Fransa da Bugün Grev Var

0

 

Haber-Yorum

Fransız sendikası SNCF, yapacağı grevden şehirlerde ve şehirlerdeki yerel ulaşım ağları  etkilenecek, sağlık ve eğitim hizmetleri de büyük olasılıkla vuracak.

Çeşitli sektörlerdeki işçiler, bugün, istihdam ve sosyal reformları protesto eden genel grevin bir parçası olarak yürümeye hazırlanıyor.

Greve rağmen, birçok hizmetin normale yakın çalışması bekleniyor. SNCF Pazartesi öğleden sonra yaptığı açıklamada, demiryolu işletmecisi reformu konusunda devam eden bir anlaşmazlığın parçası olan CGT-Cheminots, SUD Rail ve FO işçilerinin, demiryolu trafiğinde “neredeyse sıfır etkisi” olacağını söyledi. Devlet ise, Midi-Pyrénées, Occitania ve Aquitaine’deki küçük kesintilerin olacağını tahmin ediyor.

Bu arada, ülkenin dört bir yanındaki kasaba ve şehirlerdeki toplu taşıma ağları da etkilenecek ve erken aksama 8 Ekim Pazartesi günü saat 19.00’dan itibaren beklenecek.  Bazı hizmetler Bordeaux, Clermont-Ferrand, Dijon, Grenoble, Lille, Lorient, Marsilya, Montbéliard, Montpellier, Nancy, Nantes, Nice, Nîmes’in Reims, Rennes, Rouen etkilenecektir, Strazburg, Toulon turları gibi

Sonuç olarak, taşıt trafiği normalden daha ağır olabilir, herkes işe gitmek için özel araçları ve diğer araçları kullanırken – Paris’te – bir protesto yürüyüşü saat 15: 30’da Porte de Paris’de bitecek.

Kamu ve özel sağlık çalışanları da dışarıdan çalışan işçiler tarafından kapsanan bazı hastane hizmetleriyle birlikte greve gidiyor.

Okullarda da bazı aksamalar beklenmekte, ancak işletmeler arasında ve bölgeden bölgeye etkinin değişeceği tahmin ediliyor. Örneğin Strazburg’da okul, okul ve lise öğrencilerine okul yemekleri verilmeyecektir.