Geçen Haftaki Petrol Piyasası

0

Petrol fiyatları, ABD’nin yükselen ABD stoklarına ilişkin ikinci haftasında ve ticaret savaşlarının ekonomik aktiviteyi kısıtladığı endişesiyle karşı karşıya kalmasına karşın, dünyanın ikinci en büyük petrol tüketicisi olan Çin’deki talep artışına işaret ediyor.

Benchmark Brent ham petrolü 70 sent, 79.99 dolardan 1100 GMT’ye kadar yükseldi. ABD hafif ham petrolü 69.05 $ ‘dan 40 sent daha yüksekti.

Hafta için, Brent ham petrolü yüzde 0,5 daha düşükken, ABD ham petrolü yüzde 2,2 düşüşle, haftada bir art arda ikinci hafta düşüş kaydetti ve ekim ayı başında dört yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

İsviçreli banka Julius Baer’deki analist Carsten Menke, “Petrol piyasası çok hızlı hareket ediyor gibi görünüyor” dedi. “Fiyatlar son verilere göre yaklaşık% 8 düştü, 80 $ ‘ın altında bir varil var. Vadeli işlemler piyasasında duygular değişmiş gibi görünüyor.”

Hükümet verileri Cuma günü, yaz ayları boyunca stokların uzun süre durmasından sonra bazı bağımsız tesislerin yeniden faaliyete geçmesiyle birlikte, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’deki rafineri çıkışı Eylül ayında 12,49 milyon varil (bpd) rekor seviyesine yükseldi.

Üçüncü çeyrekte yavaşlayan Çin’in ekonomik büyümesinin küresel finansal krizden bu yana en düşük seviyesine ulaştığını gösteren resmi rakamlar, gayri safi yurtiçi hasılada sadece yüzde 6,5 oranında büyüme, eksik tahminler.

Veriler, Çin’in ABD ile olan ticaret savaşının, petrol talebini sınırlayabilecek şekilde büyümeye başladığı yönündeki endişelerini dile getirdi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta dördüncü bir haftalık inşaat demiri ve analistlerin tahmin ettiği miktarın neredeyse üç katına çıkarak 6,5 milyon varil seviyesine çıktığını söyledi.

Singapur’daki OANDA’da APAC ticareti yapan Stephen Innes, “EIA Weekly Petroleum Status Report, Petrol piyasalarının Petrol piyasasına yönelik gelişmeleriyle ilgili olarak daha düşük seviyelerde seyreden petrol piyasalarını göndermesini sağlayan eksiksiz bir şok oldu.

ABD ham petrol üretiminin geçtiğimiz hafta 10.000 milyon bp seviyesine gerilemesiyle birlikte ABD ham petrol üretimi geçici olarak yükseldi.

Öte yandan, İran petrol ihracatı Ekim ayında Tahran ile ilgili ABD yaptırımları 4 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girmeden önce alıcıların kargolarını artırmış olabilir.

İran’ın ham petrolü, İran’ın kuzeydoğudaki Dalian limanına bu ay ve Kasım ayının başlarında, İran’a ait bir nakliye kaynağına ve Refinitiv Eikon’a ait verilere göre ulaşacak.