GÖKTÜRK-2 – Türk Hava Kuvvetleri

0

GÖKTÜRK-2 Teknik Özellikleri:

GÖKTÜRK-2, yaklaşık 640 km.lik bir şeridin görüntüsünü tek geçişte indirebilecek kadar yüksek hızlı bir veri haberleşmesine sahiptir. Görüntü çekimi ve bunların yer istasyonuna indirilmesi konusunda herhangi bir uluslararası kısıtlama söz konusu değildir.

GÖKTÜRK-2 Uydusu;

• Spot
• Geniş Alan
• Şerit
• Stereo görüntüleme kabiliyetlerine sahiptir.

Dünya’nın her yerinden görüntü alma ve iletişim konisi içinde aktarma kabiliyetine sahip olan GÖKTÜRK-2 Uydusunun, ülkemizin savunma, çevre ve şehircilik, tarım ve ormancılık vb. alanlarında uydu görüntüsü ihtiyaçlarını karşılaması planlanmaktadır.

GÖKTÜRK-2 Uydu Sistemi, Uzay Kesimi ve Yer Kesimi olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunlardan Uzay Kesimi, faydalı yük olarak isimlendirilen 2,5 m çözünürlüğe sahip ana kamera ve bu kamerayı destekleyen alt sistemlerden oluşmaktadır. Yer Kesimi ise uydu ile iletişimin sağlanmasında kullanılan anten ve yer istasyonundan oluşmaktadır.

GÖKTÜRK-2 Uydusu yer yüzeyinden yaklaşık 685 km yükseklikteki Güneş Uyumlu Yörüngeye yerleştirilmiş olup, Dünya etrafındaki bir turunu yaklaşık 98 dakikada tamamlamaktadır.

Yukarıdaki şekilde, Uydunun yörünge hareketi esnasında Dünya’nın da kendi etrafında dönmesi nedeniyle oluşan yer izindeki kayma ve bu yer izlerinin oluşumu gösterilmektedir. Uydunun teknik özellikleri aşağıdaki gibidir.

Yörünge

Güneş Uyumlu

Yörünge Yüksekliği

~685 km

Dünya Çevresindeki Tur Süresi

~98 dakika (Günde 14/15 tur)

Günlük Yer İstasyonu temas Süresi

~ 40 dakika (Günde)

Dünyanın Her Yerinden Görüntü Alma

Evet

Uydu Kütlesi

15 Gbit

Çözünürlük

PAN 2,5 m – MS 5 m