Fransa, Irkçılıkta “Renk Körü mü ?” Yoksa Sadece “Kör Mü?”

0

Fransa kendisini ırk ve dinde kör olarak görmeyi sever, ancak polis ırkçılığı iddiasıyla ilgili son protestolar bir kez daha evrensel cumhuriyet kimliği kavramını sorguladı.

Polisin gözaltısı sırasında bir siyahinin ölümü üzerine Fransa’da protestolar patlak verirken ve ABD’de siyah hayatlar Protestoları Paris’de de etkisini gösterince Paris Emniyet Müdürü  bir açıklama yapmak için Twitter’a gitti.

Didier Lallement: “Poliste ırk, ırkçı ya da ırkçı zalim yok. Günlük bazda özgürlük, eşitlik ve kardeşliğe bağlı olan memurlar var!”

Préfecture de Police✔@prefpolice
“Il n’y a pas de race dans la police, pas plus que de racisés ou d’oppresseurs racistes. Il y a des fonctionnaires qui s’engagent pour la liberté, l’égalité et la fraternité et cela au quotidien !” 1/2

 

Memurları arasında ırkçılığı reddeden bir polis müdürü olağandışı olmasa da, “poliste ırk yok” fikri Fransız olmayan gözler için şaşırtıcı bir okuma yaptırabilir.

Ancak Fransız devletinin ‘renk körü’ olma politikasını yansıttığı kesin..

Nüfus Sayımı da dahil olmak üzere Fransa’da resmi bir form doldurun ve sizden asla etnik kökeniniz veya dininiz istenmez.

Fransa, bu politika nedeniyle kendisini diğerlerinden – belki de özellikle ABD’den – temel olarak farklı görmeyi sever.

Menşeinizi beyan ederken “Fransız” dan önce veya sonra tire işareti yoktur, resmen Fransız-Fas, Fransız-Cezayir, Fransız-Amerikan gibi bir şey yoktur. Cumhuriyet’in bütün çocukları Fransızdır !

Ancak polis müdürü tarafından ifade edilen liberté, egalité ve fraternité , ülkedeki her kamu binasına oyulmuş Fransız cumhuriyetinin temel ilkeleri – son zamanlarda yeni bir anlam talebi ile karşı karşıya…

Fransız toplumunda ırkçılığın ve özellikle polisin ırkçılığını azaltan gösterilere birçok işaret kondu..

Erasmus Hazretleri Derki: Avrupa’da Hiç Etnik Sorun Yok mu?

İşaretleri ilk gördüğünde ve protestocuların Fransız milli marşı La Marseillaise’yi ciğerlerini şişire şirince   söyleyince durum biraz farklı boyuta evrildi.

Fransa’da yıllardır polisin vahşeti ve ırkçılık konularını ele alan bir Fransız gazeteci, derhal “Liberté, Egalité, Fraternité” nin bu özel protesto için seçilen sloganlar olacağını tahmin etmeyecekti.

Sonra mantığı  devreye girdi.

Yerel protestoculara, “Protestocular haklarını Fransız devletinde eşit kabul ediyorlar” dedi.

Fransız Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerini “tartışmanın merkezine” koyan protestocular, kendilerini syredenlere Fransa’nın neyi temsil ettiğini varsaydı: herkes için eşitlik ülkesi.

Herkes için Eşitlik Öyle mi?

Şu anda, durum böyle olmadığı ortada..

Fransız enstitüsü CNRS’de bir sosyolog ve araştırmacı olan ve “ Bâillonner les quartiers ”  kitabının yazarı Julien Talpin, “Evrensel bir eşitlik ülkesi olarak Fransız devleti fikri, bu bir efsane” dedi. Devlet yıllar boyunca bu alanlardaki her hareketi  bastırdı.

“Fransız devleti her zaman farklı popülasyonları, özellikle beyazları ve beyaz olmayanları ayırt etti,” dedi

Kurumsal ırkçılığın inkar edilmesi, bir ulus olarak Fransa’nın fikrine kadar izlenebilen eski bir gelenek.

“Fransa insan haklarının ülkesi, bu nedenle ırkçılık var olamaz,” dedi  Ama”Model ırkçı olarak adlandırılma riskini taşıyor .”

Communautarisme , Fransa’nın evrenselci politikasının eleştirisini ortadan kaldırmak için sıklıkla kullanılan kimlik politikaları için aşağılayıcı bir Fransızca terimdir.

“Kurumsal ırkçılık gibi bir şey olabileceği bizim için düşünülemez. Ne korkunç bir fikir! ”

Bugün Talpin, Fransız ırkçılığını bireysel bir sorun olarak algıladığını açıkladı, büyük ölçüde aşırı sağ siyasi parti Yeniden Toplanma Ulusal’da  yoğunlaştı.

Polis kimliğini kontrol eden örneklere işaret ederek, “Ama elbette ırkçı olmadan ırkçı gibi davranabilirsiniz.” Dedi.

‘Nefes alalım’.

Irkçılık, Fransa’da özellikle enflamatuar bir konudur.

Fransa 2018’de Dünya Kupası’nı kazandıktan sonra, komedyen Trevor Noah, Fransız takımındaki oyuncuların çoğunun Afrika kökenli olduğu gerçeğine atıfla Afrika’nın Dünya Kupası’nı kazandı diye bir şaka yaptı.

 

O zamanlar Fransa’nın ABD Büyükelçisi bile Gerard Araud , Noah’a ulusal sloganı işaret ettiği öfkeli bir mektup gönderdi ve “Amerika Birleşik Devletleri’nin aksine, Fransa vatandaşlarına ırklarına dayanmıyor, din veya kökene dayanıyor . “dedi.

Büyükelçi Noah’a “Onlara Afrika takımı diyerek” onların Fransızlığını inkar ediyorsun. “dedi.

Fransa’da yaşayan 20 yılı boyunca, Afrikalı-Amerikalı yazar Nita Wiggins birkaç kez benzer Fransız sinirlerine dokundu.

 

ABD’de yaşarken Wiggins, ABD’de siyah bir gazeteci olarak ırk ve sporu kapsayan bir hikaye olan “Sivil Haklar Bebeği” kitabını yazdı. Bugün Paris merkezli Ecole Supérieure du Journalisme okulunda gazetecilik dersleri veriyor ve burada öğrencilerini tüm çalışmalarında çeşitlilik için çabalamaya zorluyor.

“Fransa renk körü mü yoksa sadece kör mü? Daha çok kör bahislerin açık gibi göründüğünü söylemeliyim ”dedi.

“Etiketleme konusunda hala temkinliyim. Fakat aynı renkteki erkek ve kız kardeşlerimin taleplerini reddedemeyeceğim ”dedi.

Nantes’teki protestocular.

‘Bir dönüm noktasında olabiliriz’

Resmi renk körlüğü politikası nedeniyle, suçluların etnik olarak parçalanması veya polis tarafından kaç renk insanının durdurulduğu ve kontrol edildiği hakkında resmi bir veri yok.

Fransa’da kaç Müslümanın yaşadığına dair resmi bir sayı bile yok.

Elbette veriler var, ancak bunlar bağımsız olarak gazeteciler, araştırmacılar veya STK’lar tarafından toplanıyor.

Paris 8 Üniversitesi sosyoloji profesörü olan Eric Fassin, sorunun bir parçası olarak adalet sistemine dikkat çekti.

Fransız Adalet Sistemi Problemli

“Polis bir suç işlediğinde çok nadiren yargılanıyor ve çok nadiren hapse mahkum ediliyor. Bu tür olaylar örtbas kurumun mantığı gibi görünüyor ”dedi.

Fassin, önemli nokta da polisin kendilerini nasıl algıladığı değil, Fransız nüfusunun onları ırkçı olarak algılayıp algılamamaları olduğunu söyliyor.

“Erkeklere sormuyoruz, cinsiyetçi misiniz? Kadınlara soruyoruz, cinsiyetçilik yaşadınız mı? ”Diye..

2006 yılında Fassin, Fransız toplumundaki ırksal meseleler hakkında bir kitap hazırladı. Bu kitapta bir bölüm “ Aveugles à la race ou au racisme? ”-“ Irk mı, ırkçılık mı? ”

Şimdi şöyle dedi: “Bir dönüm noktasında olabiliriz.”

Sosyal medya polis vahşetini görünür hale getirdi, zulmü banliyölerden – yoksul banliyölerden – ve Paris’in merkezine iten ulusal ‘sarı yelek’ protesto hareketininde bu görüldü.

Son gösteriler, gözaltında tek bir ölüm vakası etrafında odaklanmaya başladı, ancak şimdi toplumdaki polise ve ırkçılık konusundaki daha geniş konuları kapsayacak şekilde genişledi. Politikacılardan  değişiklik gibi görünen işaretler başladı.
Şu anki İçişleri Bakanı Christophe Castaner – Fransız polis güçlerinin uzun süredir kararlı bir savunucusu – Pazartesi günü polis güçlerinde ırkçılığa “sıfır tolerans” vaat etmesine rağmen bu söylem hayat bulamadı.

Castaner, “Kurumun ırkçı olduğunu söylemeyi reddediyorum, ama evet, ırkçı polis memurları var,” dedi.

Protestocular ‘Adama için Adalet’ talep ediyorlar.

İçişleri bakanının konuşması sırasında, polisin görev sırasında hattın dışına çıkmakla suçlandığı davaları araştırmak üzere tasarlanan IGPN için daha fazla bağımsızlık sözü verdi.

Hükümet ayrıca tartışmalı ‘boğucu’ gözaltı  taktiğini yakalamdan çıkardı ve kolluk kuvvetlerinde ırkçılık iddialarının daha iyi takip edileceğine söz verdi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, adalet bakanından Adama Traoré davasına doğrudan müdahale etmesini bile istedi (aile teklifi reddetti).

Traoré ailesi 4 yıldır adalet arıyor.

Dört yıl boyunca, Traoré ailesi, öldüğü gün gerçekte neler olduğunu anlamak için devlete karşı uzun bir dizi adli savaş başlattı.

Traoré ailesi “Kendileri (ırkçılığın) kurbanı olmayan beyaz insanlar bile değişim istiyor” dedi.

“İlk defa, sokağın gücü değişiklikleri kışkırtıyor.”