Futbolun Virüsü Para

0

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Nihat Özdemir liglerin 12 Haziran’da devam edeceğinin duyurusunu video konferansla yaptı. Birkaç gün sonrasında ise futbola dönüş öneri protokolünü video konferansla açıkladı. Devam edeceği olan ligler; Süper Lig, 1.Lig, 2.Lig (Kırmızı/Beyaz Grup), 3. Lig ve Bölgesel Amatör Ligi (BAL) olacak şekilde açıklandı. TFF’nin açıklamış olduğu protokol taslak olarak uygulanabilir gözükse de, spor kamuoyunun çoğunluğu bu olaya sıcak bakmıyor.

Özellikle liglerin BAL ligine kadar devam edecek olması büyük problemlerin yaşanmasına zemin oluşturabilir. Protokol tedbirlerinin oldukça kapsamlı olmasıyla birlikte bu tedbirlerin uygulanabilmesi birçok maddi ve manevi yükümlülüğü de berberinde getiriyor. TFF’nin protokolünü detaylı olarak inceledim. Amatör olarak futbol oynamış biri olarak, alt liglerde oynanacak müsabakalarda protokol şartlarının uygulanabileceğini düşünmemekteyim.

Protokolde, kulüplere 4 haftalık hazırlık süreci verildi ve bazı haftalarda takımlar haftada 3 maç yapmak zorunda kalacağı açıklandı. Teknik direktörlerin büyük bir kısmı bu durumdan değil. Bu durumun, sporcu sağlığını tehdit edeceğini ve sakatlıklara yol açacağını düşünüyorlar. Diğer taraftan da oyuncuların mental olarak hazırlanması da kolay olmayacaktır.

Spor yorumcusu Serdar Ali Çelikler’in açıklamalarına göre; BAL ligi hariç futbola dönecek olan 89 takımın 12 tanesi bu şartları uygulayacak güçlerinin olmadığını açıklamış. 89 takın 80 tanesi ise henüz antrenmanlara başlamamış. Dahası birçok futbolcu kendi ülkelerine dönmüş durumda. Onların hemen bugün Türkiye’ye döndüklerini varsayalım. Bu oyuncular 14 gün karantinaya uymak zorundalar. Onlar için Mayıs sonu gelmiş olacak. 12 Haziran’da liglerin başlayacağını düşünürsek, bu oyuncuların yeterli antrenman yapmadan sahaya çıkması çok zor. Büyük sakatlık riski taşırlar. Dolayısıyla şu an yurtdışında bulunan oyuncuların o tarihte sahalara dönmesi imkânsız. Bu durumun etkisiyle liglerin en azından 12 Haziran’da başlamasına ihtimal vermiyorum.

7 Takımı Oynamak İstemiyor

Spor basınında yer alan haberlere göre Süper Lig’in son yedi sırasında bulunan takımlar imza topladılar ve ligin oynanmasını istemiyorlar. Bu takımlara ek olarak Sivasspor’un hocası Rıza Çalımbay da ligin başlamasını istemediğini dile getirdi. Beşiktaş cephesinin de oynama taraftarı olmadığı biliniyor. Fenerbahçe ise verilecek her karara saygı duyduğunu ama lig oynanırsa kupa maçlarının da oynanması gerektiğini açıkladı. Trabzonspor ise en kısa sürede karar verilmesi gerektiğini, eğer ligler oynanmayacaksa şampiyonluk kararının aleyhlerinde olmasını istedi. Liglerin en çok oynanmasını isteyen iki takım ise Galatasaray ve Başakşehir FK.

Ekonomi mi Futbol mu ?

Bu durumun sebebi de şampiyonluk primi. Bu iki takım şampiyonluk ihtimallerini hesaplayarak, para havuzundan büyük payı almak istiyor. Galatasaray cephesinin virüs krizinin hemen başında yapmış olduğu açıklamalarla, bugünlerde yapmış oldukları açıklamalar arasındaki tutarsızlığın sebebi ise tek kelimeyle ekonomi.

Diğer taraftan yayıncı kuruluş, liglerin oynanmadığı takdirde kulüplere ödeme yapmayacağını açıklamıştı. Kulüplerin en büyük gelirleri genellikle yayıncı kuruluş tarafından sağlanmaktadır. Durum böyle olunca kulüpler kötü yönetilmelerin de etkisiyle paraya fazlasıyla ihtiyaç duydu. Oyunculardan indirim talep ettiler. Bu bölümü toparlamak gerekirse, ekonominin futbol üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu görebilmekteyiz. Yayıncı kuruluşun etkisiyle, para çarkının dönmesi için liglerin oynanması gerekmekte. Futbolun korona kadar para virüsüne de yakalandığı sonucuna varabiliriz.

Kaosu Beraberinde Getirebilir

Protokol maddelerinin en çok konuşulanlarından biri ise yaşanabilecek vahim vakalarda kulüp doktorlarının ve idari kadronun sorumlu tutulması. Hukuki açıdan cezai sorunluluk kulüp başkanları ve yöneticilerde.. Diğer taraftan maç oynandıktan sonra bir takımın oyuncusunda virüse rastlanırsa durum ne olacak? Maçı oynayan iki takım da 14 gün karantinaya alınacak mı? Eğer alınacaksa fikstürün de etkisiyle ligler dolaylı olacak duracak mı? Birçok belirsizliğin ve ihtimaller üzerine oynanacak olan ligin, daha büyük problemlere yol açabileceği kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Protokolün tedbir kapsamında futbolcuların hakeme 2 metreden fazla yaklaşamayacağı yer almakta. Diğer bir tedbir maddesi ise takımlar maç öncesinde takım fotoğrafı çekilemeyecek. Madem bu kadar katı tedbirlerin olmasının gerektiği bilincindesiniz, fotoğrafta bile oyuncuların yan yana gelmesini riskli görüyorsunuz. Peki, maçlarda oyuncuların korakor mücadelesine nasıl izin verebiliyorsunuz.

                Futbol Federasyonunun Bildiği, Basketbol Ve Voleybol Federasyonunun Bilmediği Ne?

Öncelikle Basketbol Federasyonu sonrasında Voleybol Federasyonu, korona virüs salgını nedeniyle ara verilen liglerin iptal edildiğini açıkladı. Bu ligler şampiyon belirtmeden tescil edilerek oynanmamış sayıldı. Aslında futbol federasyonunun bildiği, diğer federasyonların bilmediği bir şey yok. Bu durumun tek sebebi futbolda dönen para olarak özetlenebilir.

FIFA sağlık komitesi başkanı Michel D’Hooghe yapmış olduğu açıklamada; “finansın sağlığın önüne geçmemesi gerektiğini, bu işin parasal mesele değil ölüm kalım meselesi” olduğunu dile getirdi.

Ekonominin futbolu fazlasıyla etkisi altına aldığını birçok örnekle görmüş olduk. Ligler elbet bir gün başlayacak fakat 12 Haziran hiç gerçekçi değil.