Gökyüzünün Yaşlı Kartalları : F14A Grumman Tomcat

0
Saygıdeğer okurlarım,
Hep sinema yazılarıyla karşınıza çıktım.Bugün, benim için hala gökyüzünün yenilmez yırtıcısı olan, mühendisliğine hayranlık duyduğum bu olağanüstü makineyi, derin detaylara girmeden, hakkında fazla bilgisi olmayanlar için daha yakından tanıtmak istedim.
F14 Tomcat ( Erkek Kedi ), Grumman Aerospace firması tarafından, Amerikan Donanmasının uçak gemisi gücünü Sovyet süpersonik uçakları ile cruise füzelerinden koruma amaçlı üretilen süpersonik, çift motorlu ” Afterburner ” sistemine sahip ( anlamı artyakıcı, özellikle jet uçaklarında kalkışta ve tırmanışta ivmelenmeyi artırmak ya da ses hızını aşmak amacıyla kullanılan itiş sistemi, çalışma prensibi olarak, turbojet nozülüne jet enjektörleri yakıt püskürtür ) ve seri dalış ile yer kazanımına imkan veren katlanabilir geometrik kanatlı avcı uçağıdır.
Donanımında 100 millik bir alanı tarayabilecek çok güçlü bir atış kontrol radarı ile mühimmat olarak uzun menzilli füzeler vardır ki bu mesafe içerisinde 24 uçağı aynı anda izleyebilir ve müşterek olarak 6 tanesine füze ile saldırabilir.
Bu uzun menzilli izleme kabiliyeti sebebiyle F14A lar ” Awacs ” erken haber alma uçakları gibi görev alabilir. Yüksek optik büyütme özellikli TV kameraları 30 milden daha uzak mesafelerden hedeflerini tanır ve görsel olarak takip edip, hedef tanımlamasına imkan sağlar.
Uçuş Ekibi
Uçuş ekibi bir pilot ve bir radar subayından oluşur. Uçuş sırasında otomatik olarak 20 ile 68 derece arasında değişebilen bu kanatlar kalkış sırasında öne doğru açılarak havanın kaldırma kuvvetini arttırmakta, hız gerektiren uçuşlarda geriye doğru kapanıp kanat alanını küçülterek sabit kanatlı olanlara nazaran sürtünmeyi azaltmakta ve hızı arttırmaktadır.
Ayrıca dogfight ( it dalaşı ) esnasında çift motoru sayesinde pilotların deyimi ile havada fren yapıp arkasında takipte olan düşman uçağını aniden önüne alma avantajını rahatlıkla kullanabilmektedir. Ancak bu üstün özelliklerine rağmen afterburnde iken motor %180 kn güç üretmesine rağmen yakıt tüketimi 4 kat artmaktadır. Bu yüzden motorları çabuk yıpranmakta ve bakıma ihtiyaç duymaktadır. Egzoz kısmının genişliği daha fazla sıcağa dayanıklı metaryel gereksinimini artırmaktadır. Özetle, bakım ve idamesi oldukça pahalı bir uçaktır.
F14A
Ekim 1972′ den itibaren F14A uçakları Amerikan Donanmasına katılmaya başladı. İlk operasyonel uçuş ise Eylül 1974′ te gerçekleşti. 01 Ocak 1977′ ye gelindiğinde toplam 259 adet F14A üretilmiş ve 92.000 saatten fazla uçuş yapılmıştı. Tomcat’ ler ABD Donanmasındaki F4 Fantom II uçaklarının yerini aldı. İlk Üretilen F-14A modellerinde Pratt & Whitney TF30-PW-414A motoru kullanılıyordu. 1987 yılında F-14A üzerinde yapılan değişiklikle PW-414 motoru yerine, daha güçlü olan General Electric F110-GE-400 turbofan motoru monte edildi ve böylece F-14A+ Plus ortaya çıktı. Bu modelin seri üretime geçmesiyle de üretilen uçaklar F-14B olarak adlandırıldı. B modeli A modelinden çok daha teknolojik özellik içermekteydi. AN/APG-71 radarı ile donatılan F-14D Super Tomcat, 9 Şubat 1980′ de ilk uçuşunu yaptı.
Bu varyantta uçağın radar ve kokpit teknolojileri yükseltildi, dual IRST/TV podları eklendi ve havadan havaya mücadele yetenekleri arttırıldı. F-14 Tomcat’ ler üstün muharebe yeteneklerine ilaveten A/B versiyonu iyileştirme programları sayesinde güçlü bir orta menzil saldırı uçağı durumuna da getirilmiştir. Uçaklar 1990′ ların ikinci yarısında ciddi bir modernizasyona tabi tutuldu.
LANTIRN podları takılarak gece havadan karaya hassas saldırı yeteneğine erişildi. Orijinal F-14A, 6.000 uçuş saat ömrüne sahipken yapılan modernizasyonla uçuş ömürleri 7.200 saate çıkartıldı. INS/GPS ile JDAM lazer güdümlü bomba atabilme kabiliyeti ve elektronik karşı önlem sistemleri entegre edildi. Gelişmiş radarı haricinde uçağın mühimmatları; Phoenix, Sparrow ve Sidewinder füzeleri, lazer güdümlü hassas bombalar, güdümsüz bombalar ve 20 mm Vulcan makinalı topu dur.
Top Gun’la Meşhur oldu.
712 adet üretilen ve ” Top Gun ” filmiyle ölümsüzleşen F14A Tomcat avcı uçakları, son uçuşlarını 21 Eylül 2006′ da Oceana Deniz Hava İstasyonu’ nda gerçekleştirmiş, envarterden 22 Eylül 2006′ da resmen çıkarılmıştır. Yanılmıyorsam ABD haricinde bu uçaklardan sadece İran’ da, Şah döneminde alınan bir miktarı kalmıştır.