye basıldı. Bu adımıyla  Fransa  Almanya’nın  önüne geçti.Alman Savunma Bakanlığı Fransa’nın NATO’dan ayrı bir askeri oluşumu AB geneline yayma projesine de sessiz kalarak yeşil yaktı.Nitekim bu hafta Macron’un  bazı Avrupa ülkelerine yapacağı ziyaretin ana konusunun AB güvenliği için ordunun kurulması fikri olması da bu projenin bir ayağı olarak gözüküyor. Yine Macron ismi bir kez daha  ön plana çıkıyor.Fransa bu adımını başarı ile uygulamaya geçirebilirse bir ihtimal  önümüzdeki yıllarda Fransa Almanya rekabetini  AB içerisinde  göreceğiz.

AB Ordusu NATO’ya Rağmen Kurulabilecek mi?

Macron  Suriye’de Rol Çalmaya Çalışıyor

Dünyanın gündeminde olan Suriye de Macron’un olamaması düşünülmezdi. Nitekim Macron son bir yıldır Suriye’de rol çalmaya çabalıyor. Fransa’nın hafıza kartında Suriye çok önemli yer alır.1920lerde Ortadoğu’daki  tek Fransız sömürgesi Suriye’ydi. Fransızlar  Suriye’deki Hıristiyanların tarih boyunca  koruyuculuğunu yaptılar. Son kırk yıldır Fransa,  Mitterand’dan bu yana    Suriye ve Iraktaki Kürtlere olan aşırı düşkünlüğü   son gelişmelerle birlikte okuduğumuzda Fransızların Suriye de  geç bile kaldığı söylenebilir.Son olaylarda   Macron faktörü tekrar gündeme girmeye başladı.

İdlip Mücadele Alanı Olarak Hazırlanıyor.

Macron son haftalarda İdlip üzerinde dikkat çekici açıklamalar yapıyor.Rusya’da karşı açıklamalarla hamle yapmakta gecikmedi.  Önümüzdeki ay devreye konulacak olan kimyasal saldırı iddialarının tekrar gündeme ABD Fransa ,Almanya tarafından taşınıyor olması da saflarda kimlerin olacağını bize gösteriyor.Bu olay üç devlet tarafından Suriye’ye karşı bir askeri harekete zemin için kullanacağı aşikar…Nitekim bunun üzerine de Rusya,Türkiye ve İran önümüzdeki hafta Tahran’da bu yeni durum için stratejik geliştirmek için toplanacaklar.Bu gelişmelere Fransa açısından bakarsak Macron yine sahnenin yıldızı olma peşinde …Batı  ülkelerinin bu son Suriye hamlesinin altında  Rusya’nın Suriye’deki etkinliği azaltmak ve psikolojik üstünlüğü elde etmek var.Fransa ise bu konuda Almanya’nın önüne geçme derdinde…

Macron’un Türkiye Dosyası

Macron’un bir diğer çıkışı da Türkiye’nin içine düştüğü ekonomik sıkıntıdan hareketle Türkiye’ye mali yardımla onu etki alanına almak istemesi… Bununla beraber Macron’un Fransız medyasına verdiği değerlendirmelere bakarsak Fransa,Türkiye’nin AB üye olmasını istemiyor. Onun yerine Rusya ve İngiltere ile yapılan stratejik ortaklık önerilerini benzer sürece girilmesini öneriyor.Öneri de Türkiye AB üyesi değil stratejik ortak olarak değerlendiriliyor.Bu söylem ilerleyen yıllarda Türkiye’nin karşısına çıkacağını unutmamalıyız. Buna karşılık Dış işleri bakanlığı acil eylem planı geliştirmelidir.

Tüm bu verileri toplandığımızda önümüzdeki yıllarda Macron’un yıldız parlamasıyla beraber Fransa’nın da tekrar uluslararası arenada yer almaya çalışacağı görülüyor.Peki buna Merkel ne kadar izin verecek bekleyip görelim.