Fransa’da Alzhemir Köyü

0

Fransa, alzhemir hastalarını barındıracak ilk köyü kurmak için çalışmalara başladı. Günaybatı Fransa’nın Dax bölgesinde kurulması planlanan köyde, geleneksel bakım evlerinden farklı olarak alzhemir hastaları için ilaçsız bakım sağlanacak. Hastalar aktif bir şekilde yaşamlarını devam ettirerek ve stresten uzak kalarak, markette kendi alışverişlerini yapabilecek, kuaföre, kütüphaneye, spor salonuna ve hatta küçük bir çiftliğe bile gidebilecek. Bu da sosyal hayata katılımı devam ettirmek adına köyün önemini ortaya koyuyor.

Orman ve denizin birleştiği dört bölgeden oluşacak bu alanda, yaşlılar kendi zevklerine göre inşa edilmiş ortak evlerde yaşayacaklar. Alzhemir’dan muzdarip olan kadın ve erkekler güvenlik sebebiyle dışarı çıkamayacak fakat köy içersinde özgürce hareket edebilecekler.

Köy fikri, Hollanda’nın Weesp kentinde bulunan ve örnek bir bakım evi olarak kabul edilen tesisten esinlenen sosyalist politikacı Henri Emmanuelli’ye aittir.  100 bakıcı ve 120 gönüllü kişi toplamda 120 hastaya bakacak. Bakıcılar sivil kıyafetle hizmet verecekler. Köy sakinleri günde 66 euro ödeyerek, bu köyde bakım imkanı elde etmiş olacaklar. Bu da Fransa’daki ortralama bir bakım eviyle aynı fiyatta.

Bir grup araştırmacı halihazırda bulunan bakım evleriyle, bu yeni köyü karşılaştıran bir çalışma yürütecek ve yeni tedavi yaklaşımlarının hastalar, bakıcılar ve sağlık çalışanları üzerindeki etkisini inceleyecekler.

Hafıza problemlerini en aza indirgemek için köy, modern mimari yerine geleneksel tarihi bir yapı olarak inşa edilecek. Mimar Nathalie Grégoire, ‘mimari yapının hastaların yürümesini, yön algısını, görsel hafızılarını kolaylaştıracak şekilde inşa edileceğini’ söyledi.

Fransa Alzheimeir Derneği başkanı Françoise Diris ise yaptığı açıklamalarda, ‘hastaların daha az sınırlanacağını ve daha az anksiyete yaşayacağını söyleyerek, ailelerin de daha sakin olacağını ve kendilerini daha az suçlu hissedeceklerini’  belirtti.

Her yıl yaklaşık 150.000 alzhemir hastasının olduğu ve sayının giderek arttığı Fransa’da köy başarıya ulaşırsa, bu tip projelerin önü daha da açılabilir.

Kaynak: The Telegraph News