Fransa’dan Sonra Avrupa’da “Sararmaya” Başladı..

0

Fransa’da haftalardır gündemde olan Sarı Yelekliler yeniden başkent Paris’te ve ülke genelinde sabah saatlerinden itibaren toplandı. Başkentteki protestocular Champs Elysees’ye yürüdü. Ülke genelinde yüzbinler hükümeti protesto etti. Başta Paris olmak üzere birçok şehirde polisle göstericiler arasında arbede yaşandı. 125 bin kişinin katıldığı protestolarda yaklaşık bin beş yüz kişi gözaltına alındı.

Geçen hafta pazar günü yaşanan şiddet olaylarından sonra Fransa İçişleri Bakanlığı bugünkü eylemler için 80 bini aşkın polis görevlendirdi. Başkentte Champs Elysees bölgesindeki dükkan ve mağazalar kepenk kapattı. Eyfel Kulesi de şiddet olaylarının çıkma ihtimaline karşı hizmet vermedi.

Trump Sarı Yeleklilerden Pay ÇıkardıAmerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Fransa’da yaşanan şiddetli eylemlere neden olarak Paris İklim Anlaşması’nı gösterdi.

Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, “Paris Anlaşması, Paris için çok da işe yaramıyor. Tüm Fransa’da protesto ve gösteriler var. İnsanlar, çevreyi koruyacağı ihtimali için, (tartışmalı olarak yönetilen) üçüncü dünya ülkelerine büyük paralar vermek istemiyor. ‘Trump’ı istiyoruz’ diye bağırıyorlar. Fransa’yı seviyorum.” ifadelerini kullandı.

Trump geçtiğimiz sene, ABD’nin 2015 yılında imzalanan Paris Anlaşması’ndan çekileceğini açıklamış, sebep olarak da sözleşmenin halkın çıkarlarına karşı olmasını öne sürmüştü.

Eylemler Avrupa’ya Yayılıyor.
Fransa’da sokaklardan ayrılmayan ‘Sarı Yelekliler’in eylemi ülke sınırlarını aştı. Belçika’da Başbakan Charles Michel’in istifasını isteyenler sarı yelekleriyle meydanlara indi.

Cumartesi günü başkent Brüksel’de, Avrupa Birliği (AB) kurumlarının bulunduğu bölgede düzenlenen eylemlerde polis göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

‘Sosyal kış geliyor’ yazılı pankartlar açan eylemciler ‘Macron ve Michel istifa’ sloganları attı.

Göstericilerin polis barikatını aşmak istemesiyle tansiyon yükseldi. Eylem nedeniyle kara ve demir yolu trafiğinde aksamalar yaşandı.