Gezi Notları; Phuket-I-

0

 

Phuket; beyaz kumlar, palmiye ağaçları, ışıltılı denizler ve canlı yaşantısı ile dünyanın en iyi sahil bölgelerinin başında gelmektedir. Her zevke ve bütçeye uygun tercih yapabileceğiniz yüzlerce konaklama imkânı, birbirinden lezzetli yemekleri ve gezi seçeneklerini sunan en iyi tatil noktalarından biridir.

Ne Zaman Gidilmeli?

Tropikal iklime sahip olan Phuket adası her mevsim sıcak iklimi ile ziyarete uygundur.  Yıl içerisindeki en uygun sezon Kasım-Mart aylarıdır. Bu dönem konaklama ve aktivite ücretleri konusunda diğer sezonlara göre daha yüksektir. Mayıs-Ekim aralığında ise Phuket için yoğun yağışlı mevsim şartları ile karşılaşsanız da gün içerisinde yağmur ve güneşi bir arada yaşayabilirsiniz. Bu sizleri korkutmasın…

 Yağmur yağsa bile gelen turistler denize girmeye devam ediyorlar. Sezon ücreti bu dönem daha uygundur. Heran yağmurun yağma ihtimaline karşı yanınıza yağmurluk ve çantalarınızı korumak için kılıf alırsanız gezinize ara vermeden devam edebilirsiniz.

 

Nasıl Gidilirim?

Çoğu Asya ülkeleri gibi Tayland’da bizlerden vize istememektedir. Uçakta kabin memurları tarafından her bir yolcuya 2 adet ülkeye giriş ve çıkışlarda kullanılmak üzere vize formu verilmektedir. Doldurduğunuz bu formlardan birini havalimanında ülkeye giriş yaptığınızda diğerini de ülkeden ayrılma zamanınız geldiginde pasaport konturollerinizi yapan polislere teslim ediyorsunuz. Bu nedenle çıkış evrakınızı kaybetmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Türkiye’den Phuket’e THY’larının yaklaşık 10 saat süren uçuşuyla aktarmasız rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun dışında Qatar Airways (1 aktarma- 17 sa. 15 dk.), Gulf Air (2 aktarma – 28 sa. 59 dk.) ve Emirates (1 aktarma – 20 sa. 35 dk.) ile Phuket’e ulaşım sağlamanız mümkün.

Havalimanından içeri girdiğinizde her yerde İngilizce, Rusça ve Thai dilinde tabelalar ile nereye gideceğinizi bulabilirsiniz. Genellikle yurtdışında yerel dilin yanında İngilizce tabelalar ve bilgilendirmeleri görmeye alışkınız. Fakat yıllardır Phuket’te ciddi bir Rus akımı mevcuttur. Bu nedenle Ruslar ve Rusçanın hakimiyetini ada genelinde görmeniz sizleri şaşırtmasın.

Havalimanından çıkmadan önce en önemli yapılması gereken şey kendinize turistler için kullanıma hazır telefon hattı almaktır. 1 haftalık, 15 günlük ya da 1 aylık kullanım süresi olan telefon hatları alabilirsiniz.

Havalimanı turistik bölgelere (Patong, Karon ve Kata gibi) 1- 2 saat arası uzaklıkta bulunmaktadır. Buradan ulaşımınızı sağlamak için araç kiralayabilir, airportbus ya da taksi tercihlerini kullanabilirsiniz. Kullanacağınız araca pazarlık yapmadan binmeyin hatta ada genelinde alışverişinizden ulaşımınıza kadar her konuda pazarlık yapmayı unutmayın.

Para birimi

Ülkenin para birimi Baht’tır. 1 TL=6.98 BHT ve 1 USD=33.96 BHT yapmaktadır.

Ada genellikle her yerde kendi para birimleri geçmektedir. Belirli bir komisyon karşılığında da kredi kartı da kullanımı mümkündür. Her yerde exchange ofislerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Ama paranızı bozdururken 100 dolar gibi ya da 50 dolar gibi miktar vermeye dikkat edin. Mesela 100 doların 60 ya da 30 dolarınızı bozdurmak istediğinizde size yardımcı olmuyorlar ve isteseniz de istemesiniz de verdiğiniz paranın hepsini bahta çeviriyorlar. Exchange ofisini kullanmayıp ATM’lerden para çekmek istediğinizde de, banka her işleminizde 220 Baht komisyon almaktadır.

Konaklama Seçenekleri

Büyük bir ada olan Phut’te konaklama mekanınızı seçmeden önce nasıl bir tatil düşündüğünüze karar vermeniz gerekmektedir. Adanın doğusu Phuket Old Town, batısı ise özellikle deniz tatili için gelenlerin tercih ettiği plaj bölgesidir. Kata, Karon ve Patong en tercih edilen bölgelerin başında gelmektedir. Bu bölgelerde İnternet üzerinden her bütçeye uygun otel ve hostel imkanları bulabilirsiniz. Patong bölgesi eğlence merkezlerinin başında geldiğinden dolayı çok fazla turist bulunmaktadır.

Karon ve Kata ise biraz daha sakin, genellikle ailelerin yoğunlukta olduğu ve birbirinde eşsiz plajlara sahip olduğundan konaklama bölgesi olarak tercih edebilirsiniz.

Eğer balayı çifti olarak gitmeyi düşünürseniz seçtiğiniz otel sizlere kaldığınız süre boyunca birçok sürpriz yapmaktadır. Okyanusa sıfır bulunan Centara Grand Beach Resort özellikle balayı çiftleri için güzel bir seçenek olabilir…