Fransa’dan Hint Yolculara Müjde

0

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bu yılın Mart ayında verimli bir Hindistan ziyareti gerçekleştirmişti. Şimdi ise Hindistan’ın Fransa ile yakın ilişkisi meyvesini veriyor. Zira Fransa, Hindistan pasaportu sahiplerine ülke içinden geçiş yaparken artık havalimanı transit vizesi talep etmeyeceğini açıkladı.

Fransa’nın Hindistan büyükelçisi Alexandre Ziegler, 23 Temmuz 2018 tarihinden itibaren Hindistan pasaportu sahiplerinin artık Fransa’daki herhangi bir havalimanının uluslararası bölgesinde geçiş yaparken bir Havaalanı Transit Vizesi’nin gerekmeyeceğini duyurdu. Havaalanı transit vizesi, Schengen bölgesini geçmekte olan ve havalimanının transit bölgesini terk etmeyenler için geçerlidir. Fransa ise 26 Avrupa ülkesinden oluşan Schengen Bölgesi’nin bir parçasını oluşturuyor. Bu anlamda, Fransa’nın bu adımı Hindistan pasaportu sahipleri için büyük bir kolaylık sağlayacak.

Ancak, otel konaklama yerleri sadece transit alanın dışında mevcut olduğundan ve geceleme için otelde kalmak isteyenlerin normal bir turist vizesi alması gerekmektedir.