Gizemli Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in Mucidi Mi?

0

Bitcoin ortaya çıkaranın, sadece takma adı biliyoruz. Basın ve “kripto” meraklıları gizemi çözmek için on yıl boyunca uğraşıyordılar.Kim bu Nakamoto, bitcoinden ne amaçladı,gerçek mi yoksa sanal bir toluluk ismi cia vs. servislerin ürünü mü? tüm bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık.
Satoshi Nakamoto, gizemin adı

Satoshi Nakamoto: Takma ad mı? Yoksa siber çağın en büyük bulmacalarından biri mi? Yıllar boyunca izlenen, ancak hiçbir zaman tanımlanmayan bu isim , on yıl önce bitcoin yaptı. Binlerce kripto para biriminin yolunu açanların ilki idi. ABD Hazine Bakanının dediği gibi, bu kadar uzun süre hiçbir zaman bahse konu olmayacak devletlerin yatırım aracı oldu. Bazı spekülatörleri zenginleştiren ve her türlü suçluya kirli paralarını aklamalarına izin veren tehlikeli bir ütopya oluştu.
Nakamoto’nun saklı kalması için tüm bunlar yeterli sebepti? En özgür ve radikal yolla, özgürlüğünü koruyan serbest bir para biriminin efsanesi oluşturdu Nakamoto..
Amerikalı araştırmacı gazeteci Jake Adelstein’in açıkladığı gibi, diğerleri gibi birçok kişi de onu maskelemek istedi . Onun hakkında ne kadar çok şey öğrenmeye çalışırsak , gizem o kadar fazlalaştı.

Nakamoto’nun Verdiği Özgürlükçü Rüya
Satoshi Nakamoto’nun adı, ilk kez 31 Ekim 2008’de geleneksel sisteme bir alternatif olarak geliştirilmesini savunan P2P Vakfı forumunda duyuldu. Bitcoin modelini özetleyen dokuz sayfalık bir belge yayınladı. “Tamamen kişiler arası e-para sürümü, çevrimiçi ödemelerin bir finans kuruluşundan geçmeden doğrudan bir taraftan diğerine gönderilmesine olanak tanır”İki taraf arasındaki her bir işlemin binlerce sunucuda aynı anda kaydedileceği sistemin detayları Nakamoto tarafından yayınlandı. Üçüncü tarafın gerektirdiği modası geçmişte kaldığını söyledi. Banka veya hiçbir aracı yok, döviz kuru veya komisyon olmadan anlık ve evrensel borsalar oluşacaktı. Nakamoto tarafından verilen özgürlükçü rüya idi bu…
Anarko Kapitalizm
Bitcoin’in çıkışı dikkat çekici idi. ABD yetkililerinin örnek olarak tasarruf etmeyi reddettiği Lehman Brothers bankasının iflası, tarihin en kötü finansal patlamasına yol açtı. Anarko-kapitalist teknolojinin arasına yayılmış, paranın devletlere ve silahlı kuvvetlerine, merkez bankalarına, her zaman siyasi amaçlarla manipüle etmeye teşvik edeceği tezinin bir ürünü olarak değerlendirildi. Bir algoritmaya bağlı olan bitcoin ile kontrolsüz para ya da enflasyon yok edeiyordu. Para birimi dokunulmaz bir bilgisayar senaryosunda sanallaştırılmakta ve yalnızca sınırlı miktarda 21 milyon bitcoin ve bir tane daha üretmemek üzere programlandı.Böylelikle yeni bir dijital altın doğdu o da bitcoin idi.

Bitcoin Doğuyor.
3 Ocak 2009 saat 18: 15’te, Satoshi Nakamoto’nun teorisi pratiğe geçti. İlk bitcoin üretildi. Bu ” zincir blok”tu. Blok zincir ilk bölümüydü (merkezi kontrol organı olmadan bilgilerin depolanması ve iletilmesi) ve bu devrimci teknolojinin kanıtlanarak ilk kullanım başladı. Times makalesine işaret edilen , “Maliye Bakanlığı, bankaları ikinci kez kurtarmak için bir hamle olarak” değerlendirdi. Bitcoin’i… Küresel finansal sistem, hedefleyen bitcoinin siyasi temeli, panik ortamında hayatta kalmak için kurgulandı. Doğum tarihini (5 Nisan 1975) olarak ifşa eden Satoshi Nakamoto, bir kullanıcı el kitabında ile kaynak kodu,para biriminin yazılımı ile Yeterince güçlü bir bilgisayara sahip olması şartıyla, herkesin madenciliği başlatmasına izin verileceği ifade edildi.

Herkes Nakamoto olmaya başladı.
Bitoin tutunca herkes Nakamoto olduğunu iddia etmeye başladı.Hatta Nakamoto’yu ilk gören Hal Finney olduğu söylendi. Bu Kaliforniyalı mühendis, kriptografi konusunda uzman ve cypherpunk’ta (“şifreleme”, çok şifreleme) çok aktifti. Bitcoin (on birim) olarak ilk işlemi yapan kişi idi. Charcot hastalığından kısa bir önce Nakamoto tarafından da kurulmuş olan Bitcointalk forumunda anlattığı gibi, daha sonra para biriminin kodunu stabilize etmeye yardımcı olmak e-posta yoluyla yayıldığı anlatıldı. Sanal olarak Finney onu kullanan ikinci kişi oldu. “Satoshi’nin gerçek kimliği bir gizem haline geldi” Çok akıllı ve samimi olan Japon kökenli genç bir adamla uğraştığımı sanıyordum. “Sonraki inkarlarına rağmen, takma ismin arkasında saklandığından şüphelenilen bir düzine aday listesinde yer aldığına dair bir ifadeye dönüştü.

Hal Finney’nin ortadan kaybolmasının, Satoshi Nakamoto’nun yaşayan biri olduğu söylendi. Pek çok değişimden sonra, 2011 yılına kadar, yeni ortaya çıkan mikro-topluluk bitcoin’e katılan kriptografi meraklıları ile birlikte, Nakamoto efsane oldu. Gavin Andresen , şifreli para birimini gölgeden bırakmak ve finansmana yaklaştırmak için çalışan bu bilgisayar bilimcisi, Nakamoto’nun arkasında olduğunu söyled. Önce, stilometri yöntemlerinin gücünden (yazı stillerinin karşılaştırılması) bahsetti. 2016’da, bu sefer Avustralyalı işadamı, herkesin aradığı kişi olduğunu iddia ederek bitcoinin ününden faydalanmak istedi. Mitomanyak ile alay edilen ve etiketlenen Craig Wright , anonimlikten çıkmak için “cesaret sahibi olmadığını” söylerken, kendisini bitcoin’in tek mucidi olarak ilan etti ama hepsi boş çıktı.
Nakamotonun arkasında kim vardı veya yoktu.

Bitoinden ziyade parayı ortaya çıkaran gizemli Nakamoto’nun kimliği hakkındaki birçok teoriler ortaya atıldı. Bazıları “crypto” avına çıktı. Bazıları olayı CIA’in veya diğer gizli servislere bağladılar. New York Times muhabiri Nathaniel Popper, Macar kökenli bir Amerikalı olan Nick Szabo bitcoin’İ yapan kişi olabileceğini iddia etti.

6 Mart 2014’te, Newsweek dergisi “Bitcoin’in Yüzü: Cryptocurrency’in Arkasındaki Gizemli Karakter” başlıklı bir yazı yayınlandı. Makalenin yazarı, efsaneyi tanımladığını ve 64 yaşındaki Japon-Amerikan görünümlü Dorian Satoshi Nakamoto ile Los Angeles County’deki evinde tanıştığını iddia ediyordu. Newsweek gazetecisi Leah McGrath Goodman bir zamanlar gizli savunma projelerinde çalışan emekli bilgisayar mühendisi, bitcoin mucidi olduğunu itiraf etti.ğini “ bunun hakkında konuşamam,” diyordu.

Medya los Angelesde karargah kurdu. Bahsedilen evinin önünde konuşlandı. Sonra bunun büyük bir yanlış anlaşılma olduğu ortaya çıktı. İnternet bağlantısı dahi olmayan Dorian S. Nakamoto, soruyu yanlış anladığı söyledi. Birkaç saat sonra, Nakamoto adından Japonya’da 40 000 kişinin olduğu ortaya çıktı. Bu tarihlerde Satoshi’nin forumdaki ilk konuşmasında kullandığı adrese bir mesaj bırakıldı. P2P Vakfı: “Ben Dorian Nakamoto değilim. Sahte, hesapta, Darknet’teki bitcoin mucitinin gizli verilerini yeniden satmaya çalışmak için saldırıya uğradığı” söyleniyordu.

Sonuçta, birinin Nakamoto olduğunu kesindi. Kanıtlamanın tek bir yolu var. Oda çıkarılmış, bugüne kadar hiç harcamamış ve blok zincirinin sonuna kaydedilen orijinal bitcoin’lerin kolayca tanımlanabilir seri numaraları ile taşınmasını gerektirir. Kimliğini tanımıyorsak, Bştcoşn mucidinin potansiyel olarak çok zengin olduğunu biliyoruz, çünkü başlangıçta yaklaşık 1.1 milyon bitcoin vardı. Toplam para arzının% 5’ini idi. Bu oran bile milyar avro değerinde.. Aralık 2017’de 0.0001 dolardan (0.00009 avro) yaklaşık 20.000 dolara (17 877 avro) yükseldi. tüm rasyonalitelere meydan okuyan etki oluştu.

Bu muhtemelen Satoshi Nakamoto’nun ana başarısızlığı ve belki de bunun nedeni, Adel Adelstein’a göre, onun hakkında daha fazla konuşulmadı: “Gerçekten varsa, sadece bir tane hiç kimsenin ya da bir kollektifin takma adı altında, inanılmaz bir piramit Ponzi [müşterilerin yatırımlarının yeni girenlerin fonlarıyla ödenmesini içeren hileli meclisler] tarafından kuruldu.. Serbest ticaret yapıcılarından, bankalardan ve finans sisteminden kurtulmanın bir yolunun bulduğunu düşünüldü, ancak tam tersi oldu. Bitcoin piyasaları speküle etmenin ve manipüle etmenin yeni bir yolu oldu. ”

Bir çoğu onun gerçek kimliğini asla bilemeyeceğini dahiye hayran kaldığına inanırken, Japonya’daki bitcoin dünyasını araştıran tek Batılı gazeteci Adelstein “Bir gün bileceğiz, ipuçları var, er ya da geç çıkar ve kesinlikle bilinmeyi hak eden bir insandır” diye tamamlıyor…