Geçen Hafta ABD Piyasaları Düşüşte idi.

0

ABD piyasalarında, Microsoft’un piyasa değerini Apple’ın ele geçirmesiyle birlikte, ABD hisse senedi piyasasın düştü. 

Dow Jones Endüstriyel Ortalama yüzde 0,8 oranında artarak 25.538.46 oldu.

Geniş tabanlı S & P 500, 7,330,54’te bilen, teknoloji bakımından zengin Nasdaq Kompozit Endeksi ile birlikte, 2,760,16’da da yüzde 0,8 arttı.

Her üç ana endeks de hafta boyunca güçlü kazançlar elde etti ve S & P 500’ün Aralık 2011’den bu yana en iyi yüzde 4,8’lik kazancı elde etti.

Cuma günü, ABD, Meksika ve Kanada liderleri eski Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın yerini almak için devasa bir bölgesel ticaret anlaşması imzaladılar.

Trump ayrıca, Cumartesi günü yaptığı konuşmada, Çin’deki mevkidaşı Xi Jinping ile Buenos Aires’teki bir G-20 zirvesinin oturum aralarında “iyi işaretler” olduğunu söyledi.

FTN Financial’den Chris Low, Kuzey Amerika ticaret anlaşmasının imzalanmasının “güven verici” olduğunu, ancak birçok analistin Çin’deki bir atılımdan şüphelendiğini söyledi. 

ABD hisse senetleri, ABD Merkez Bankası’nın yüksek faiz oranlarına ilişkin endişeleri ve ABD-Çin ticaret savaşındaki büyümenin yavaşlaması nedeniyle düşüşün büyük bölümünde baskı altında kaldı.

Ancak hissedarlar Fed Başkanı Jerome Powell’ın yatırımcıların dovish olarak gördükleri bir konuşmanın ardından bu hafta hisse senedi kazandı. 

Dow’daki büyük hamleler arasında, her biri yüzde 3 veya daha fazla kazanan Caterpillar, Intel ve Coca-Cola vardı. Goldman Sachs, Bank of America-Merrill Lynch’in düşüşünü takiben yüzde 2.2’lik bir düşüş oldu.

Microsoft, yaklaşık yüzde 4’lük bir artışla yaklaşık yüzde 4 milyar dolarlık bir pazarda 851,2 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Sekiz yıl içinde Microsoft’un ilk kez Apple’ın yüzde 0,5’ini kapladığı Apple’ın üstündeydi.

Otel zinciri Marriott International, şirketin 2016 yılında satın aldığı Starwood rezervasyon veri tabanından 500 milyona yakın misafirin bir korsanlık yaşadığını açıkladıktan sonra yüzde 5, 6 oranında düşüş yaşadı.

General Electric, Wall Street Journal raporunun, çökmekte olan bir konglomerada daha derin bir ABD soruşturmasını açıkladıktan sonra yüzde 5.5 düştü.

Makalede, şirketten ayrılan ve üst düzey yöneticilerin 15 milyar dolarlık bir azalışa maruz kalan bir sigorta departmanında risk taşımadığı endişesiyle eski bir çalışan çıkarılmıştı.