Fransadaki evsizleri durumu içler acısı

0

Fransa’da başta başkent Paris olmak üzere göçmen kampları ve Roman yerleşkelerini de kapsayan ziyaretlerin ardından kaleme alınan raporda, zor durumda olanların barınma haklarının ellerinden alınmasıyla uluslararası hukuk kurallarının da ihlal edildiği şikayeti yapıldı.

Kanadalı raportör Leilani Farha, konu ile ilgili Reuters’e yaptığı açıklamada göçmenlerin yoğun bir şekilde yaşadığı Calais kentinde yaptığı ziyaretler sırasında polisin ormanlarda ve sokaklarda uyuyan göçmenlere kötü muamele ettiğini gözlediğini söyledi.

Fransa’da evsiz insanların temel yardımlardan bile mahrum olduğunu savunan Farha, “Bu insanlar en temel acil yardım hizmetlerinden daha yararlanamıyor.” dedi.

Farha, evsizler için oluşturulan acil yardım çağrı sisteminin ise arayanlara yanıt vermediğini bildirdi.

BM raportörü, Fransa’nın evsiz kişilerinin koşulsuz olarak barınması için gerekli tedbirleri en kısa zamanda almasını istedi.

Fransa’da 12 bin kişi sokakta uyuyor
Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsü’ne göre, ülkede sokakta uyuyan insanların sayısı 12 binin üzerinde. Fransız hayır kuruluşu “Sokaktaki Ölümler”in (Les Morts de la Rue) yaptığı araştırmaya göre ise sadece geçen yıl sokaklarda hayatını kaybeden evsiz ve barksızların sayısı 566 kişi.

Fransa’da, son yıllarda Afrika ve Ortadoğu’dan savaşlar ve maddi sıkıntılar yüzünden Avrupa’ya yasa dışı yollardan gelen göçmenlerin sayısında önemli artış kaydedildi.